Nauka

Każde dziecko otrzyma pomoc

Chłopiec na kanapie przykryty poduszkami. Fot. Pixabay

Każde dziecko otrzyma pomoc // fot. Pixabay

24.11.2021 r.

Coraz więcej gdyńskich szkół jest zmuszonych wprowadzać kwarantannę. Jesteśmy jednak dobrze przygotowani na problemy, które mogą się pojawić wśród dzieci w związku z izolacją. Profesjonalne wsparcie psychologiczne oferują gdyńskie Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne.


W naszym mieście każde dziecko i każdy młody człowiek, który zmaga się z problemami natury psychicznej, które coraz częściej towarzyszą izolacji i nauce zdalnej, ma zapewnioną pomoc profesjonalistów w jednej z trzech Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych.

- Poradnie te często kojarzone są z diagnozą i orzecznictwem, a to tylko cześć ich działań - mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia - Nasze poradnie zatrudniają wysokiej klasy specjalistów, obok psychologów dziecięcych pracują psychoterapeuci, dziecięcy i rodzinni, osoby wyspecjalizowane w działaniu w trudnych sytuacjach. Każdy rodzic, który widzi, że jego dziecko doświadcza problemów, albo sam się z nimi boryka, może w każdej chwili zgłosić się tam po wsparcie. Poradnie oferują pomoc również dla nauczycieli, oraz wszystkich, którzy towarzyszą dzieciom w procesie edukacyjnym.

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 1, której obszarem działania objęci są mieszkańcy Chwarzna-Wiczlina, Witomina, Wielkiego Kacka, Małego Kacka, Karwin, Dąbrowy, Dąbrówki, Orłowa i Redłowa już na samym początku walki z koronawirusem utworzyła platformę „Poradnia w sieci”, gdzie większość problemów można było rozwiązać w trakcie spotkań on-line oraz skorzystać z zamieszczonych tam materiałów.

- Obecnie spotykamy się z dziećmi i rodzicami bezpośrednio, więc funkcje spotkań on-line zostały wyłączone, ale nadal w sieci dostępnych jest wiele materiałów, które pomogą poradzić sobie z trudnościami, m.in. informacje jak rozmawiać z dziećmi o pandemii, co może dziać się niepokojącego, jak sobie radzić z lękiem – wylicza Lucyna Lewandowska, dyrektor PPP nr 1 - Poza tym, każdy rodzic, który zauważy w zachowaniu swojego dziecka niepokojące objawy, chciałby porozmawiać ze specjalistą bądź z jakiś innych powodów potrzebuje pomocy psychologicznej może się do nas zgłosić. Pomoc krótkoterminową można uzyskać od razu, oferujemy również długoterminową terapię, jednak potrzebujących jest tak wiele, że czasem trzeba na miejsce poczekać. Nikogo nie zostawiamy jednak samego ze swoimi problemami, współpracujemy z innymi placówkami i zawsze pomagamy znaleźć jak najbardziej adekwatną pomoc.

Poradnia w sieci jest dostępna pod linkiem - http://ppp1.edu.gdynia.pl/poradnia-w-sieci

Poza tym w Gdyni wsparcie psychologiczne oferują jeszcze dwie Poradnie Psychologiczno- Pedagogiczne:
PPP nr 2, mieszcząca się przy ulicy Chylońskiej 227 - https://www.ppp2.edu.gdynia.pl/kontakt/
PPP nr 3 mieszcząca się przy ulicy Pułkownika Dąbka 207 -  http://ppp3.edu.gdynia.pl/