Nauka

Kolejni mistrzowie hotelarstwa z Gdyni

Portret uczennicy

Magdalena Polaszek, Mistrzyni Wiedzy Hotelarskiej 2022 // fot. Zespół Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych w Gdyni

19.04.2022 r.

Magdalena Polaszek, uczennica Technikum Hotelarskiego zwyciężczynią ogólnopolskiego finału XIII Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej! To jeszcze nie wszystko – niespełna miesiąc temu Magda wygrała ogólnopolski konkurs Mistrz Wierzy Hotelarskiej i będzie reprezentować swoją szkołę w Ogólnopolskich Zawodach Umiejętności SkillsPoland 2022.

Właśnie się zakończył etap centralny XIII Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej, do którego po zmaganiach okręgowych zakwalifikowało się dwóch uczniów klasy trzeciej Technikum Hotelarskiego w Gdyni. Po dwudniowej rywalizacji Mistrzem Wiedzy Hotelarskiej 2022 została uczennica Technikum Hotelarskiego w Gdyni, Magdalena Polaszek, która zdeklasowała swoich konkurentów wygrywając XIII Olimpiadę Wiedzy Hotelarskiej.

- W Gdyni mamy bardzo dobre technika i szkoły branżowe - mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. - Przede wszystkim dlatego, że mamy doskonałą kadrę nauczycielską, która chętnie dzieli się swoją wiedzą merytoryczną z uczniami. Posiadamy także najnowocześniejsze pracownie. To wszystko pozwala naszym uczniom rozwijać się i sięgać po laury w najważniejszych, ogólnopolskich konkursach.

Do finału Olimpiady zakwalifikowało się 31 najlepszych uczniów szkół hotelarskich w Polsce. Finał składał się z dwóch części - testu teoretycznego oraz części praktycznej, czyli obsługi gościa w recepcji hotelowej w języku angielskim.

- Temat przewodni tegorocznej Olimpiady brzmiał: Trendy w polskiej gastronomii hotelowej – wyjaśnia Katarzyna Thiel-Winkler, wicedyrektor Zespołu Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych w Gdyni. - Obejmował bardzo szerokie spektrum wiedzy, dotyczył nie tylko nowinek w świecie hotelarstwa, ale także kuchni narodowych, regionalnych i produktów lokalnych.

Magdalena Polaszek jest już kolejnym uczniem ZSHG w Gdyni, który został zwycięzcą OWH. Będzie reprezentować szkołę w Ogólnopolskich Zawodach Umiejętności SkillsPoland 2022.
Niespełna miesiąc temu, 6 marca, w Hotelu Grand Lubicz w Ustce odbył się finał Ogólnopolskiego konkursu hotelarskiego Mistrz Wiedzy Hotelarskiej, który także wygrała Magda Polaszek. 3 miejsce w tym konkursie zajął natomiast Franciszek Wodziczko, uczeń klasy II Technikum Hotelarskiego.
Do konkursów i olimpiad hotelarskich od lat przygotowuje uczniów zespół nauczycieli: wicedyrektor Katarzyna Thiel-Winkler (hotelarstwo), Regina Ginalsk–Graś (język angielski zawodowy) i Magdalena Chudy (obsługa konsumenta).


Przypomnijmy, że Dawid Miotk, uczeń Zespołu Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych w Gdyni został złotym medalistą Skills Poland 2021 i będzie reprezentował Polskę w tym roku na finale w Shanghaiu. Drugie miejsce i srebrny medal zdobył Krzysztof Studziński, absolwent tej samej szkoły. Skills Poland to jedna z największych w Polsce imprez adresowana do szkół branżowych.