Nauka

Koncert Noworoczny u Franciszkanów w Gdyni

Wydarzenie odbywające się w kościele oo. Franciszkanów pw. Św. Antoniego zorganizowała społeczności Szkoły Podstawowej nr 23, która do współpracy zaprosiła przyjaciół z gdyńskich przedszkoli nr 9 i 19 // fot. SP 23

Wydarzenie odbywające się w kościele oo. Franciszkanów pw. Św. Antoniego zorganizowała społeczności Szkoły Podstawowej nr 23, która do współpracy zaprosiła przyjaciół z gdyńskich przedszkoli nr 9 i 19 // fot. SP 23

20.01.2023 r.

W ubiegłym tygodniu w kościele pw. Św. Antoniego odbył się niezwykły Koncert Noworoczny. To projekt społeczności Szkoły Podstawowej nr 23 w Gdyni, która zaprosiła do współpracy przyjaciół z Przedszkola nr 9 oraz nr 19 w Gdyni.


Jeszcze nie wybrzmiały echa ostatniego koncertu u Franciszkanów – ukraińskiego kolędowania, a już wnętrza świątyni wypełniły kolejne dźwięki, tym razem w odmiennej formie. „Jezus Malutki śpi...” to nowatorska forma, będąca swoistym połączeniem poezji śpiewanej i recytowanej, która nie przypomina tradycyjnych Jasełek. Wydarzenie odbywające się w kościele oo. Franciszkanów pw. Św. Antoniego zorganizowała społeczności Szkoły Podstawowej nr 23, która do współpracy zaprosiła przyjaciół z gdyńskich przedszkoli nr 9 i 19.

- Siłą naszego środowiska edukacyjnego jest współpraca – nie tylko pomiędzy placówkami ale i całą społecznością Gdyni. Okres noworoczny to najpiękniejszy moment, by dzielić się radością i nadzieją. Społeczność tych kilku placówek edukacyjnych, dzięki wspólnej inicjatywie, wykorzystała tę szansę – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.


Podczas koncertu usłyszeliśmy wiersze najwybitniejszych polskich poetów, m.in. Adama Mickiewicza, Adama Asnyka, Wisławy Szymborskiej, ale także kolędy w zupełnie nowych aranżacjach. Obok kolęd wykonywano także piosenki świąteczne. W widowisku, jak deklarowali organizatorzy, rządziły Wiara, Nadzieja i Miłość oraz Życie – gdyż wraz z nowym rokiem budzi się nadzieja na lepsze jutro, na lepszą przyszłość.

- Koncert noworoczny był inicjatywą, o której myśleliśmy już wcześniej. Współpraca z zakonnikami zawsze układała nam się świetnie, jeden z nich jest nauczycielem religii w naszej placówce. W szkole nie mamy pomieszczenia o odpowiedniej akustyce i warunkach technicznych, dlatego kiedy padła propozycja, żeby zorganizować to w kościele od razu na nią przystaliśmy. Mieliśmy już okazję korzystać z małej sali, przy dolnym kościele jednak w tym roku trwa tam remont, więc koncert odbył się w głównej części kościoła – relacjonuje Tomasz Ogrodnik, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 23.

Dzieci deklamowały przy dźwiękach muzyki na żywo, śpiewały kolędy w języku polskim, ukraińskim a także tańczyły do anglojęzycznych utworów. Atmosfera koncertu była bardzo familiarna. Dodawały jej świąteczne dekoracje zdobiące kościół. Wśród publiczności byli rodzice, dziadkowie ale także rodzeństwo młodych artystów i wierni parafii. Swoim talentem wspierał dzieci jeden z Franciszkanów, śpiewając i grając na gitarze. Młodzi wykonywali utwory solo, ale także w grupie, gdzie prym wiedli najmłodsi artyści żywiołowo reagując podczas występów. Więcej zdjęć z występów można znaleźć na stronie SP 23.

Warto dodać, że to tylko jedno z wydarzeń, w którym można, w ostatnich tygodniach, uczestniczyć u Franciszkanów.