Nauka

Maluch poznaje Gdynię z Rybką Gdynką

Książeczki

Książeczki "Maluch poznaje Gdynię z Rybką Gdynką" - fot. Magdalena Czernek

 Gratka dla miłośników Rybki Gdynki. Właśnie ukazała się najnowsza pozycja Gdyńskiego Szlaku Edukacyjnego. To książeczka skierowana do najmłodszych mieszkańców pt. „Maluch poznaje Gdynię z Rybką Gdynką”.

 
– Gdyński Szlak Edukacyjny cały czas się rozwija. To inicjatywa gdyńskich nauczycielek – Ilony Dziubek i Ewy Krym. Jej celem jest promowanie miasta wśród dzieci, a tym samym wzbudzenie w nich zainteresowania jego historią i kulturą – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent ds. jakości życia. – Stanowi także niestandardową, acz wielce atrakcyjną formę urozmaicenia zajęć szkolnych. Cieszy się ogromną popularnością w szkołach podstawowych, zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli. Gorąco zachęcam do poznania kolejnych przygód Rybki Gdynki.
 
Najnowsza propozycja jest skierowana do najmłodszych gdynian. Książeczka „Maluch poznaje Gdynię z Rybką Gdynką” jest przeznaczona dla dzieci od 3 do 6 lat. Maluchy znajdą w niej zadania, rebusy, kolorowanki oraz grę planszową, do której mogą zaprosić każdego członka rodziny.

 
 
Przypomnijmy, że projekt Gdyński Szlak Edukacyjny powstał w 2016 roku dla uczczenia 90. urodzin Gdyni. Wszystko z myślą o najmłodszych mieszkańcach naszego miasta, a także małych turystach. W czytelny i atrakcyjny sposób przybliża on dzieciom wiedzę na temat historii, zabytków oraz ciekawostek dotyczących Gdyni.
 
– Gdyński Szlak Edukacyjny obejmuje wycieczkę po 12 najciekawszych miejscach turystycznych zlokalizowanych w centrum naszego miasta. Wyruszymy w nią z opiekunem lub nauczycielem wyposażonym w specjalny bedeker. Publikacja opisuje w przystępny dla dzieci sposób odwiedzane na trasie miejsca – mówi Ilona Dziubek, współautorka projektu i nauczycielka SP nr 40 w Gdyni. – Po wycieczce każdy z uczniów otrzymuje własną książkę – przewodnik pt. „Poznaj Gdynię z Rybką Gdynką”. Wycieczkę można organizować w kilku etapach, na przykład zwiedzając wyszczególnione obiekty lub oglądając je tylko z zewnątrz. Ta część projektu adresowana jest do dzieci w wieku 6-10 lat.
 
Zajęcia edukacyjne podsumowujące wycieczkę można wzbogacić poprzez obejrzenie 6-minutowego filmu, którego główną bohaterką jest Rybka Gdynka.
 
– W 2017 roku powstała kolejna publikacja pt. „Legenda o Rybce Gdynce”. Jej autorami były dzieci w wieku 6-10 lat. Wydanie książki zostało uwieńczone wystawą pod tym samym tytułem, którą można było podziwiać w Urzędzie Miasta Gdyni – dodaje Ewa Krym, radna Gdyni i współautorka projektu. – Co roku organizujemy również konkursy wiedzy dla uczniów gdyńskich szkół podstawowych, czyli „Potyczki z Rybką Gdynką”. Wydano również kalendarz z pracami plastycznymi uczniów przedstawiający 12 atrakcji turystycznych promowanych przez Gdyński Szlak Edukacyjny.
 
Dodajmy, że projekty GSE wciąż ewoluują, a postać Rybki Gdynki jest rozpoznawalną marką wśród coraz szerszej rzeszy gdynian oraz turystów. W przygotowaniu są nowe propozycje edukacyjne, takie jak gra komputerowa, aplikacja oraz film animowany.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 07.05.2021 15:35
  • ikona

    Autor: Sylwia Szumielewicz - Tobiasz (s.szumielewicz@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 07.05.2021 21:48
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona