Nocny Bieg Świętojański – zmiany w organizacji ruchu (21-22.06.2024)
Nauka

Mistrzowie retoryki z X LO w Gdyni

licealiści

Mistrzowie retoryki z X Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni // fot. Filip Śmigielski

Uczniowie z X Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni w finale Turnieju Debat Oksfordzkich Uniwersytetu Gdańskiego! Młodzi gdynianie są teraz ekspertami, jeżeli chodzi o pieniądze cyfrowe, a gratulacje im składał profesor Leszek Balcerowicz.

Licealiści z X Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni są weteranami debat oksfordzkich, ponieważ uczestniczą w nich każdego roku. W tym roku postanowili zmierzyć się z innymi drużynami z terenu regionu, w ramach finału Turnieju debat społeczno-ekonomicznych przeprowadzanych na Uniwersytecie Gdańskim na Wydziale Ekonomicznym.
Byli jedyną drużyną z Gdyni, która wzięła udział w zmaganiach. W efekcie nasi reprezentanci dotarli do finału i zajęli 3 miejsce. Wyżej były: II Liceum Ogólnokształcące im. dr. W. Pniewskiego w Gdańsku  i Salezjańskie Liceum im. Św. Jana Bosko w Rumi.

- Gratuluję sukcesu zarówno licealistom, jak i ich nauczycielom – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Każdego roku uczniowie gdyńskich szkół, odnoszą sukcesy, które wykraczają poza granice miasta. To zasługa ich pasji oraz ciężkiej pracy, ale także świetnych pedagogów, którzy pracują w Gdyni i chcą się dzielić swoją wiedzą i motywują uczniów do poszerzania horyzontów. Nasze licea oferują bardzo interesujące programy nauczania, otwierają przed młodymi ludźmi nowe możliwości. To ważna informacja dla tegorocznych absolwentów klas ósmych: przeglądajcie informacje o szkołach średnich, na pewno znajdziecie idealną szkołę dla siebie.
W X Liceum Ogólnokształcącym, uczniowie uczą się retoryki, szkoła ma ambicje kształcenia humanistów w najlepszym znaczeniu tego słowa.

- Stawiamy na relacje, na miękkie kompetencje, które są tak bardzo ważne w dzisiejszym świecie – mówi Magdalena Piwowarska, dyrektor szkoły. – W naszej szkole pracujemy projektowo, staramy się otwierać przed uczniami jak najwięcej możliwości, chętnie uczestniczymy w wydarzeniach, które odbywają się poza murami szkoły. Debaty oxfordzkie to jeden z naszym projektów, a realizujemy ich bardzo wiele. Zapraszamy do naszej szkoły wszystkich młodych ludzi, dla których rozwój i wzajemne relacje są wartością.

W skład zwycięskiej drużyny XLO weszli uczniowie: Mikołaj Stanówko, Jakub Kummer
Paulina Wiśniewska i Emilia Beyer-Wróblewska. Ich opiekunem była Justyna Polniak, nauczycielka w X LO.

Szkolenia debatanckie przeprowadzała fundacja Mikroakademia - Instytut Debaty Publicznej.
Oprósz turnieju debat na UG szkolne drużyny debatanckie brały udział w debacie pokazowej realizowanej przez Instytut Debaty Publicznej oraz w Ogólnopolskim Turnieju Debat Oksfordzkich.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 14.03.2023 09:34
  • ikona

    Autor: Aneta Marczak (a.marczak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 14.03.2023 10:57
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona