Nauka

Młoda gdynianka z nagrodą na MUN

Młoda dziewczyna z laptopem.

Hanna Padalak reprezentowała nasze miasto na konferencji Model United Nations // fot. Anna Stachowiak

19.01.2022 r.

Hanna Padalak, gdynianka, uczennica trzeciej klasy liceum reprezentowała nasze miasto na konferencji Model United Nations, która jest symulacją obrad Organizacji Narodów Zjednoczonych. Młodzi gdynianie chętnie uczestniczą w tych obradach, ponieważ często są one pierwszym krokiem do kariery dyplomatycznej.Jak wygląda MUN? Biorą w nim udział młodzi ludzie (licealiści i studenci) z różnych krajów. Podobnie jak podczas obrad ONZ, obradują w komisjach. Najpierw jednak muszą wcielić się w delegatów wybranych krajów – poznać ich historię, kulturę i problemy gospodarcze.

Obrady często trwają wiele godzin i w całości odbywają się w języku angielskim. Pracy jest wiele, uczestnicy przygotowują raporty zawierające stanowisko reprezentowanego kraju w odniesieniu do tematu symulacji. Muszą dokładnie zagłębić się w tematykę globalnych problemów nękających współczesny świat, jak na przykład problemy światowego głodu, braków w edukacji, klęsk żywiołowych, katastrof ekologicznych czy choćby terroryzmu.

- Te obrady to bardzo dobra lekcja demokracji dla młodzieży – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia - Trzeba się wykazać nie tylko wiedzą na temat problemów nękających współczesny świat, ale także talentem dyplomatycznym i bardzo dobrą znajomością języka. To dobrze, że młodzi gdynianie interesują się polityką międzynarodową. Pozostaje im życzyć, aby za kilka lat reprezentowali nasze miasto w strukturach takich jak ONZ czy Unia Europejska.

Hanna Padalak, uczy się w klasie 3C2 IX Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni. Do Poznania na obrady MUN wyjechała w pierwszych dniach stycznia.

- W Poznaniu zebrało się około 180 wybranych uczestników z całej Polski, by debatować na tematy ważne dla dzisiejszego świata. Poruszano problemy z rożnych dziedzin m.in. takich jak: ekologia, ekonomia, sytuacja imigrantów czy stosunki międzynarodowe - mówi Katarzyna Szeleźniak-Białkowska, wychowawczyni Hani. - Dzięki ciężkiej pracy i ogromnemu zaangażowaniu nasza uczennica, Hanna Padalak, zdobyła nagrodę i znalazła się w gronie najlepszych delegatów konferencji. Wyróżnienie odebrała z rąk Sekretarza Generalnego „PozMuN” oraz przewodniczących swojego komitetu. Serdecznie Hani gratulujemy.

Model United Nations co jakiś czas odbywa się również w Gdyni, wtedy jego organizatorem jest III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej.

Więcej informacji tutaj.
  • Grupa młodych ludzi w sali, w której odbywały się obrady MUN
  • Młodzi ludzie na obradach MUN
  • Dwie młode dziewczyny przed budynkiem, gdzie odbywały się obrady MUN
  • Młodzi ludzie na obradach MUN