Nauka

Na ratunek nauczycielom

Grupa uśmiechniętych nauczycieli trakcie szkolenia

Pracownicy GODN podczas szkolenia na wychowawców ośrodków wychowawczych w temacie "Wypalenie zawodowe". Od lewej Anna Zięba - doradca metodyczny edukacji wczesnoszkolnej, Wojciech Jankowski - dyrektor GODN, Marzena Paradowska- doradca metodyczny z matematyki i Justyna Olewińska - konsultant GODN // fot. GODN

19.01.2022 r.

Jesteś nauczycielem i zastanawiasz się jak przetrwasz trudne czasy pandemii? Czujesz się zmęczony? Praca nie cieszy Cię już tak jak dawniej? To mogą być objawy wypalenia zawodowego. Gdyński Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli prowadzi unikatowe warsztaty, które pomagają pracownikom oświaty wrócić do równowagi.


Wypalenie zawodowe to problem, z którym zmaga się coraz więcej osób – szybkie tempo życia, wzrastające wymagania zarówno w życiu osobistym jak i zawodowym powodują, że coraz trudniej jest zachować codzienną równowagę i dobrostan psychofizyczny. W natłoku obowiązków i codziennych zmagań często zapominamy, jak ważna jest profilaktyka i działanie metodą małych kroków, aby nie dopuścić do rozwinięcia i pogłębienia się tego problemu.

- W Gdyni jako jedni z pierwszych w Polsce dostrzegliśmy całą gamę problemów, jakie niosą ze sobą pandemiczne czasy, w których przyszło nam żyć - mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia - Izolacja, konieczność pracy zdalnej, godziny przed monitorami są szczególnie trudne dla pracowników oświaty, którzy jeszcze niedawno pracowali wyłącznie w bezpośrednim kontakcie z uczniami. Jako samorząd opracowaliśmy dla nich cały program wsparcia, który został ostatnio doceniony na arenie międzynarodowej. Gdyńskie dzieci, ich rodzice oraz nauczyciele nie są pozostawieni sami z problemami. Warto więc sięgać po pomoc.

Gdyński Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli od wielu lat prowadzi działania mające na celu uświadamianie nauczycieli, pedagogów, dyrektorów oraz inne osoby związane z edukacją w zakresie rozpoznawania zagrożenia wypaleniem i metod przeciwdziałania, które odpowiednio wcześnie wdrożone pozwalają na ergonomiczny i satysfakcjonujący podział praca-życie osobiste w taki sposób, aby zniwelować zbyt duże wahania w codziennym balansie.

- Nasz ośrodek kompleksowo zajmuje się zagadnieniem wypalenia zawodowego, prowadząc szkolenia i organizując konferencje, na które zapraszani są doświadczeni eksperci zajmujący się tym zagadnieniem – mówi Wojciech Janowski, dyrektor GODN. - Bazując na ich doświadczeniu i szerokich kompetencjach możliwe jest dla nas przygotowanie takich form edukacyjnych, które w najbardziej szczegółowy i szeroki sposób wyposażają ich uczestników w wiedzę i narzędzia do samodzielnej diagnozy i zastosowania profilaktyki „anty-wypaleniowej”.

Oprócz szkoleń i konferencji ogromnym zainteresowaniem cieszą się warsztaty z wypalenia zawodowego, na których uczestnicy oprócz naukowej wiedzy teoretycznej mogą w sposób praktyczny przećwiczyć i utrwalić nabyte umiejętności pod okiem naszych doświadczonych prowadzących.

- Serdecznie zapraszam do zapoznania się z propozycjami dotyczącymi wypalenia zawodowego oraz całą ofertą szkoleniową Gdyńskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli – zachęca jego dyrektor.

Wszystkie informacje znajdziecie na stronie: https://www.godn.eu/