Nauka

Najlepsi mówcy na Pomorzu uczą się w III LO w Gdyni

Najlepsi mówcy na Pomorzu uczą się w III LO w Gdyni // mat. prasowe

Najlepsi mówcy na Pomorzu uczą się w III LO w Gdyni // mat. prasowe

06.12.2019 r.

Uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni zostali najlepszymi mówcami na Pomorzu. W finale Pomorskich Mistrzostw Debat Oksfordzkich Rhetorica pokonali reprezentantów Gdańskiego Liceum Autonomicznego. Wydarzenie odbyło się pod koniec listopada w Europejskim Centrum Solidarności.

Przed licealistami stało trudne zadanie. Musieli stoczyć słowną bitwę na argumenty w dwóch tematach. Pierwsza teza w debacie finałowej Pomorskich Mistrzostw Debat Oksfordzkich Rhetorica była następująca: „Obywatelskie nieposłuszeństwo jest akceptowaną formą wyrażania sprzeciwu wobec władzy”, a druga: „Należy zwalniać osadzonych z więzienia na podstawie ich resocjalizacji, a nie po upływie ustalonego wcześniej okresu czasu”. Po bardzo zaciętej rywalizacji Mistrzem Pomorza w Debatach Oksfordzkich został zespół z III LO w Gdyni w składzie: Jan Jabłonowski-Kęska, Jakub Kotyński, Maria Wołczyk i Borys Ziemianowicz, który zdobył także laur najlepszego mówcy całych mistrzostw (w roku ubiegłym najlepszym mówcą był Jakub Kotyński). Najlepsi mówcy na Pomorzu otrzymali cenne nagrody, dyplom oraz specjalną statuetkę dla Mistrza Debat Oksfordzkich, która przez rok będzie gościć w murach gdyńskiej „Trójki”.

Opiekę merytoryczną i pedagogiczną nad mówcami sprawowała dr Anna Czernihowska-Tymoszyk – nauczycielka historii, wiedzy o społeczeństwie i etyki w III LO.

Debata Oksfordzka to sformalizowana forma dyskusji pomiędzy dwoma czteroosobowymi drużynami. Toczy się ona nad podawaną z wyprzedzeniem tezą, którą można potwierdzić lub obalić. Na 15 minut przed rozpoczęciem debaty drużyny w wyniku losowania przeprowadzanego przez sędziego stają się drużyną propozycji (broniącą podanej tezy) i opozycji (mającej ją obalić). Debatę oksfordzką prowadzi marszałek. Jest to osoba, która czuwa nad jej przebiegiem. Listopadowy finał był zwieńczeniem drugiej edycji Pomorskich Mistrzostw Debat Oksfordzkich Rhetorica.
  • Najlepsi mówcy na Pomorzu uczą się w III LO w Gdyni // mat. prasowe
  • Najlepsi mówcy na Pomorzu uczą się w III LO w Gdyni // mat. prasowe