Uwaga! We wtorek, 6 grudnia, odbędzie się akcja wydobycia i unieszkodliwienia niewybuchu miny morskiej.  Więcej informacji w komunikacie. Uwaga! We wtorek, 6 grudnia, odbędzie się akcja wydobycia i unieszkodliwienia niewybuchu miny morskiej.  Więcej informacji w komunikacie.
Nauka

Nasz człowiek w Szwajcarii

Dawid w recepcji z gościem

Dawid Miotk będzie rywalizował o tytuł najlepszego hotelarza na świecie // fot. ZSHG

03.10.2022 r.

Mocno trzymamy kciuki za Dawida Miotka, absolwenta Zespołu Szkół Hotelarsko–Gastronomicznych w Gdyni, który wraz z Katarzyną Thiel-Winkler, wicedyrektor ZSHG będącą równocześnie ekspertem krajowym obsługi gości hotelowych, wylecieli właśnie do Szwajcarii. Dawid będzie rywalizował tam o tytuł najlepszego hotelarza na świecie!


Dawid Miotk, obecnie absolwent Zespołu Szkół Hotelarsko–Gastronomicznych w Gdyni, w listopadzie 2021 roku, podczas ogólnokrajowych zawodów SkillsPoland w Gdańsku, zdobył bilet do Szanghaju na Branżowe Igrzyska Olimpijskie WorldSkills.
31 maja 2022 roku WorldSkills International ogłosiło anulowanie WorldSkills Shanghai 2022 z powodu pandemii. Po tej decyzji tegoroczna międzynarodowa rywalizacja została przeniesiona do 15 krajów i regionów, gdzie ponad 1000 liderów branż z 58 państw będzie rywalizować w 61 konkurencjach. Wśród krajów członkowskich jest także Polska. Nasz kraj w konkurencji Obsługa Gości Hotelowych reprezentować będzie Dawid Miotk, obecnie absolwent gdyńskiego technikum. Tegoroczne zawody umiejętności są znane pod wspólną nazwą WorldSkillsCompetition 2022 Special Edition. Jest to oficjalny zamiennik WorldSkills Shanghai 2022.

- Dawid już odniósł wspaniały sukces, a obecnie będzie reprezentował nasze szkolnictwo branżowe wśród najlepszych  hotelarzy świata – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. - Taka forma edukacji, w której młodzi ludzie mają bezpośredni kontakt z najwybitniejszymi specjalistami w swojej dziedzinie jest bezcenna. Równocześnie udział w zawodach takiej rangi to wspaniała promocja dla naszego miasta i dowód na to, na jak wysokim poziomie stoi nasze szkolnictwo branżowe. Trzymamy kciuki za sukces Dawida w Szwajcarii. 
W dniach 6-9 października 2022 roku, podczas zawodów w Szwajcarii, Dawid będzie rywalizował o tytuł najlepszego hotelarza na świecie. O złoty medal walczyć będzie 16 osób z całego świata, m.in. Chin, Japonii, Filipin, Kazachstanu, Francji, Niemiec.

- Najpierw lecimy do Genewy, stamtąd pociągiem zostaniemy przetransportowani na miejsce zawodów – mówi Katarzyna Thiel-Winkler, wicedyrektor Zespołu Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych w Gdyni. - Pierwszego dnia, kiedy eksperci będą się szkolili w zakresie oceny poszczególnych konkurencji, dla zawodników zaplanowano wycieczki turystyczne po Szwajcarii. Kolejne dwa dni przeznaczone są na wspólne szkolenia i familairyzację. Uroczysta ceremonia otwarcia oraz zawody odbędą się w Casino Barrièr zlokalizowanym tuż przy Hotelu Eden Palace au Lac, w którym zakwaterowany zostanie sztab reprezentanta Polski.

Zawody w konkurencji Obsługa gości hotelowych (eng. Hotel Reception) będą składać się z pięciu modułów, 18 konkurencji. Rywalizacja skupia się głównie na umiejętnościach miękkich, działaniu w sytuacjach kryzysowych, wystąpieniach publicznych, marketingu. Najlepszych hotelarzy z całego świata oceniać będą eksperci z 17 krajów. 10 października w Lozannie odbędzie się uroczysta ceremonia zamknięcia mistrzostw. Następnego dnia Dawid z ekspertem wrócą do Polski, aby rozpocząć przygotowania do SkillsPoland 2022 – eliminacji krajowych do mistrzostw Europy EuroSkills 2023.

W przygotowaniach zawodnika do Mistrzostw brali udział angliści, aktorzy, native-speakerzy. Dawid odbył staże w prestiżowych hotelach oraz uczestniczył w szkoleniach branżowych IGHP. Dzięki zaangażowaniu w organizację imprezy biegowej Kaszuby Biegają, Dawid trenował wystąpienia publiczne oraz radzenie sobie w sytuacjach stresujących. Motywujące i coachingowe były dla niego także zgrupowania kadry World SkillsPoland. Przygotowania zawodnika koordynowali ekspert krajowy konkurencji Katarzyna Thiel-Winkler oraz trener językowy Regina Ginalska-Graś.
 
Więcej o idei World Skills:przeczytacie tutaj
World Skills Poland: tutaj
  • Plakat
  • Dawid Miotk i Katarzyna Thiel-Winkler