Nauka

O doradztwie zawodowym #wGdyni

III Konferencja Gdyńskiej Sieci Doradców Zawodowych odbyła się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym // fot. Magdalena Czernek

III Konferencja Gdyńskiej Sieci Doradców Zawodowych odbyła się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym // fot. Magdalena Czernek

Jak wygląda system doradztwa zawodowego na Pomorzu, w Polsce i innych krajach europejskich? W jaki sposób wspierać przedsiębiorczość młodych ludzi i zainteresować ich poszukiwaniem ciekawej profesji? To tylko niektóre tematy poruszone podczas III Konferencji Gdyńskiej Sieci Doradców Zawodowych. Odbyła się ona we wtorek, 25 lutego w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Wydarzenie miało charakter międzynarodowy i zgromadziło ekspertów oraz specjalistów od poradnictwa zawodowego z regionu oraz świata.

Tegoroczna konferencja odbyła się pod hasłem „Doradztwo edukacyjno-zawodowe w wymiarze lokalnym, regionalnym, krajowym i europejskim – przykłady dobrych praktyk”. Uczestnicy mogli podczas niej wymienić doświadczenia i wzajemnie się zainspirować. A głównym celem wydarzenia było rozpowszechnienie wiedzy na temat poradnictwa. Trzecia edycja spotkania wpisała się w obchody 5. rocznicy powstania Gdyńskiej Sieci Doradców Zawodowych.

Chcemy, żeby w znacznej mierze przyczyniło się ono do podniesienia jakości doradztwa nie tylko w Gdyni, ale też w szerszym wymiarze. Dobrze widać to na plakacie naszego wydarzenia, który obrazuje statek wypływający na szerokie wody – mówi Katarzyna Abramowicz, pracownik Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1 i koordynator Gdyńskiej Sieci Doradców Zawodowych.


 
Konferencja przyciągnęła szerokie grono specjalistów doradztwa zawodowego, a także przedstawicieli placówek oświatowych z Pomorza. Podkreślali oni, jak ważnym elementem w procesie edukacji jest odpowiednie poradnictwo oraz dlaczego warto współpracować w ramach sieci doradców.
 
Jesteśmy w gronie ludzi, którzy na co dzień są pedagogami przez wielkie „P” i osobami pracującymi na rzecz rozwoju dzieci i młodzieży. O tym, jak ważnym elementem jest doradztwo zawodowe, świadczy to, że tam, gdzie funkcjonuje ono dobrze, nie ma problemów z rekrutacją – podkreślała podczas wystąpienia Beata Wolak z Pomorskiego Kuratorium Oświaty w Gdańsku.
 
Każde wydarzenie, które zaprasza ludzi z różnych środowisk doradczych jest ważne i potrzebne, żeby informacja o tym, czym się zajmujemy, szła w świat. Sieciowanie to wymiana informacji, wzrost i rozwój. Poznawanie innych specjalistów, pozwala dowiedzieć się, jak możemy czerpać od siebie nawzajem – mówi Agnieszka Dobbek-Szuta, doradca zawodowy.
 
Wydarzenie zyskało międzynarodowy charakter dzięki gościom z Niemiec, Norwegii i Włoch, którzy opowiedzieli o tym, jak w ich krajach działa system doradztwa zawodowego. Przysłuchiwali się również prelekcjom o praktykach stosowanych w Polsce.
 
Konferencję otworzyła Katarzyna Abramowicz, która opowiedziała o idei sieciowania i istniejącej od 5 lat Gdyńskiej Sieci Doradców Zawodowych. Następnie Aneta Grygiel-Dorszewska z Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Gdyni przedstawiła realizowane lokalnie projekty związane z doradztwem edukacyjno-zawodowym. Nie zabrakło też odniesień do działań prowadzonych na rzecz młodzieży. Magdalena Urban z Gdyńskiego Centrum Wspierania Przedsiębiorczości opowiedziała, jak nasze miasto wspiera przedsiębiorczą młodzież. Z kolei Nina Wójcicka z Fundacji Gospodarczej zaprezentowała pakiet działań, jakie prowadzi dla młodych ludzi ich organizacja. A Ewa Matusiak i Agnieszka Majewska z Powiatowego Urzędu Pracy w Gdyni przedstawiły projekt Gdyńskiego Doradcy Kariery.
 
W drugiej części spotkania Katarzyna Chojecka z pracowni doradztwa zawodowego w Zespole Szkół Ogrodniczych i Ogólnokształcących im. Mariana Raciborskiego w Pruszczu Gdańskim wygłosiła prelekcje „Przestrzeń ma znaczenie”. Potem o systemie doradztwa zawodowego w województwie pomorskim mówiły Klaudia Zagórowicz z Centrum Edukacji Nauczycieli oraz Barbara Szymańska - konsultant wojewódzki ds. doradztwa zawodowego Centrum Edukacji Nauczycieli. A Jolanta Wdowiak i Aleksandra Rosicka z Zespołu Szkół Administracyjno-Ekonomicznych w Gdyni zaprezentowały tamtejszy projekt wymiany międzynarodowej.
 
Następnie przyszedł czas na prezentacje gości zagranicznych. O systemie doradztwa zawodowego w Niemczech opowiedział Mathias Geb. Poradnictwo w Norwegii opisały Lene Odberg Thorstensen, Ingrid Wilhelmsen i Grete Stige Sande. Z kolei o włoskim systemie doradztwa uczestnicy konferencji usłyszeli od prof. Paolo Bernardiego.
 
Na zakończenie Agnieszka Dobbek-Szuta przedstawiła temat doradztwa zawodowego w Polsce w świetle Ogólnopolskiego Badania Doradców Kariery. Anna Stokowska z Fundacji Katalyst Education opowiedziała o mapie karier i o tym, jak prowadzić inspirujące zajęcia o zawodach. Natomiast Michał Wlaźliński zamknął wydarzenie z prelekcją „Kompetencje XXI wieku – Fundacja Lean Education, jako kluczowy gracz ekosystemu edukacji”.
 
Konferencję zorganizowała Gdyńska Sieć Doradców Zawodowych.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 26.02.2020 09:30
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 26.02.2020 09:48
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona