Nauka

Orłowski Ekonomik Złotą Szkołą NBP

Na pierwszym planie uczniowie na dużych pomarańczowych fotelach, w tle drzwi do szkoły, z lewej strony widać ekran z grą. Nowoczesne wnętrze auli ekonomika

Drużyna uczniów Zespołu Szkół Administracyjno-Ekonomicznych przygotowała w ramach konkursu lekcję o finansach osobistych, warsztaty i debatę dla swoich kolegów ze szkoły. Tutaj podczas warsztatów w auli Orłowskiego Ekonomika // fot. ZSAE

11.05.2022 r.

Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Administracyjno-Ekonomicznych mają kolejny olbrzymi powód do dumy. Szkoła należy do grona 19 nagrodzonych szkół w całej Polsce w ramach konkursu „Złote Szkoły NBP”.


Złote Szkoły NBP to coroczny konkurs organizowany przez Narodowy Bank Polski. W tym roku tematem konkursu było „Bezpieczni w finansach osobistych”. Zespół Szkół Administracyjno-Ekonomicznych z Gdyni Orłowa nie tylko zdobył tytuł „Złotej Szkoły” ale także drugie miejsce za zorganizowanie szkolnej debaty oksfordzkiej z tezą „Gotówka jest najbezpieczniejszą formą płatności”.
 
- Serdecznie gratuluję sukcesu. Cieszę się, że do grona najlepszych szkół w Gdyni coraz częściej możemy zaliczać technika i szkoły branżowe. To efekt pracy przede wszystkim uczniów i nauczycieli, a miasto Gdynia wspiera tą pracę inwestując w infrastrukturę tych placówek. Dla całej społeczności edukacyjnej naszego miasta takie sukcesy jak ten są bardzo motywujące – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
 
Zespół Szkół Administracyjno-Ekonomicznych, zwany Orłowskim Ekonomikiem to trzecia najlepsza szkoła techniczna w Gdyni. Zdawalność podczas matur z języka polskiego czy angielskiego (za rok 2021) to ponad 95 procent, a matematyki 82 procent. Szkoła ma też bardzo dobre wyniki egzaminów zawodowych. Dla przykładu w dwóch popularnych w tej szkole kwalifikacjach, planowanie i prowadzenie działalności w organizacji oraz prowadzenie dokumentacji w jednostce organizacyjnej, zdawalność egzaminów wyniosła odpowiednio ponad 88 procent i 84 procent.
 
Kolejnym, i z pewnością nie jedynym, powodem do dumy dla szkolnej społeczności jest właśnie uzyskanie tytułu „Złotej Szkoły NBP” i drugiego miejsca w kategorii uczniowskich debat. W konkursie Narodowego Banku Polskiego wzięło udział blisko 400 szkół w całej Polsce. Orłowski Ekonomik należy do grona raptem kilkunastu nagrodzonych szkół w całej Polsce. Po zgłoszeniu się do zmagań w szkole utworzono drużynę ambasadorów – uczniów i nauczycieli, która miała do wykonania trzy obowiązkowe zadania. Odbyła się lekcja z ekonomią, wspomniana debata oraz warsztat uczniowski.
 
- Wszystkie aktywności w ramach konkursu uczniowie przygotowywali sami. Ambasadorzy nauczyciele oczywiście nadzorowali naszą drużynę. Ale to młodzi szukali materiałów czy przygotowywali scenariusze wydarzeń – wyjaśnia Izabela Niewiadomska, koordynator konkursu z ZSAE.
 
Lekcja ekonomii dotyczyła np. bezpieczeństwa finansów osobistych - bezpiecznego inwestowania, bezpiecznego zaciągania kredytów i pożyczek oraz bezpiecznego przechowywania środków finansowych. Warsztaty dotyczyły szeroko pojętego bezpieczeństwa finansowego w internecie. Łączyły w sobie wykład, ćwiczenia w grupach, burzę mózgów, a zakończone zostały quizem w aplikacji Kahoot.
 
- W ubiegłym roku otrzymaliśmy także tytuł Złotej Szkoły. W tym konkursie zawsze są bardzo ciekawe zagadnienia. W tym roku np. sporo rozmawialiśmy o cyberbezpieczeństwie. W poprzedniej edycji o ekonomii rozmawialiśmy ze specjalistami z Uniwersytetu Gdańskiego – mówi Izabela Niewiadomska.

Konkursowemu jury najbardziej spodobała się debata w wykonaniu uczniów naszego Ekonomika. Opiekunem debaty była Jolanta Wdowiak, nauczycielka historii oraz opiekun biblioteki. Tym sposobem oprócz tytułu „Złotej Szkoły NBP” drużyna ambasadorów wywalczyła również tytuł laureata i nagrodę w wysokości 8 tysięcy złotych. Środki z nagrody zostaną przeznaczone m.in. na wycieczkę do Warszawy, oczywiście z ekonomią jako hasłem przewodnim. Uhonorowani nagrodami indywidualnymi zostaną także uczniowie - ambasadorzy.

Ambasadorzy uczniowie:

 • Katarzyna Mrzygłocka kl. 2B,
 • Wanda Burblis kl. 2B,
 • Klaudia Moszczyńska kl. 2B,
 • Nikola Teodorczak kl. 2B,
 • Karolina Bergman kl. 3A,
 • Wiktoria Szwab kl. 3A,
 • Kamila Kaiser kl. 3A,
 • Tymoteusz Kardzis kl. 3A,
 • Dominik Silabetzschki kl. 3A,
 • Hubert Łobaczewski kl. 3A.


Ambasadorzy nauczyciele:

 • Monika Tesmer,
 • Małgorzata Schröder,
 • Jolanta Wdowiak,
 • Izabela Niewiadomska (szkolny koordynator programu).
Gościnnie wsparły drużynę: Laura Izydorczyk kl. 3B oraz Małgorzata Kołodziej kl. 4B.
 • Wnętrze auli ekonomika. Po lewej stronie siedzi publiczność, po prawej prowadzący debatę. Nowoczesne wnętrze.
 • Publiczność siedzi tyłem do obiektywu, na ścianie ekran, z tyłu szare kotary.
 • Wnętrza szkoły, z lewej strony ekran rzutnika, z prawej publiczność na pomarańczowych i szarych fotelach.
 • Grupa osób nauczyciele i uczniowie, z prawej i lewej banery szkoły.