Nauka

Profesor Krzysztof Czaplewski na czele IAIN

Dr hab. inż., prof. UMG Krzysztof Czaplewski - wykładowca na Uniwersytecie Morskim i przewodniczący Polskiego Forum Nawigacyjnego (na zdjęciu po lewej) został prezydentem IAIN // fot. materiały prasowe UMG

Dr hab. inż., prof. UMG Krzysztof Czaplewski - wykładowca na Uniwersytecie Morskim i przewodniczący Polskiego Forum Nawigacyjnego (na zdjęciu po lewej) został prezydentem IAIN // fot. materiały prasowe UMG

15.11.2021 r.

Na co dzień wykłada na Uniwersytecie Morskim w Gdyni, a także jest przewodniczącym Polskiego Forum Nawigacyjnego. Od 9 listopada pełni jednak jeszcze jedną funkcję. Dr hab. inż., prof. UMG Krzysztof Czaplewski został prezydentem Międzynarodowego Stowarzyszenia Instytutów Nawigacyjnych (International Association of Institutes of Navigation). Jego kadencja potrwa do 2024 roku.


Międzynarodowe Stowarzyszenie Instytutów Nawigacyjnych (IAIN – International Association of Institutes of Navigation) to organizacja pozarządowa non profit, którą formalnie powołano w 1975 roku. Zrzesza ona krajowe i międzynarodowe instytuty oraz organizacje, których celem jest wspieranie działalności człowieka na lądzie, morzu, w powietrzu i kosmosie poprzez rozwój, rozpowszechnianie nauki nawigacji oraz powiązanych technik informacyjnych. W skład stowarzyszenia wchodzą 34 organizacje z całego świata, w tym Polskie Forum Nawigacyjne.

Od 9 listopada na czele tego stowarzyszenia stoi Polak, wykładowca Uniwersytetu Morskiego w Gdyni i przewodniczący Polskiego Forum Nawigacyjnego – dr hab. inż., prof. UMG Krzysztof Czaplewski. Jego kadencja potrwa od 2021 do 2024 roku. Nowe władze wybrano podczas zgromadzenia ogólnego IAIN, które zbiera się co trzy lata, a w tym roku odbyło się online .

Profesor Czaplewski objął funkcję prezydenta stowarzyszenia. Wiceprezydentem seniorem został Zhang Baochen (CIN), a wiceprezydentami – Salvatore Gaglione (IIN) oraz Aiden Morrison (NNF). Na sekretarza generalnego wybrano Heshama Hella (AIN). Z kolei skarbnikiem został Tom Willems (NIN).

Podczas posiedzenia omówiono również strategię stowarzyszenia na lata 2021-2024, określono plan finansowy na następną kadencję, a także podsumowano pracę reprezentantów stowarzyszenia. Jednym z tematów były też przygotowania do 17. Światowego Kongresu IAIN, który zaplanowano w 2024 roku w Pekinie. Postanowiono również, że 18. edycja kongresu odbędzie się w 2027 roku w Krakowie. Tym samym spotkanie takiej rangi po raz pierwszy zostanie zorganizowane w naszym kraju.

Więcej o prof. Czaplewskim


Krzysztof Czaplewski jest wykładowcą na Uniwersytecie Morskim w Gdyni. Od 2014 roku pełni funkcję przewodniczącego Polskiego Forum Nawigacyjnego. To także członek The International Advisory Council PNT Foundation.

W latach 2012-2015 oraz 2019-2021 był przewodniczącym Zarządu Europejskiej Grupy Instytutów Nawigacyjnych. Od 2018 do 2021 roku pełnił funkcję wiceprzewodniczącego IAIN.