Nauka

Projektuj wojskowe drony i zdobywaj nagrody

Na ciemnym, szaro-brązowym tle fruwający dron. Konstrukcja w kolorach szarości, cztery ramiona ze śmigłami. Wyraźnie widać, że śmigła kręcą się z dużą prędkością.

Dron w powietrzy // fot. pexels.com

Jeżeli jesteś studentem uczelni wojskowej i pasjonuje cię tematyka dronów, to właśnie wystartował konkurs, który powinien cię zainteresować. Zadaniem jest opracowanie i zrealizowanie projektu dwóch bezzałogowych systemów na potrzeby polskiego wojska. Inicjatywę organizuje Ministerstwo Obrony Narodowej we współpracy z wojskowymi uczelniami wyższymi, w tym m.in. Akademią Marynarki Wojennej w Gdyni.


Konkurs skierowany jest do cywilnych studentów, podchorążych oraz doktorantów uczelni wojskowych. Za jego organizacje odpowiedzialne jest Ministerstwo Obrony Narodowej. Do współpracy – oprócz gdyńskiej Akademii Marynarki Wojennej – zaproszone zostały także: Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie, Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie oraz Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

Celem konkursu jest przygotowanie projektu oraz realizacja bezzałogowego systemu powietrznego lub morskiego. Kapituła będzie oceniać prace pod kątem ich praktycznego zastosowania w działaniach wojskowych. Bezzałogowe systemy powinny wykazać się możliwościami bojowymi, śledzić i rozpoznawać cel, monitorować teren czy służyć do pomiarów np. poziomu zanieczyszczenia.

Projekty latające (BSP) i te dedykowane pracy morskiej (BSM) będą oceniane w osobnych kategoriach. Dla laureatów przewidziano cenne nagrody. Zwycięzcy otrzymają po 50 tysięcy złotych, z kolei autorzy projektów, które znajdą się na drugim i trzecim miejscu, dostaną odpowiednio 25 000 i 10 000 złotych.

W pierwszym etapie konkursu trzeba złożyć koncepcję projektu wraz z jego kosztorysem. Należy to zrobić, wysyłając pracę na adres Departamentu Szkolnictwa Wojskowego MON, al. Niepodległości 218, 00-911 Warszawa najpóźniej do 31 stycznia.

W połowie przyszłego miesiąca – najpóźniej do 14 lutego – poznamy autorów prac, którzy zakwalifikowali się do drugiego etapu. Ten z kolei polega na wykonaniu projektu opisanego w nadesłanej koncepcji. Termin realizacji prac upływa 1 czerwca, a sposób ich przekazania zostanie ustalony indywidualnie z uczestnikami. Na zakończenie kapituła konkursu wyłoni najlepsze prace, których autorów poznamy 11 czerwca.

Szczegóły oraz regulamin konkursu znaleźć można na stronie internetowej organizatora.

  • ikonaOpublikowano: 08.01.2021 04:18
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 08.01.2021 16:56
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona