Nauka

Przybywa chętnych do nauki kaszubskiego

Młodzież z dyplomami

Coraz więcej młodych ludzi chce się uczyć kaszubskiego // fot. Filip Śmigielski

02.12.2022 r.

Jak uczyć języka kaszubskiego, aby był pasjonujący dla uczniów? Jak zainteresować jeszcze większą liczbę najmłodszych dziedzictwem kulturowym? Czego się można nauczyć, ćwicząc język z Sebastianem Fabijańskim? Na te i wiele innych pytań próbowali znaleźć odpowiedź nauczyciele języka kaszubskiego podczas konferencji, która odbyła się niedawno w Gdyni.


W Gdyni i w całym regionie przybywa młodych ludzi, którzy chcą się uczyć języka kaszubskiego. Do wzrostu zainteresowania Kaszubami, przyczynił się film „Kamerdyner”, który nie tak dawno mogliśmy oglądać w kinach. I właśnie motywom filmowym oraz nowym metodom nauki języka była poświęcona Konferencja Nauczycieli Języka Kaszubskiego, którą zorganizowano z inicjatywy lidera Rady Oddziałów Nordowych Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Andrzeja Buslera – przedstawiciela głównego organizatora wydarzenia i jednocześnie prowadzącego całą uroczystość, a także Gdyńskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli.

- Gdynia jest jednym z najmłodszych miast w Polsce, ale jej korzenie sięgają głęboko, a kaszubskie tradycje są wciąż żywe w naszym regionie – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. - To budujące, że tak wielu młodych ludzi chce się uczyć języka swoich przodków. Niezwykle ciekawe są metody nauki tego tradycyjnego przecież języka, po które sięgają nasi nauczyciele. Język kaszubski w filmie, to inicjatywa, wobec której nie można przejść obojętnie.

Mimo, że konferencja była przeznaczona dla nauczycieli, wśród uczestników nie zabrakło przedstawicieli młodego pokolenia z całego regionu, którego część płynnie mówiła po kaszubsku.

- Od lat w Gdyni pielęgnujemy język kaszubski – mówi Andrzej Busler - Około trzystu do czterystu dzieci uczy się obecnie języka kaszubskiego w naszym mieście, to jest pięć szkół. Natomiast jakbyśmy spojrzeli na całe Kaszuby, to jest to już liczba przekraczające dwadzieścia tysięcy. To są zarówno szkoły podstawowe, jak i średnie. Jest duże ożywienie i nauka języka w większej formie, mimo że to nie jest język obowiązkowy.

W związku z rosnącym zainteresowaniem, przy Gdyńskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli, działa już dwóch doradców metodycznych języka kaszubskiego. Jednym z nich jest Elżbieta Pryczkowska.

- Cieszymy się, że już tak duża liczba dzieci i młodzieży uczy się języka kaszubskiego – mówi doradca. - Nauczyciele stale się rozwijają, doskonalimy swoje kompetencje, ponieważ chcemy, aby lekcje były prowadzone w jak najlepszy sposób. Staramy się przede wszystkim pokazywać nowe metody nauczycielom.

Niewiele osób wie, że doradców można – za pośrednictwem GODN – zaprosić na lekcje pokazowe do szkół w Gdyni i w regionie.


Kaszubskiego można się uczyć również korzystając ze wsparcia aktorów filmowych – w sieci rekordy popularności biją lekcje z Sebastianem Fabijańskim, jednym z głównych bohaterów filmu „Kamerdyner”, który sam uczył się języka pod okiem specjalistów z Pomorza, a obecnie zachęca do nauki innych. Przykład takiej lekcji można obejrzeć tutaj
  • Starsi ludzie w strojach ludowych
  • Młodzież na scenie
  • Zespół kaszubski