Nauka

Rok Kopernika w CN Experyment

Rok Kopernika w CN Experyment pełen atrakcji // fot. Tomasz Kamiński/CN Experyment

Rok Kopernika w CN Experyment pełen atrakcji // fot. Tomasz Kamiński/CN Experyment

Decyzją Senatu Rzeczypospolitej Polskiej rok 2023 został ustanowiony Rokiem Mikołaja Kopernika. Data nie jest przypadkowa. W tym roku przypada 480. rocznica śmierci Kopernika. Z tej okazji Centrum Nauki Experyment zaplanowało serię wydarzeń związanych nie tylko z astronomią, ale również z innymi pasjami tego wybitnego naukowca.


Centrum Nauki Experyment już od początku roku realizuje wydarzenia związane z Rokiem Mikołaja Kopernika. Natomiast w środę, 1 marca gdyńska instytucja podpisała porozumienie z województwem pomorskim, Hevelianum, Gdańskiem, Kwidzynem, Malborkiem, a także miastem i gminą Sztum. Dotyczy ono współpracy w ramach promocji, a także wsparcia merytorycznego i naukowego Szlaku Kopernikowskiego.

Szlak Kopernikowski to turystyczna trasa licząca około 590 kilometrów i przebiegająca przez trzy województwa – pomorskie, kujawsko-pomorskie i warmińsko-mazurskie. Wędrując szlakiem, można zwiedzać zabytkowe budowle pamiętające czasy Kopernika, poświęcone mu ekspozycje muzealne, poznawać sekrety wszechświata w planetariach, a nawet prowadzić obserwacje astronomiczne. W regionach obfitujących w atrakcje turystyczne nie brakuje też innych miejsc i obiektów godnych uwagi. Wiele propozycji znajdą dla siebie również amatorzy czynnego wypoczynku.

CN Experyment podpisało porozumienie w sprawie Szlaku Kopernikowskiego. Na zdj. m.in. wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała (czwarta z prawej) i Alicja Harackiewicz, dyrektor Centrum Nauki Experyment
CN Experyment podpisało porozumienie w sprawie Szlaku Kopernikowskiego // fot. UMWP

– Cieszę się, że poprzez działania Centrum Nauki Experyment Gdynia wyraźnie akcentuje swoją obecność na Szlaku Kopernikowskim. To fantastyczna, międzyregionalna inicjatywa, która pozwala lepiej poznać sylwetkę tak znamienitego naukowca, jakim był Mikołaj Kopernik. Już teraz w Experymencie organizowanych jest bardzo dużo wydarzeń dotykających tematu astronomii, a jestem przekonana, że dzięki podpisanemu porozumieniu angażujących projektów związanych z Kopernikiem będzie w 2023 roku jeszcze więcej – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.
W Centrum Nauki Experyment obchody Roku Kopernika rozpoczęły się już jesienią 2022 roku, kiedy to otwarto wystawę „AstroCamera. Niebo w obiektywie”. W styczniu, w ramach cyklu Science Cafe, gdyńskie centrum nauki odwiedził Jerzy Rafalski z wykładem popularnonaukowym pt. „Planety Kopernika”. Po wykładzie odbył się wywiad z prelegentem, którego efekty można obejrzeć na kanale YouTube.Z kolei w lutym – w ramach cyklicznego wydarzenia dla zakochanych, czyli NaukoweLove Nocą – na 700 uczestników czekało wiele naukowych atrakcji, w tym również te astronomiczne. W Dniu Nauki Polskiej, którego data jest związana z przypadającą 19 lutego rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika, edukatorzy Experymentu przybliżali sylwetkę tego ważnego dla polskiej nauki astronoma.

Tematy kopernikańskie pojawią się również podczas Narodowego Dnia Ziemi. 22 kwietnia w Experymencie odbędą się rozmowy o problemach kosmosu, którym trzeba stawić czoło. Niewykluczone, iż zanieczyszczenie śmieciami i światłem to jedne z wielu tematów, którymi współcześnie mógłby zainteresować się sam Kopernik.

Latem w Gdyni będziemy oglądać gwiazdy. Wyposażeni w lornetki, teleskopy i inne przyrządy astronomiczne przyjrzymy się Księżycowi, gwiazdom i perseidom. W czerwcu spotkamy się w ramach spotkań sąsiedzkich, a w długi weekend sierpniowy spotkamy się na molo Południowym podczas wydarzenia „Mniej światła, więcej gwiazd” organizowanym razem z Radą Dzielnicy Śródmieście.

Dodatkowo, przez całe wakacje gdyńskie centrum nauki zaprasza na warsztaty i pokazy, które nawiązywać będą do dokonań toruńskiego astronoma. Oczywiście nie zabraknie kosmosu, ale znajdzie się też miejsce dla kolejnej pasji Kopernika, czyli… medycyny. A to tylko część atrakcji, jakie w tym roku przygotowało gdyńskie centrum nauki.

– W Centrum Nauki Experyment szeroko mówimy i edukujemy na temat osiągnięć nauki. W tym szczególnym roku oczywiście w większym stopniu skupiamy się na Mikołaju Koperniku i przybliżaniu jego pasji oraz osiągnięć. Nasze plany, zarówno te już zrealizowane, jak i te, które na realizację jeszcze czekają, są bardzo szerokie i skierowane do różnych grup odbiorców. Jestem pewna, że świętowanie roku kopernikańskiego w Experymencie będzie znakomitą okazją, by jeszcze bliżej poznać wybitnego, polskiego naukowca – przekonuje Alicja Harackiewicz, dyrektor Centrum Nauki Experyment.
Aby być na bieżąco z wydarzeniami związanymi z Mikołajem Kopernikiem, warto zaglądać na stronę internetową CN Experyment.

  • ikonaOpublikowano: 01.03.2023 10:07
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 01.03.2023 16:18
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona