Nauka

SCIENCE CAFE dla dorosłych

Science Cafe w EXPERYMENCIE

Science Cafe w EXPERYMENCIE

Centrum Nauki EXPERYMENT zaprasza na Science Cafe dla dorosłych w niedzielę 12 maja o 16:00

ROZBIÓR POLSKI, CZYLI O HISTORII NASZEJ SEKSUALNOŚCI I OBYCZAJOWOŚCI
 
O czasach PRL-u często myśli się jak o zamierzchłej przeszłości. Lekkomyślnie odcinamy się od niej, uważając, że współczesność jest efektem rewolucyjnych przemian. Jednak czy dziś rzeczywiście zupełnie inaczej postrzega się erotykę i seks? A może chcemy ukryć zawstydzające pokrewieństwo w spojrzeniu na naszą cielesność i seksualność?
W czasie majowego SCIENCE CAFE, dr Karolem Jachymek z Uniwersytetu SWPS, opowie o przedmiotach, wydarzeniach i innych fenomenach kulturowych, które w konsekwencji ukształtowały nasz współczesny sposób myślenia o cielesności i seksie. W ramach prelekcji przyjrzycie się m.in. filmowej nagości i scenom erotycznym, zbyt śmiałym dekoltom oraz turystycznym aparatom do masażu (i funkcjom, jakie pełniły).  Omówiona zostanie również rola, jaką odegrały w życiu Polaków kasety wideo, anonse towarzyskie, popularne piosenki i pierwsze polskie pisma erotyczne.

Nieodłączną częścią SCIENCE CAFE są warsztaty prowadzone przez edukatorów EXPERYMENTU. Tym razem, pod hasłem „Nieprzyzwoicie Naukowo”:
- zawód: cenzor – pokażemy, jak zmieniało się podejście do seksualności i poczucia piękna w sztuce w różnych okresach historycznych,
- strefy erogenne – poszukamy szczególnie wrażliwych miejsc na ciele,
- naukowo o prezerwatywach - jak przemysłowo bada się ich szczelność i wytrzymałość. 

Karol Jachymek – kulturoznawca, filmoznawca, doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Katedrze Kulturoznawstwa Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Koordynator, wykładowca i współtwórca School of Ideas. Zajmuje się społeczną i kulturową historią kina (zwłaszcza polskiego) i codzienności, wykorzystywaniem materiałów (audio)wizualnych jako świadectw historycznych, problematyką ciała, płci i seksualności, wpływem mediów na pamięć indywidualną i zbiorową, a także wszelkimi przejawami kultury popularnej. Współpracuje m.in. z Filmoteką Szkolną, Nowymi Horyzontami Edukacji Filmowej, Against Gravity, KinoSzkołą i Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym. Prowadzi warsztaty i szkolenia dla młodzieży i dorosłych z zakresu edukacji filmowej, medialnej i (pop)kulturowej oraz myślenia projektowego i tworzenia innowacji społecznych. Autor monografii „Film – ciało – historia. Kino polskie lat sześćdziesiątych”.

Wydarzenie jest przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich! 


Bilety w cenie 15 zł, 10 zł dla posiadaczy Karty Gdynia Senior Plus do zakupu w kasach centrum oraz na stronie bilety.experyment.gdynia.pl

  • ikonaOpublikowano: 23.04.2019 14:12
  • ikona

    Autor: Alicja Knop (a.knop@experyment.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 23.04.2019 14:27
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona