Nauka

SCIENCE CAFE dla dorosłych. Endokrynni oszuści

SCIENCE CAFE dla dorosłych: Endokrynni oszuści

SCIENCE CAFE dla dorosłych: Endokrynni oszuści

24.01.2020 r.

Choroby powodowane przez nieprawidłowe działanie hormonów lub gruczołów nękają dużą część naszego społeczeństwa. Skąd się biorą i jak ich unikać? O tym dowiemy się podczas pierwszego SCIENCE CAFE dla dorosłych w 2020 roku. Spotkanie SCIENCE CAFE dla dorosłych: Endokrynni oszuści. Jak plastik podszywa się pod twoje hormony? zaplanowane jest na 26 stycznia.

Plastikowe hormony, czyli związki endokrynnie czynne, to substancje chemiczne, które dla naszego organizmu mogą udawać prawdziwe hormony. Przez to potrafią kompletnie zaburzać ich działanie i prowadzić do przeróżnych chorób tarczycy, otyłości, cukrzycy, zaburzeń płodności czy nowotworów. Najgorsze jest to, że mamy z nimi do czynienia na co dzień. Jak zmniejszyć ryzyko chorób i nie narażać się na działanie plastikowych hormonów? Porozmawiamy o tym przy kawie z dr Aleksandrą Zofią Rutkowską, biotechnologiem, specjalistką w dziedzinie biologii molekularnej.


Dr Aleksandra Zofia Rutkowska prowadziła badania naukowe nad stworzeniem unikalnej szczepionki przeciwbakteryjnej oraz rolą genu receptora estrogenowego u kobiet. Obecnie jako adiunkt Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego przy współpracy z Politechniką Gdańską bada wpływ związków endokrynnie czynnych (ED) na zaburzenia zdrowotne. Jest autorką stanowiska Polskiego Towarzystwa Endokrynologii dotyczącego tych związków. Stworzyła i koordynuje ogólnopolską kampanię na rzecz walki z zespołem wielotorbielowatych jajników oraz kampanię Detoxed Lifestyle Challenge, zmniejszającej narażenie ludzi na substancje endokrynnie czynne. Współtworzyła trzy zgłoszenia patentowe oraz analizator do wykrywania ED w wodzie pitnej i ściekach. Jest laureatką wielu międzynarodowych konferencji naukowych, stypendystką duńskiego koncertu farmaceutycznego Novo Nordisk i zdobywczynią nagrody Czerwonej Róży dla najlepszego koła naukowego w Trójmieście. Pasjonuje się także gotowaniem, przyrodą, podróżami oraz sportowym treningiem owczarków niemieckich.


Jak zawsze, SCIENCE CAFE będzie urozmaicone o tematyczne warsztaty przygotowane przez edukatorów CN EXPERYMENT.

26 stycznia 2020, godz. 16:00
Centrum Nauki EXPERYMENT
Bilety: 10/15 zł
Kup bilet

  • SCIENCE CAFE dla dorosłych: Endokrynni oszuści