Nauka

Science Cafe - Erotyczne życie roślin

Science Cafe dla dorosłych

Centrum Nauki EXPERYMENT zaprasza na przyrodniczą odsłonę spotkania dla dorosłych. 
Erotyczne życie roślin już 17 marca, w godz. 16:00-19:00.
 
Czy kwiaty mogą uwodzić zwierzęta? Który ze sposobów zapylania, czyli najciekawszego i najbardziej skomplikowanego procesu życiowego roślin, nazwiemy perwersyjnym?
Opowie o tym ekspert – profesor Piotr Rutkowski, a edukatorzy Centrum Nauki EXPERYMENT zachęcą do przeprowadzenia szeregu doświadczeń obrazujących ów proces.
 
Profesor poruszy niezwykłe i fascynujące relacje łączące rośliny. Przedstawi podział kwiatów ze względu na strategię zapylania (oferujące pokarm, naśladowcze i pułapkowe), opowie o autogamii, hydrogamii, anemogamii czy zoogamii. Dowiedzie czym różnią się kwiaty zapylane przez ptaki od tych zapylanych przez owady i nietoperze oraz dlaczego samce pewnych błonkówek tak usilnie chcą kopulować z kwiatami określonych gatunków storczyków.

A podczas towarzszących wykładowi warsztatów odkryjecie 50 twarzy kwiatów. A dokładniej:
· sprawdzicie, jak uwodzą rośliny wykorzystując np. kolor, zapach, nektar;
· zbadacie wewnętrzną budowę roślin, odkrywając np. kody kwiatowe;
· poznacie systemy ochronne roślin, w tym broń chemiczną;
· dowiecie się, jak zadbać o bogactwo gatunkowe w swoim ogrodzie.
 
Spotkanie poprowadzi dr hab. Piotr Rutkowski, prof. UG z katedry Taksonomii Roślin i Ochrony Przyrody na Wydziale Biologii UG. Autor lub współautor ponad 60 artykułów naukowych oraz 4 książek z zakresu biologii i taksonomii storczyków. Wykładowca akademicki na kierunkach: biologia, chemia, bioinformatyka, przyroda, na Uniwersytetach III wieku; współrealizator programu edukacyjnego dla szkół ponadgimnazjalnych „Zaproś naukowca do szkoły" realizowanym przez Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego.

Bilety w cenie 15 zł, 10 zł dla posiadaczy Karty Gdynia Senior Plus do zakupu w kasach centrum oraz na stronie bilety.experyment.gdynia.pl