Nauka

ScienceCom 2020 - Studencka konferencja naukowa

Plakat ScienceCom 2020 w EXPERYMENCIE, która odbędzie się 21 listopada.

ScienceCom 2020 w EXPERYMENCIE

18.11.2020 r.

21 listopada spotykamy się online na Studenckiej Konferencji Naukowej ScienceCom 2020 pt. "Komunikacja naukowa. Pierwsze kroki w świat nauki", organizowanej przez Fundację PSC – Pomeranian Students’ Coaliton oraz Centrum Nauki EXPERYMENT! Porozmawiamy o komunikacji naukowej i o tym, jak stawiać pierwsze kroki w świecie nauki. W wydarzeniu wezmą udział zaproszeni eksperci, a także studenci, którzy będą mieli okazję wygłosić swoje zdanie w czasie panelu dyskusyjnego.

ScienceCom otworzy wystąpienie dr. Wojciecha Glaca – laureata ogólnopolskiego konkursu Popularyzator Nauki 2019 w kategorii Naukowiec. Oto jak prelegent opisuje swój wykład pod tytułem „Popularyzacja nauki to stan umysłu” – „Mamy wojnę! Ostatnie bastiony ludzkości bronią się przed atakami teorii spiskowych, fake newsów i manipulacji pseudonaukowych. Ofiar przybywa w zastraszającym tempie. Nauka posiada ogromną siłę rażenia, ale jej broń jest trudna w użyciu i wymaga dużego wysiłku, stąd ma kłopot z rekrutowaniem swoich żołnierzy. Jedyną nadzieją, by nakłonić ludzi do przejścia na jasną stronę mocy jest popularyzacja nauki. Popularyzacja nauki to coś więcej niż broń – to stan umysłu”. Brzmi ciekawie? To posłuchajcie, co jeszcze przygotowaliśmy na ten dzień!

Kolejnym etapem ScienceCom będą panele dyskusyjne, w których wezmą udział studenci. W trakcie dwóch sesji uczestnicy zostaną połączeni w moderowane panele, podczas których przedstawią i omówią wyniki swoich badań, a także przedyskutują główne założenia z pozostałymi uczestnikami. To doskonała okazja do praktykowania komunikacji naukowej.

Konferencję zakończy panel ekspercki. Czy w dzisiejszych czasach naukowiec to geniusz zamknięty w swoim laboratorium, czekający na nagłe olśnienie? Czy nauka to ekskluzywna dyscyplina dostępna tylko dla wybranych? Z całą pewnością nie. Współczesna nauka jest złożonym procesem, w którym biorą udział nie pojedynczy ludzie, ale całe zespoły badawcze i to z wielu dyscyplin. Przestrzeń dla nauki to otwarty system, w którym naukowcy swobodnie komunikują badania z wielu dziedzin, szukają wspólnych mianowników i rozwiązań, korzystają wzajemnie w doświadczeń i narzędzi. Do tego powinni wiedzieć, jak komunikować się ze społeczeństwem, dydaktykami, biznesem oraz decydentami. Ale jak robić to poprawnie i skutecznie? Jak przełożyć hermetyczny i wysoko specjalistyczny język na komunikat zrozumiały dla innego badacza czy też dla laika? Jakie niespodzianki, pułapki i trudności spotkają tych, którzy pragną popularyzować naukę? Odpowiedzi na te pytania, podczas panelu moderowanego przez Martę Alicję Trzeciak z CNE, udzielą:

– Maciej Dzwonnik – rzecznik prasowy Politechniki Gdańskiej,

– Natalia Osica – założycielka i CEO ProScience, zajmująca się wizerunkiem nauki i naukowców,

– Łukasz Sakowski – popularyzator nauki, biolog prowadzący popularnego bloga To Tylko Teoria,

– Anna Wyrwas – popularyzatorka nauki, farmaceutka prowadząca profil Będąc Młodym Farmaceutą.

Program konferencji ScienceCom:

10:00 – 10:15 – Otwarcie konferencji
– Alicja Harackiewicz – Dyrektor Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni
– Łukasz Wyszyński – Prezes Zarządu Fundacji PSC
10:15 – 11:00 – Wykład otwierający
– dr Wojciech Glac – Uniwersytet Gdański, „Popularyzacja nauki to stan umysłu”
11:00 – 11:15 – Przerwa
11:15 – 12:15 – I tura paneli dyskusyjnych, prowadzący: Łukasz Wyszyński – Fundacja PSC
– Anna Boruszewska – Politechnika Gdańska, „Żele radiochromiczne przyszłością dozymetrii radioterapeutycznej”
– Kamil Bargieł – Uniwersytet Morski w Gdyni, „Modelowanie charakterystyk tranzystorów JFET z węglika krzemu z uwzględnieniem samonagrzewania”
– Marta Marszewska – Politechnika Gdańska, „BNCT, jako innowacyjna metoda walki z nowotworem”
12:15 – 13:30 – II tura paneli dyskusyjnych, prowadzący: Paweł Kusiak – Fundacja PSC
– Marcin Dobrowolski – Akademia Marynarki Wojennej, „Pozorne i realne alternatywy dla neoliberalnej globalizacji”
– Jakub Rösler – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, „Turcja – w procesie ewolucji od mocarstwa regionalnego do wielkiego mocarstwa”
– mgr Natalia Potera – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, „Od kemalizmu do erdoganizmu – laicko-świecki model nowoczesnej Turcji”
– mgr Kamila Rezmer-Płotka – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, „Ograniczanie praw człowieka podczas kryzysu uchodźczego w Grecji (2015-2019)”
13:30 – 14:30 – Przerwa
14:30 – 16:00 – II tura paneli dyskusyjnych, prowadzący: dr Iwona Jakimowicz-Pisarska – Akademia Marynarki Wojennej
– Julia Orłowska – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, „Jedna z najbardziej prześladowanych mniejszości etnicznych świata wedle ONZ, czyli prześladowania Rohingów w Birmie. Tło konfliktu i perspektywy na przyszłość”
– Sebastian Przybył – Uniwersytet Jagielloński, „Polityka obozu Zjednoczonej Prawicy w sprawie niemieckich odszkodowań wojennych”
– Julia Lidzbarska – Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni, „Pozyskiwanie zasobów z kosmosu – szansa czy konieczność?”
– Oliwier Taraszkiewicz – Uniwersytet Gdański, „Współczesne znaczenie wina na arenie międzynarodowej”
– Marta Klik – Akademia Marynarki Wojennej, „Polityka Unii Europejskiej wobec terroryzmu”
16:00 – 17:00 – Panel ekspercki „Popularyzacja nauki”, prowadzący: Marta Trzeciak – Centrum Nauki EXPERYMENT
– Maciej Dzwonnik – rzecznik prasowy Politechniki Gdańskiej
– Natalia Osica – założycielka i CEO ProScience, zajmująca się wizerunkiem nauki i naukowców,
– Łukasz Sakowski – popularyzator nauki, biolog prowadzący popularnego bloga To Tylko Teoria,
– Anna Wyrwas – popularyzatorka nauki, farmaceutka prowadząca profil Będąc Młodym Farmaceutą.
17:00 – 17:15 – Zamknięcie konferencji

Wydarzenie będzie transmitowane w mediach społecznościowych Centrum Nauki EXPERYMENT.