Nauka

ScienceCom 2022. Wśród tematów – zrównoważony rozwój

Grafika ilustracyjna ScienceCom 2022. Materiały prasowe Centrum Nauki Experyment.

Grafika ilustracyjna ScienceCom 2022. Materiały prasowe Centrum Nauki Experyment.

17.11.2022 r.

Przed nami ScienceCom - coroczny festiwal naukowy. Tematami tegorocznej edycji, która odbędzie się 18 i 19 listopada 2022 roku w Centrum Nauki Experyment w Gdyni, będą zrównoważony rozwój, zarówno miast, jak i społeczności, ale również  istota odpowiedzialnej konsumpcji i produkcji. Impreza adresowana jest do wszystkich, a co istotne, w ramach weekendu za pół ceny, wstęp do placówki w najbliższy weekend kosztuje o połowę mniej! 

Skąd taki, a nie inny wybór tegorocznych tematów wydarzenia? Liczba ludności miejskiej, wg szacunków naukowców, już w 2030 roku wzrośnie do aż 5 mld. Dla miast oznacza to kolejne, nowe wzywania, związane z rozwojem, bezpieczeństwem i stabilnością. 

Zrównoważony rozwój, konsumpcja i produkcja 

- Nauka nie może istnieć w oderwaniu od społeczeństwa, tak samo jak społeczeństwo w oderwaniu od jej postępu. Jest to szczególnie istotnie w kontekście tegorocznego tematu przewodniego, którym są zrównoważone miasta, odpowiedzialna konsumpcja i produkcja. To problemy, z którymi już w najbliższej przyszłości będziemy musieli zmierzyć się kolektywnie – mówi Ewelina Magdziak, starsza specjalistka w dziale Wydarzeń i Programów Naukowych w Centrum Nauki Experyment.

Dodaje, że ScienceCom stanowi też unikalną okazję do spotkania dla młodych naukowców z wielu dziedzin, mogącą zaowocować  interdyscyplinarnymi projektami.

- ScienceCom to wydarzenie łączące w sobie cechy konferencji naukowej oraz festiwalu nauki. Myślą przewodnią jest tematyka komunikacji naukowej, czyli dialogu naukowców ze społeczeństwem tak, by w przyjazny sposób opowiadać o tym, co ważne i potrzebne – mówi Wojciech Zejda, specjalista ds. PR i marketingu Centrum Nauki Experyment. - To są dwa dni, podczas których można będzie spotkać młodych naukowców, studentów technicznych kierunków i porozmawiać z nimi. Dla tych młodych ludzi z kolei będzie to też możliwość wystąpienia przed większą publicznością, zaprezentowania wyników swoich badań, osiągnięć naukowych - podkreśla.  

Na  ScienceCom wejdziemy w cenie biletu na wystawę, i to taniej! 

- Nadchodzący weekend to weekend za pół ceny, tym serdeczniej więc zapraszam do Centrum Nauki Experyment, gdzie w cenie tańszego w ten weekend biletu będzie można wziąć udział w festiwalu naukowym – zaprasza Wojciech Zejda

Przyszłość to nie tylko wyzwania, ale i konkretne rozwiązania 

Motywem przewodnim licznych wydarzeń zawartych w tegorocznej edycji ScienceCom 2022 są nie tylko problemy oraz wyzwania, ale również przyszłościowe rozwiązania. Program przewiduje liczne aktywności, takie jak m.in. konferencja dla młodej nauki, festiwal nauki, dyskusyjny panel ekspercki dla młodzieży licealnej oraz wieczór sieciujący dla przedstawicieli społeczności akademickiej.

To ważne naukowe wydarzenie 

Program wydarzenia koordynowany jest w ścisłej współpracy z Członkami Rady Naukowej ScienceCom, w skład której wchodzą przedstawiciele uczelni wyższych z całego regionu, m.in. Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Gdańskiego, Akademii Marynarki Wojennej, Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, IOPAN, SWPS oraz fundacji PSC

ScienceCom wspiera również Fundacja Zaawansowanych Technologii Explory, która w trakcie panelu eksperckiego przedstawi możliwości dotyczące rozwijania i wzmacniania talentów naukowych wśród młodzieży. Z kolei przedstawiciele Pomorskiej Pracowni Psychologicznej poprowadzą warsztaty z tutoringu dla uczniów i uczennic szkół średnich. 

Swój udział w wydarzeniu potwierdzili też przedstawiciele Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Fundacji Biznes dla Klimatu oraz Fundacji Marka Kamińskiego. Oczywiście, podczas ScienceCom nie zabraknie doświadczonych ekspertek i ekspertów Centrum Nauki Experyment.

Wydarzeniem zarządza Rada Organizacyjna. Nad merytoryką Konferencji Naukowej ScienceCom pieczę sprawuje Rada Naukowa, w skład której wchodzą uczeni reprezentujący pomorskie środowisko akademickie, w tym trójmiejskie uczelnie.
 
Kompleksowy program ScienceCom 2022 dostępny jest na stronie internetowej Centrum Nauki Experyment.

O prelegentach ScienceCom przeczytacie tutaj.
 

Grafika ilustracyjna ScienceCom 2022. Materiały prasowe Centrum Nauki Experyment.

Grafika ilustracyjna ScienceCom 2022. Materiały prasowe Centrum Nauki Experyment.

Skład Rady Naukowej ScienceCom 2022:

 • dr Patrycja Bałdys, Akademia Marynarki Wojennej
 • dr inż. Damian Bisewski, Uniwersytet Morski w Gdyni
 • dr hab. Dorota Burska, Uniwersytet Gdański
 • dr inż. Marek Chmielewski, Politechnika Gdańska
 • dr Joanna Dąbal, Uniwersytet Gdański
 • Tomasz Dranicki, Fundacja PSC
 • dr Wojciech Glac, Uniwersytet Gdański
 • dr hab. Romana Kadzikowska-Wrzosek, Uniwersytet SWPS w Sopocie
 • dr Tomasz Kijewski, Instytut Oceanologii PAN
 • dr hab. Jerzy Kojkoł, Akademia Marynarki Wojennej
 • Paweł Kusiak, Fundacja PSC
 • dr hab. Wiesław Laskowski, Uniwersytet Gdański
 • dr hab. Katarzyna Smolarz, Uniwersytet Gdański
 • dr Małgorzata Śmiałek-Telega, Politechnika Gdańska
 • prof. Jan Marcin Węsławski, Instytut Oceanologii PAN
 • Łukasz Wyszyński, Fundacja PSC
 • prof. dr hab. Adriana Zaleska-Medynska, Związek Uczelni Fahrenheita