Nauka

Spotkania z naukowcami w ramach projektu InnovaBio Pomorze

InnovaBio Pomorze

InnovaBio Pomorze

PPNT Gdynia | Biolaboratorium zaprasza na cykl popularnonaukowych wykładów w ramach szóstej edycji projektu InnovaBio Pomorze. Naukowcy opowiedzą o zagrożeniach płynących ze stosowania tworzyw sztucznych w życiu codziennym oraz o tajemnicach świata mikroorganizmów. Warsztaty są bezpłatne i przeznaczone dla wszystkich zainteresowanych nauką, bez względu na wiek.

„Historia małej, żółtej (morderczej?) kaczuszki, czyli przykładów kilka dlaczego powinniśmy bać się plastików”
kiedy:   18.10.2019 (piątek), 12:00-14:00
gdzie:   PPNT Gdynia, budynek III, sala A (kinowa)
wstęp:  wolny, grupy powyżej 10 osób prosimy o zgłaszanie udziału w wykładzie na adres: j.glowacka@ppnt.gdynia.pl
 
Czy wiesz, że według najnowszych badań każdy mieszkaniec naszej planety zjada tygodniowo 5 gramów plastiku? Przyjdź na wykład dr Aleksandry Rutkowskiej i dowiedz się, jakie zagrożenia dla zdrowia niesie ze sobą stosowanie tworzyw sztucznych w życiu codziennym.
Dr Aleksandra Rutkowska w swojej pracy naukowej prowadzonej na GUMed we współpracy z Politechniką Gdańską bada wpływ związków endokrynnie czynnych (ED) na zaburzenia zdrowotne kobiet, m. in. w raku piersi. Jest twórcą i koordynatorem ogólnopolskiej Kampanii społecznej na rzecz walki z zespołem wielotorbielowatych jajników (PCOS) oraz Kampanii Detoxed Lifestyle Challenge, której celem jest zmniejszenie narażenia ludzi na substancje endokrynnie czynne. Jest współtwórcą analizatora do wykrywania ED w wodzie i ściekach oraz 3 zgłoszeń patentowych. Laureatka wielu międzynarodowych konferencji naukowych, stypendystka duńskiego koncernu farmaceutycznego Novo Nordisk i zdobywczyni nagrody Czerwonej Róży dla najlepszego koła naukowego w Trójmieście.
 
„Mikroorganizmy. O czym się filozofom nie śniło”
kiedy:   25.10.2019 (piątek), 12:00-14:00
gdzie:   PPNT Gdynia, budynek IV, sala F0.02
wstęp:  wolny, grupy powyżej 10 osób prosimy o zgłaszanie udziału w wykładzie na adres: j.glowacka@ppnt.gdynia.pl
 
Podczas drugiego wykładu, dr Anna Karina Kaczorowska przeniesie nas do niezwykłego świata mikroorganizmów by opowiedzieć nam o ich tajemnicach.
Dr Anna Kaczorowska to zapalony popularyzator nauki, animator wielu imprez popularnonaukowych, warsztatów i konkursów, organizator obchodów Europejskiego Dnia Immunologii na UG oraz współautor kilku audycji radiowych poświęconych immunologii, mikrobiologii i zagrożeniom bioterroryzmem. Uczestnik niemal wszystkich dotychczasowych edycji Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Członek Komitetu Okręgowego Olimpiady Biologicznej w Gdyni. Zwolennik koncepcji uczenia się przez całe życie oraz wykorzystywania technologii informacyjnych w kształceniu. Nagrodzona Medalem Komisji Edukacji Naukowej. Od 2012 r. pełni funkcję kuratora Kolekcji Plazmidów i Drobnoustrojów. Pomysłodawca i współautor projektu, zakładającego utworzenie w naszym kraju strategicznej infrastruktury badawczej w zakresie zasobów mikrobiologicznych, która będzie częścią europejskiego konsorcjum skupiającego europejskie kolekcje mikroorganizmów.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 09.10.2019 12:28
  • ikona

    Autor: Magdalena Malara-Świtońska (komunikacja@ppnt.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 09.10.2019 13:09
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona