Nauka

Survival w gdyńskiej szkole

Uczniowie w czasie zajęć w terenie // fot. Filip Śmigielski

Uczniowie w czasie zajęć w terenie // fot. Filip Śmigielski

22.06.2022 r.

Sztukę przetrwania w terenie, budowę obozowiska traperskiego i używania lin ćwiczyły ostatnio dzieci ze świetlicy w Szkole Podstawowej nr 45. Zajęcia odbywały się w terenie, a nauczycielem survivalu był specjalista z Zielonej Szkoły w Szymbarku.

W gdyńskich szkołach nigdy nie jest nudno. Pod koniec roku szkolnego, gdy oceny są już wystawione, a wakacje za pasem, uczniowie zdobywają nowe, praktyczne umiejętności. W Szkole Podstawowej nr 45, gdzie uczą się najmłodsze dzieci, od „0” do 3 klasy, ćwiczono w praktyce sztukę przetrwania.

- To ciekawa inicjatywa i nauka praktycznych umiejętności, które mogą okazać się przydatne w bardzo różnych wakacyjnych sytuacjach – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. - W Gdyni mamy bardzo dobrych pedagogów, którzy pracują nieszablonowo. W przedszkolach i szkołach realizowane są programy autorskie, a najmłodsi gdynianie mogą wciąż próbować nowych rzeczy. To niezwykle ważne – pedagogika przyszłości opiera się na doświadczaniu, budowaniu relacji, a to jedne z najważniejszych kompetencji, które chcemy przekazać dzieciom.

Wykładowcą w czasie nietypowych zajęć był Artur Sikorski, survivalowiec z Zielonej Szkoły z Szymbarku.

- Nauczyliśmy się organizacji leśnego obozowiska, w tym wznoszenia namiotu traperskiego, wiązania praktycznych węzłów i sposobu użycia lin oraz poruszania się po lesie w nocy – wylicza Karolina Korjat, nauczycielka w „45”. - Ale to jeszcze nie wszystko. Pan Artur przeprowadził także zajęcia przyrodniczo-edukacyjne, na których poznaliśmy florę i faunę Bałtyku. Rozwiązywaliśmy zadania związane z tematem ochrony mórz i oceanów oraz próbowaliśmy wcielić się w rolę fok, ławicy ryb i morszczynów. Jednocześnie staraliśmy się odpowiedzieć na pytanie czy mamy szansę na czyste Morze Bałtyckie i jak o nie dbać.

W warsztatach wzięło udział 35 dzieci ze świetlicy Szkoły Podstawowej nr 45 w Gdyni.
  • Dzieci pod pałatką
  • Dzieci w trakcie zajęć w terenie
  • Dzieci w trakcie zajęć o morzach i oceanach
  • Dzieci w trakcie zajęć uczą się o orientacji w nocy
  • Dzieci w trakcie zajęć
  • Dzieci w trakcie zajęć w terenie