Nauka

Tulipanowe pole przed szkołą na Cisowej

// fot. SP 31

// fot. SP 31

09.11.2022 r.

Sto pięćdziesiąt cebulek tulipanów posadzili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 31 przed budynkiem szkoły. Tulipanowe pole będzie można podziwiać wiosną, ale już teraz mali ogrodnicy uczą się jak pielęgnować te piękne kwiaty.Szkoła na Cisowej już podczas przyszłorocznej wiosny ma przypominać Holandię. Akcja "Sadzimy pole tulipanów" została zainicjowana przez Radę Rodziców, a przeprowadzona przez dzieci klas 4 i panie uczące przyrody w tych klasach.

- Integracja z ekologią w tle to bardzo dobry pomysł – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – W Gdyni bardzo dbamy o to, aby nasze miasto było piękne, ekologiczne i pełne barw natury. Każdego roku nasi uczniowie biorą udział w akcji „Posadź drzewo”, dzięki której otoczenie ich szkół staje się bardziej zielone. Teraz dojdą do tego jeszcze tulipany. Ich barwy sprawią, że będziemy mieć najbardziej kolorowe szkoły w Polsce.

Nauczyciele podkreślają, że choć efekty prac małych ogrodników będzie można podziwiać dopiero na wiosnę, już teraz, dzięki tej akcji, dzieci zdobyły solidną, merytoryczną i praktyczną wiedzę dotyczącą sadzenia, wzrostu i pielęgnowania roślinek cebulowych.

- Wszyscy czwartoklasiści są obecnie specjalistami w dziedzinie hodowli tulipanów – cieszą się nauczyciele.

Inicjatorem ekologicznego wydarzenia była Rada Rodziców, a akcję koordynowały nauczycielki: Anna Gerber i Ewa Mejer, uczące przyrody w SP 31 w Gdyni.

- Celem projektu było upiększenie szkolnego terenu, kształtowanie ekologicznych postaw dzieci, integracja nowo utworzonych klas czwartych - wyliczają nauczycielki. - Mamy nadzieję, że tulipany na naszych szkolnych rabatach będą przepięknie prezentowały się wiosną. Dziękujemy Dyrekcji Szkoły, Radzie Rodziców, Gronu Pedagogicznemu, pracownikom administracji i obsługi oraz wszystkim uczniom klas 4, dzięki którym była możliwość zorganizowania i przeprowadzenia akcji.
To już kolejna proekologiczna inicjatywa Szkoły Podstawowej nr 31,
- Nasza szkoła słynie z inicjatyw podejmowanych przez uczniów, rodziców czy nauczycieli. Działa u nas także Uczniowski Budżet Obywatelski – mówi Aleksander Kuźmin, dyrektor SP 31 w Gdyni. - Budowanie społeczeństwa obywatelskiego zaczyna się tu, w szkole. Jeśli damy szansę dzieciom i rodzicom, wsłuchamy się w ich głosy, to dostrzegamy autentyczne potrzeby i zamiłowania. Ich realizacja, uświadamia młodym ludziom, że mają wpływ na otaczający ich świat i wyzwala w nich poczucie własnej wartości.
Inicjatywa bardzo podoba się również rodzicom, wśród których nie brakuje miłośników tulipanów.
- Mamy wspaniałe dzieci i młodzież w naszej szkole. Niesamowicie sumienną i zawsze chętną do działania. Wiemy, że z każdego wydarzenia, wyniosą coś cennego dla siebie - mówi Beata Derda, przewodnicząca Rady Rodziców. – Mamy również świetnych nauczycieli, którzy wkładają wiele serca w działanie na rzecz dzieci, społeczności szkolnej i kształtowanie postaw ekologicznych. Dlatego organizowanie dla nich różnych akcji wiąże się z ogromną satysfakcją. Chcielibyśmy, aby tulipanowa akcja stała się corocznym wydarzeniem, tym bardziej, że poza walorem ekologicznym i estetycznym, przyczynia się do integracji dzieci z nowo utworzonych klas czwartych.

Ciekawy zapis wszystkich etapów tulipanowej akcji można zobaczyć tutaj
  • Uczniowie przed szkołą
  • Uczniowie przed szkołą
  • Dwie dziewczynki sadzą cebulki