Nauka

VI LO wyróżnione w konkursie o zielonej Europie

Na zdjęciu ludzkie dłonie otaczające model Ziemi (źrodło: www.pixabay.com)

Na zdjęciu ludzkie dłonie otaczające model Ziemi (źrodło: www.pixabay.com)

30.12.2020 r.

Film „Green Europe. Let’s do it together!” Julii Okoń i Marty Płotki, uczennic gdyńskiej „Szóstki”, zrealizowany pod okiem nauczycielki biologii Marzeny Gross otrzymał wyróżnienie w prestiżowym konkursie dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych „Zielona Europa – zróbmy to razem!”.  Rywalizowały w nim 62 projekty uczniów szkół z całego Pomorza prezentujące oryginalne pomysły na zmianę otoczenia w kierunku neutralności klimatycznej.


Celem konkursu było podniesienie świadomości mieszkańców naszego regionu na temat priorytetów Europejskiego Zielonego Ładu, czyli efektywnego wykorzystywania zasobów, konieczności obniżania poziomu zanieczyszczeń, powstrzymywania zmian klimatycznych i przeciwdziałania utracie różnorodności biologicznej. Zorganizowało go stowarzyszenie Pomorskie w Unii.
 
Chciałbym serdecznie pogratulować naszym uczennicom tak wyjątkowego wyróżnienia. W Gdyni od lat podejmujemy działania w kierunku budowy postaw proekologicznych mieszkańców. Dlatego cieszę się, że uczniowie doskonale rozumieją wagę tematu zmian klimatycznych. Tę świadomość wśród młodzieży zawdzięczamy kreatywności i zaangażowaniu gdyńskich nauczycieli. Gratuluję dyrektor Ewie Śliwińskiej i ich nauczycielce, Marzenie Gross, których opieka i wkład w ten projekt zaowocowały prestiżowym wyróżnieniem dla szkoły – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.      
 
W konkursie brały udział projekty uczniów – pomysły na zmianę najbliższego otoczenia (rodziny, szkoły, wsi, miasta, dzielnicy lub osiedla) – przedstawione w formie filmów, prezentacji multimedialnych, piosenek, wierszy, opowiadań, makiet i komiksów.

–Uczennice „Szóstki” pod czujnym okiem pani Marzeny Gross zrealizowały przejmujący film ukazujący zanieczyszczenia środowiska naturalnego na skutek m.in. konsumpcjonizmu, problem zaśmiecenia plastikiem i cierpienie planety. Ważnym elementem pracy była ankieta przeprowadzona pośród nastolatków, której szokujący rezultat jest omówiony w filmie. Twórczynie podkreślają znaczenie działań pojedynczych osób i apelują do widza o podejmowanie świadomych decyzji w życiu codziennym, które przyczynią się do ochrony środowiska naturalnego. Film zostanie pokazany w styczniu 2021 r. m.in. na profilu Facebook Stowarzyszenia @POMORSKIE.Regional.EU.Office mówi Małgorzata Matkowska ze Stowarzyszenia Pomorskie w Unii.   
 
Film udowadnia, że lepsza jakość życia naprawdę jest na wyciągniecie ręki, a działania proekologiczne wcale nie muszą być męczące.

Nie apelujemy o rzucanie się z motyką na słońce, nie chcemy, żebyście teraz w 100 procentach przeszli na energię pochodzącą z wiatru albo budowali młyny na wodę deszczową obok swoich domów. Jedyne, o co prosimy, to o życie z głową: o świadomą konsumpcję, świadome zakupy, myślenie o przyszłych pokoleniach, środowisku i zwierzętach, bo to wystarczy. Jedna osoba jest w stanie zrobić o wiele więcej niż nam się wydaje. Cały czas dowiadujmy się nowych rzeczy, przyznawajmy się do błędów, nie bójmy się zmieniać naszych postaw, inspirujmy innych. Zmieniajmy przestrzeń dookoła nas, a nim się spostrzeżemy, zmienimy cały świat – przekonuje w filmie Julia Okoń, jedna z autorek filmu.  
 
– Podejmowanie różnorodnych wyzwań i angażowanie się uczniów „Szóstki” w sprawy ważne dla nas wszystkich jest dla mnie, jako dyrektora liceum, zawsze powodem do dumy. Serdecznie gratuluję Julii, Marcie i pani Marzenie zdobycia wyróżnienia. Mam jednocześnie pewność, że ich świadomość proekologiczna będzie owocować udziałem w kolejnych projektach – mówi Ewa Śliwińska, dyrektor VI Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni.

 W tegorocznej edycji „Zielonej Europy – zróbmy to razem!” I i II miejsce zdobyły drużyny z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach, z kolei III miejsce ex aequo zajęli uczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego w Chojnicach i z II Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku. Stowarzyszenie Pomorskie w Unii już planuje kolejne edycje konkursu w 2021 roku.