Nauka

Z Kartą Mieszkańca do żłobka

Karta Mieszkańca Gdyni przyda się rodzicom lub opiekunom najmłodszych mieszkańców naszego miasta. Dzięki karcie będzie można otrzymać duży rabat w samorządowych żłobkach // mat. UM Gdyni

Karta Mieszkańca Gdyni przyda się rodzicom lub opiekunom najmłodszych mieszkańców naszego miasta. Dzięki karcie będzie można otrzymać duży rabat w samorządowych żłobkach // mat. UM Gdyni

22.06.2021 r.

Karta Mieszkańca Gdyni przyda się rodzicom lub opiekunom najmłodszych mieszkańców naszego miasta. Po wakacjach zmieniają się bowiem stawki opłat za pobyt dzieci w żłobku. Dzięki karcie będzie można otrzymać duży rabat.

 
– Gdynia to nowoczesne miasto, w którym nowe technologie są rozwijane wokół potrzeb ludzi. Właśnie w odpowiedzi na oczekiwania gdynian powstała Karta Mieszkańca. To ułatwiony dostęp do atrakcji kulturalnych i sportowych w Gdyni, eBilet w komunikacji miejskiej, szybka i prosta rezerwacja wizyt w Urzędzie Miasta czy programy dla rodzin i seniorów – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent ds. jakości życia. – Dlatego zachęcam wszystkich gdynian do korzystania z Karty Mieszkańca. Docenili ją już rodzice przedszkolaków, bo usprawniła także pracę gdyńskich przedszkoli. W przypadku żłobków – od września dzięki niej będzie można zaoszczędzić dużo środków w domowym budżecie.
 
Zgodnie z uchwałą nr XXX/994/21 Rady Miasta Gdyni od 1 września br. zmieni się wysokość opłat z tytułu sprawowania opieki w żłobkach samorządowych. Jest to związane ze wzrostem kosztów utrzymania placówek oraz corocznym wzrostem wynagrodzenia minimalnego.
 
Miesięczna opłata za pobyt dziecka w żłobku będzie wynosić 10% przeciętnego wynagrodzenia w przypadku opieki nad maluchem w wymiarze do 10 godzin dziennie – 517 zł. Gdy co najmniej jeden z rodziców będzie posiadać Kartę Mieszkańca, kwota ta wyniesie do 439 zł. W przypadku, gdy do żłobka uczęszcza dwoje lub więcej dzieci z tej samej rodziny, opłaty obniża się o 50% dla drugiego i kolejnych dzieci.
 
W szczególnie uzasadnionych przypadkach wymiar opieki w żłobku może być, na wniosek rodzica, wydłużony – za dodatkową opłatą wynoszącą 50 zł za każdą rozpoczętą godzinę sprawowania opieki nad dzieckiem.
 
Ze względu na wzrost cen produktów spożywczych będzie również nowa stawka za wyżywienie dziecka. Zostanie ona podniesiona z 6 zł do 8 zł za każdy dzień korzystania z posiłku.
 

Jak otrzymać Kartę Mieszkańca?


Kartę Mieszkańca może otrzymać każdy mieszkaniec Gdyni. Wystarczy spełnić jeden z warunków: rozliczać PIT w Gdyni lub być zameldowanym w naszym mieście.
 
Karta daje możliwość bezpłatnego korzystania z największych gdyńskich atrakcji kulturalnych i sportowych. Zapewnia też wiele zniżek i profitów stworzonych specjalnie dla mieszkańców Gdyni. Jest wydawana bezpłatnie, a jej ważność to 3 lata. Wystarczy założyć konto na portalu www.gdynia.pl/karta, złożyć wniosek i odebrać kartę w jednym z punktów dystrybucji:
  • InfoBox (ul. Świętojańska 30, 81-372 Gdynia, czynny pon. - pt. 10.00-16.00),
  • Przystań Śmidowicza (ul. Śmidowicza 49, 81-127 Gdynia, czynna pon. – pt. 8.00-16.00).