Nauka

Zmieniający się świat w kadrach najmłodszych gdynian

Uczniowie z kamerą

Spoty filmowe są dziełem uczniów z 5 klasy // fot. Paulina Pohl

Rewelacyjne spoty filmowe na niezwykle ważne społecznie tematy, jak wyobcowanie w nowej szkole, konflikty, problemy w relacjach powstają w ostatnim czasie w Gdyni. Filmują uczniowie Szkoły Podstawowej nr 35 w ramach projektu „35tka filmuje!”. Niektóre prace są tak dobre, że powinni je zobaczyć wszyscy związani z edukacją.

W ostatnim czasie rzeczywistość społeczna wokół nas bardzo się zmienia. Uczniowie, nauczyciele, rodzice muszą się mierzyć z problemami, które jeszcze niedawno były zaledwie marginalne.
Najpierw pandemia, później wojna na Ukrainie spowodowały, że najmłodsi – zarówno nasi mieszkańcy jak i nowi uczniowie wciąż przybywający do nas zza wschodniej granicy, stanęli przed problemami relacyjnymi, o których do niedawna jeszcze nikt nie myślał.
 
- Gdynia to miasto otwarte, nasi pedagodzy, nauczyciele robią wszystko, aby każdy uczeń  – niezależnie od pochodzenia i historii, które ze sobą przynosi, znalazł swoje miejsce w naszym mieście - mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. - Młodzi Ukraińcy szybko adaptują się w naszych szkołach, przychodzi im to łatwiej niż dorosłym. Dzieje się tak między innymi dzięki dużemu wsparciu, jakie otrzymują od młodych gdynianek i gdynian. Nasze szkoły wychowują ludzi tolerancyjnych, otwartych na innych i empatycznych. Gratuluję młodym filmowcom, ale również ich nauczycielom i dyrekcji „35” tak wyjątkowego projektu. 
Projekt filmowy Szkoły Podstawowej nr 35 powstał w ramach szkolnych programów profilaktyki.
 
- W tym roku postawiliśmy na współpracę z Domem Filmowym. „35tka filmuje!” - to projekt uczniów klas piątych. - wyjaśnia Justyna Domecka, koordynatorka projektu w Szkole Podstawowej nr 35. -  Wzięli oni udział w warsztatach profilaktycznych, których tematyka poruszała sprawy ważne dla młodzieży. Bezpieczeństwo i wizerunek w sieci, jak dobrze budować relacje rówieśnicze, jak odnaleźć się w ciągle biegnącym i zmieniającym świecie. W efekcie powstały dwa spoty społeczne - „Kosmici w klasie” oraz „Wirus w klasie”. Uczniowie na wszystkich etapach powstawania filmów byli na maksa zaangażowani. Od scenariusza, grę aktorską po montaż. Filmy doskonale nadają się do przeprowadzania lekcji wychowawczych, zajęć socjoterapeutycznych czy ogólnie do wzbudzenia refleksji i zastanowienia nad jakością komunikacji i budowania relacji. Chcemy się nimi podzielić, aby każdy mógł z nich skorzystać i zainspirować się do działania. Współpraca z Domem Filmowym to przede wszystkim wielkie zaangażowanie filmoznawczyni Pauliny - i reżysera filmowego,  trenera młodzieży Kryspina, otwarte, pełne empatii relacje z młodzieżą oraz ogromny profesjonalizm w realizacji projektów. Polecamy wszystkim, którym leży na sercu dobro młodzieży, ich bezpieczeństwo i rozwój.
 
Filmy są wykonane profesjonalnie, z dużym poczuciem humoru i dystansem. Młodzi twórcy oddają w nim głos kolegom mówiącym różnymi językami, pokazują rzeczywistość z różnych punktów widzenia. Jako aktorzy występują także nauczyciele, a nawet pani dyrektor.
 
Spoty można oglądać tutaj:

Kosmici w klasie

 Szkolny Wirus

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 30.09.2022 10:26
  • ikona

    Autor: Aneta Marczak (a.marczak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 30.09.2022 12:34
  • ikonaZmodyfikował: Sylwia Szumielewicz - Tobiasz
ikona