Uwaga! Rząd przedłużył obowiązywanie restrykcji związanych z pandemią koronawirusa do 25 kwietnia Uwaga! Rząd przedłużył obowiązywanie restrykcji związanych z pandemią koronawirusa do 25 kwietnia
Nauka

Zorganizuj Festiwal E(x)plory w swojej szkole – czeka grant

Archiwalne zdjęcie finału E(x)lory/mat. pras.

Archiwalne zdjęcie finału E(x)lory/mat. pras.

02.04.2021 r.

Gdynia E(x)plory Week to największe święto nauki i innowacji w Polsce. Zanim innowacyjne projekty zabłysną na szerszym forum, warto zaprezentować je w szkolnym gronie. Teraz na organizację szkolnego etapu festiwalu można otrzymać grant.


Fundacja Zaawansowanych Technologii zaprasza szkoły z całej Polski do zorganizowania w swojej placówce Szkolnego Festiwalu E(x)plory. Oprócz wsparcia merytorycznego i promocyjnego, szkoły mogą aplikować o grant na pokrycie kosztów realizacji wydarzenia.

Szkolne Festiwale Naukowe E(x)plory to wydarzenia organizowane od 2017 roku przez szkoły w całej Polsce we współpracy z Programem E(x)plory. Ich celem jest zachęcanie młodzieży do tworzenia oraz rozwijania projektów naukowych i wynalazków. W ramach festiwalu odbywa się szkolny etap konkursu E(x)plory, gdzie uczniowie danej szkoły prezentują własne projekty badawcze i wynalazki oraz odbywają się wykłady i warsztaty.
 
– Gdyńska oświata jest uznawana w Polsce za jedną z najlepszych i z tego jesteśmy niezwykle dumni. Zachęcamy młodych ludzi do odkrywania i staramy się stworzyć im przestrzeń do naukowych działań, bo wierzymy, że to przepustka do ich przyszłych sukcesów. A opracowywane przez nich innowacje mogą przełożyć się na wysoką jakość życia w mieście. Zachęcam też szkoły do współpracy i organizacji międzyszkolnych festiwali E(x)plory – przekonuje wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia Bartosz Bartoszewicz.
 
Podczas festiwali wyłaniane są szkolne talenty, a najlepsze projekty zostaną zaprezentowane na regionalnym etapie konkursu E(x)plory. Do tej pory odbyło się 14 edycji wydarzenia. W tym roku oprócz wsparcia merytorycznego – instrukcji krok po kroku, jak zorganizować i przeprowadzić szkolny festiwal – można starać się o wsparcie finansowe na pokrycie kosztów organizacji akcji w ramach programu Grant na Festiwal E(x)plory.

– Uczestnicy Szkolnego Festiwalu E(x)plory zdobywają doświadczenie w tworzeniu własnych projektów badawczych i wynalazków. Podczas wydarzenia uczą się metody pracy projektowej oraz prezentowania własnych pomysłów przed jury. Mają również wyjątkową możliwość skonfrontowania ich z ekspertami – co daje wiedzę o tym, jak można dalej rozwijać projekt. Tak rodzą się młode talenty. Zgłoście swoją szkołę do programu i dołączcie do rodziny E(x)plory! – mówi Joanna Gogolińska, dyrektorka Fundacji Zaawansowanych Technologii.

Jakie wymagania należy spełnić, aby móc zorganizować Szkolny Festiwal E(x)plory?
  • szkoła powinna zebrać i zaprezentować min. 10 projektów badawczo-wynalazczych przygotowanych przez uczniów (można zaprosić do współpracy inne szkoły i zorganizować międzyszkolny festiwal);
  • należy upewnić się, że projekty spełniają regulamin Konkursu Naukowego E(x)plory;
  • szkoła zapewnia bezstronne grono jury (jurorami nie mogą być opiekunowie naukowi, których podopieczni biorą udział w konkursie oraz rodzice uczestników);
  • wydarzenie musi zostać przeprowadzone do 22 grudnia 2021 roku.

Szkoły, które przejdą etap rekrutacji, otrzymają dodatkowe wsparcie merytoryczne i psychologiczne. Organizatorzy zapewniają szkolenie dla nauczycieli poświęcone pracy z uczniami nad projektami badawczymi, a zakwalifikowanym do regionalnego etapu konkursu uczniom udział w warsztatach nt. prezentacji projektu badawczego, jak dobrze wypaść przed jury i zwalczyć swój stres.

Zgłoszenia przyjmowane są do 30 kwietnia przez stronę www.explory.pl.

Regulamin i wniosek dostępne są pod linkiem: https://www.explory.pl/granty-na-festiwale.
Źródło: www.explory.pl