Od 15 stycznia trwa rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19. Wszystkie niezbędne informacje związane ze szczepieniami w Gdyni można znaleźć w specjalnie utworzonej zakładce #GDYNIASIĘSZCZEPI. Od 15 stycznia trwa rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19. Wszystkie niezbędne informacje związane ze szczepieniami w Gdyni można znaleźć w specjalnie utworzonej zakładce #GDYNIASIĘSZCZEPI.
Numer bieżący

Co zrobić z choinką po świętach?

Choć święta już za nami, gdyńskie mieszkania nadal ozdabiają choinki. Niedługo przyjdzie nam pożegnać się ze świątecznym drzewkiem niemal na rok. Co zrobić z choinką?


Choinki muszą zostać odpowiednio zutylizowane. Wyrzucanie drzewek na terenach leśnych jest zabronione. Choinki nie mogą trafić również do pojemników na odpady. Podlegają one selektywnej zbiórce odpadów zarówno za sprawą swojego rozmiaru, jak i ze względu na to, że są biodegradowalne.
W blokach i budynkach wielorodzinnych choinki należy wystawiać przed pergolami śmietnikowymi, tak, żeby nie blokować dostępu do nich. Mieszkańcy domków jednorodzinnych powinni zostawić drzewko przed posesją, w miejscu widocznym i łatwo dostępnym. W obu przypadkach trzeba to zrobić najpóźniej do godz. 6.00 w dniu planowanego wywozu.
Kiedy w takim razie choinki będą wywożone?
Drzewka są odbierane w styczniu i lutym zgodnie z harmonogramem odbioru odpadów zielonych dla poszczególnych dzielnic. Prezentuje się on następująco i dotyczy zarówno zabudowy jedno-, jak i wielorodzinnej:
Babie Doły: 20 stycznia, 3 i 17 lutego;
Chwarzno-Wiczlino: 20 stycznia, 3 i 17 lutego;
Chylonia: 20 stycznia, 3 i 17 lutego;
Cisowa: 20 stycznia, 3 i 17 lutego;
Dąbrowa: 27 stycznia, 10 i 24 lutego;
Działki Leśne: 27 stycznia, 10 i 24
lutego;
Grabówek: 27 stycznia, 10 i 24 lutego;
Kamienna Góra: 27 stycznia, 10 i 24
lutego;
Karwiny: 27 stycznia, 10 i 24 lutego;
Leszczynki: 27 stycznia, 10 i 24 lutego;
Mały Kack: 20 stycznia, 3 i 17 lutego;
Obłuże: 20 stycznia, 3 i 17 lutego;
Oksywie: 20 stycznia, 3 i 17 lutego;
Orłowo: 27 stycznia, 10 i 24 lutego;
Pogórze: 20 stycznia, 3 i 17 lutego;
Pustki Cisowskie-Demptowo: 20 stycznia, 3 i 17 lutego;
Redłowo: 27 stycznia, 10 i 24 lutego;
Śródmieście: 27 stycznia, 10 i 24 lutego;
Wielki Kack: 27 stycznia, 10 i 24 lutego;
Witomino: 20 stycznia, 7 i 17 lutego;
Wzgórze Św. Maksymiliana: 27 stycznia,
10 i 24 lutego.
Przed wystawieniem drzewka należy je oczyścić ze wszystkich bombek, łańcuchów i pozostałości po ozdobach świątecznych.
Wszystkie odebrane w ten sposób choinki trafiają do EkoDoliny. Tam rozdrabnia się je i miesza z innymi odpadami zielonymi. Całość trafia następnie na pryzmę kompostową. Właściciele domków jednorodzinnych posiadający kompostowniki mogą we własnym zakresie rozdrobnić drzewko i dodać do swojego kompostu.
Co zrobić, jeżeli posiadamy drzewko z korzeniem, czyli choinkę w donicy? Jeżeli chcemy się go pozbyć, to należy zastosować się do takich samych zasad i harmonogramu, jak w przypadku ciętej choinki. Drzewko przy pergoli należy zostawić, rzecz jasna, bez donicy.
Dokładny harmonogram odbioru choinek i innych odpadów można znaleźć na stronie wyrzucam.to w sekcji KIEDY TO.
Ci, którzy chcieliby dać choince drugie życie, mogą przesadzić je do swojego ogrodu czy na działkę. Świerk lub jodłę w donicy należy przetrzymać do wiosny na balkonie lub w innym chłodnym miejscu i poczekać na odpowiednie warunki pogodowe. Nie należy sadzić ich w dniu, kiedy temperatura spada poniżej 5° Celsjusza. Ziemia również nie może być zmrożona.
Kolejną rzeczą jest znalezienie odpowiedniego miejsca w ogrodzie umożliwiające w przyszłości prawidłowy wzrost tak sporego drzewa iglastego. Jak należy to zrobić? Z pomocą przychodzą pracownicy Wydziału Ogrodnika Miasta Urzędu Miasta Gdyni:
Świerk i jodła dorasta do wysokościod 3 do 50 metrów (w zależności od odmiany). Najpierw wykopujemy dół, który powinien być 2 razy większy od bryły korzeniowej. Po wykopaniu dołu należy spulchnić dno. Gdy mamy już przygotowany dół, wkładamy do niego delikatnie korzenie drzewka i zasypujemy je ziemią z donicy, a potem ziemią z wykopu. Należy zwrócić również uwagę na to, aby drzewo posadzić na tej samej wysokości gruntu na jakiej rosło w doniczce. Na sam koniec przesadzoną choinkę obficie podlewamy.