Uwaga! Rząd przedłużył obowiązywanie restrykcji związanych z pandemią koronawirusa do 25 kwietnia Uwaga! Rząd przedłużył obowiązywanie restrykcji związanych z pandemią koronawirusa do 25 kwietnia
1444 (1144) 2021-03-05 - 2021-03-11

Gdynia – miasto przyszłości. Drugie miejsce w rankingu FDI

Gdynia to, zdaniem ekspertów opracowujących prestiżowy ranking FDI Global Cities of the Future 2021/2022, drugie najbardziej perspektywiczne dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych miast rozwijających się na całym świecie. Sukces w zestawieniu to zasługa wysokiego potencjału gospodarczego, dobrych warunków dla rozwoju biznesu, kapitału ludzkiego, dostępności czy poziomu jakości życia.

Ten sam ranking ulokował na piątym miejscu wśród miast średniej wielkości całe Trójmiasto. To sukces w skali światowej, który stawia Gdynię wśród najlepszych miast ze wszystkich zakątków globu. W opublikowanym w połowie lutego branżowym rankingu FDI Global Cities of the Future 2021/2022 miasto zostało sklasyfikowane na wysokiej, drugiej pozycji w kategorii „FDI Strategy – Rising Cities” zarezerwowanej dla miast rozwijających się.
Dla Gdyni oznacza to przede wszystkim, że jest aktualnie jednym z najlepszych na świecie miejsc dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych pod względem m.in. potencjału gospodarczego i biznesowego, kapitału ludzkiego, komunikacji czy efektywności finansowej.

To nie jedyne dobre wieści płynące z najnowszej edycji rankingu przygotowywanego przez związane z brytyjskim dziennikiem „The Financial Times” fDi Intelligence. W innej kategorii, „FDI Strategy – Mid-Sized and Small Cities” w czołowej piątce w skali całego świata, na podstawie tych samych wskaźników, znalazło się także Trójmiasto. Piąta lokata metropolii to docenienie wspólnego potencjału i wysiłku włożonego w rozwój całego regionu, który dziś jest niezwykle atrakcyjną lokalizacją inwestycyjną dla międzynarodowego kapitału.
Warto przypomnieć, że to nie pierwszy raz, gdy Gdynia jest wyróżniana w zestawieniach prowadzonych przez fDi Magazine. W pierwszej polskiej edycji rankingu w 2015 roku nasze miasto znalazło się na pierwszym miejscu w kraju pod względem potencjału gospodarczego, notując też wysokie pozycje w innych kategoriach. W późniejszych latach Gdynię trzykrotnie z rzędu nagradzano też tytułem „Polskiego Miasta Przyszłości” (Polish City of The Future). Gdynia została też wspólnie z Gdańskiem i Sopotem sklasyfikowana na 4. miejscu w 2020 roku w rankingu „The Tech Cities of the Future”, plasując się tuż za Londynem, Barceloną i Berlinem.
– Drugie miejsce w tegorocznym rankingu to ogromny sukces, na który wytrwale pracowaliśmy przez ostatnie lata. Zaledwie kilka lat temu udało nam się po raz pierwszy zaistnieć jako Gdynia w polskiej edycji rankingu, teraz miasto znajduje się już w globalnej czołówce i jest prezentowane wśród najbardziej znanych ośrodków miejskich z całego świata. To najlepsze świadectwo postępów, jakie zachodzą w mieście. Dziś Gdynia to niemal idealna lokalizacja dla nowoczesnego biznesu i dużych inwestycji. Co ważne, otrzymujemy wysokie noty zarówno samodzielnie, jako miasto rozwijające się w niesamowitym tempie, jak i w roli członka całej metropolii, którą udaje się budować i rozwijać dzięki konsekwentnej współpracy na szczeblu lokalnym – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.
Metodologia tworzenia rankingu FDI Global Cities of the Future 2021/2022 uwzględniała analizę szczegółowych danych dotyczących łącznie pięciu obszarów dla miast z całego świata: potencjału ekonomicznego (m.in. wskaźniki PKB, dane demograficzne, liczba patentów czy wskaźniki dotyczące bezpośrednich inwestycji zagranicznych), kapitału ludzkiego i stylu życia (dane dotyczące społeczeństwa, oświaty czy oczekiwanej dalszej długości trwania życia), efektywności kosztowej (struktura zarobków, koszty życia czy kwestie podatkowe), łączności (zarówno pod względem telekomunikacji, jak i infrastruktury lotniczej, portowej, drogowej czy kolejowej i transportu zbiorowego) i przyjazności dla biznesu (m.in. liczba firm w poszczególnych sektorach, ich proporcje, miejsca pracy i wskaźniki biznesowe).
Odpowiedzialny za opracowanie rankingu fDi Intelligence to portal zajmujący się zagadnieniami związanymi z rozwojem gospodarczym i inwestycjami na świecie. Należy do dziennika „The Financial Times”, będąc prestiżowym i opiniotwórczym wydawnictwem powszechnie czytanym przez międzynarodowe grono inwestorów.