1431 (1031) 2020-11-20 - 2020-11-26

Nowe technologie i innowacje. Tak nas widzą w kraju

Województwo pomorskie to według rankingu Indeks Millennium 2020 jeden z najbardziej innowacyjnych regionów w Polsce, który stawia na badania i rozwój, wysokiej jakości kształcenie i nowe technologie. Wysoka pozycja w skali kraju to także zasługa Gdyni, która od lat konsekwentnie stawia na rozwój innowacyjności.

W tegorocznym Indeksie Millenium województwo pomorskie uplasowało się na 4. pozycji, utrzymując się w ścisłej czołówce ośrodków gospodarczo-biznesowych o dużym potencjale. To właśnie tutaj powstają nowe technologie, które pomagają w szybkim rozwoju!
Na ocenę innowacyjności złożyły się wskaźniki dotyczące wydajności pracy, wydatków na badania i rozwój, edukacji policealnej, liczby osób pracujących w sektorze badawczo-rozwojowym i liczby patentów.
- Innowacyjność to jedna z podstaw gdyńskiej gospodarki i hasło, którego nie obawiamy się używać, opisując lokalne realia. Silnie stawiamy na promowanie postaw przedsiębiorczych, które łączą zaawansowane technologie z kreatywnym podejściem i promujemy inicjatywy, które cechuje spory potencjał. Daliśmy innowacyjnym firmom specjalną przestrzeń, jaką jest Pomorski Park Naukowo-Technologiczny i wiemy, że to słuszny kierunek rozwoju dla nowoczesnego miasta, jakim jest Gdynia – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.
W opracowaniu tegorocznego rankingu podkreślono wpływ pandemii na sytuację gospodarczo-biznesową. Pomimo ogólnego kryzysu gospodarczego specyfika sytuacji pozwala silniej zaktywizować innowacyjne firmy.
Województwo pomorskie jest klasyfikowane w rankingu na 4. miejscu nieprzerwanie od 2016 roku. W tym roku Pomorze w największym stopniu zmniejszyło dystans punktowy do pierwszego na liście Mazowsza.