1431 (1031) 2020-11-20 - 2020-11-26

Nowy numer do kontaktu z sanepidem

Główny Inspektorat Sanitarny uruchomił ogólnopolską infolinię do kontaktu z sanepidem. Wprowadzone zmiany oznaczają między innymi, że informację o nałożonej kwarantannie lub izolacji przekaże nam automat, a osoby, z którymi mieliśmy kontakt i ewentualnie mogliśmy zarazić - możemy zgłosić przez internet.

Główny Inspektorat Sanitarny uruchomił ogólnopolską infolinię oraz zniósł obowiązek wystawiania decyzji w formie papierowej. Pracownicy inspekcji nie zadzwonią do nas z informacją o nałożonej kwarantannie lub izolacji, tylko zrobi to za nich „automat".
Nowy numer telefonu, z którego nadawany jest komunikat o objęciu kwarantanną osób znajdujących się w bazie Ewidencji Wjazdu do Polski i mających nałożoną kwarantannę to 22 25 71 145.
SEPIS to system informatyczny do obsługi Inspekcji Sanitarnej, którego celem jest odciążenie pracowników sanepidu od wykonywania czynności, które zajmowały im bardzo dużo czasu. Dzięki integracji sytemu z ZUS nie ma również obowiązku poświadczania kwarantanny pracodawcom. Nie trzeba czekać na kontakt od sanepidu, a ewentualne osoby zakażona z naszego otoczenia można zgłosić za pomocą formularza w internecie.
Z kolei Straż Graniczna wszelkie informacje o osobach powracających z zagranicy oraz objętych obowiązkową kwarantanną, zamieszcza w systemie informatycznym EWP.
System EWP jest również wykorzystywany do:
- przetwarzania danych innych osób podlegających obowiązkowej kwarantannie,
- osób podlegających izolacji w warunkach domowych,
- osób, w stosunku do których podjęto decyzję o wykonaniu testu, diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2,
- osób zakażonych wirusem.
W przypadku pytań o COVID-19 albo wyjaśnienia statusu kwarantanny należy dzwonić pod numer 22 25 00 115.