1431 (1031) 2020-11-20 - 2020-11-26

Owczarek na tropie złodziei zabawek

Stereotypowo policyjne psy kojarzą się z wykrywaniem narkotyków lub poszukiwaniem zaginionych, ale to tylko część ich pracy. Ta sprawa jest nieco inna. Iman, czyli owczarek niemiecki pracujący dla gdyńskiej policji odnalazł skradzione… dziecięce zabawki.

Są nieodłącznymi towarzyszami policjantów przy pracy nad sprawami, w których każdy, nawet najmniejszy ślad czy zapach może jak po sznurku doprowadzić do sprawcy przestępstwa. Specjalnie wyszkolone owczarki niemieckie w zasadzie etatowo pracują dla komend i komisariatów w całej Polsce. Chociaż na ogół kojarzą się z poszukiwaniem narkotyków czy pomocą w poszukiwaniach zaginionych, to często stają przed nimi inne wyzwania.
Przy włamaniu do magazynu sklepu z artykułami dla dzieci w Gdyni pracował Iman – pies z gdyńskiej komendy. Przy współpracy z psim przewodnikiem na miejscu policjanci szybko ustalili, że włamywacz wypchnął okno. Z magazynu zniknęły akcesoria dla dzieci – m.in. ubrania i zabawki.
Iman złapał trop przy oknie, prowadząc mundurowych do płotu, a dalej – kolejnych sto metrów przez zarośla, aż do nasypu kolejowego. Tam po chwili węszenia wskazał miejsce, w którym policjanci odkryli porzucone przez złodziei torby z łupem. To zabawki, sprzęt elektroniczny, elektronarzędzia i klucze nasadowe, które skradziono ze sklepu dziecięcego oraz sąsiedniego magazynu.
Skradzione przedmioty mogły zostać porzucone przez złodziei w tym miejscu do „przeczekania” całej sprawy. Skuteczny tropiciel, Iman, to owczarek niemiecki z już pięcioletnim stażem służby. W szeregach gdyńskiej policji jest ekspertem w patrolowaniu oraz tropieniu.