Od 4 lipca ul. Świętojańska jednokierunkowa - sprawdź szczegóły Od 4 lipca ul. Świętojańska jednokierunkowa - sprawdź szczegóły
1391 (1091) 2019-12-13 - 2019-12-19

Przystanek SKM Gdynia Stocznia z nową nazwą

Wkrótce stacja Szybkiej Kolei Miejskiej Gdynia Stocznia zmieni swoją nazwę na Gdynia Stocznia – Uniwersytet Morski. Ma to podkreślić umiejscowienie uczelni i jej działalność w tej części miasta. 9 grudnia podpisano list intencyjny w tej sprawie. Zmianę nazwy zaplanowano w przyszłym roku, kiedy uczelnia będzie świętować stulecie istnienia.
Obecnie przystanek Gdynia Stocznia jest kojarzony głównie z wydarzeniami Grudnia ’70 oraz znajdującymi się w okolicy terenami stoczniowymi. W przyszłym roku jego nazwa zostanie odświeżona. 9 grudnia Wojciech Szczurek – prezydent Gdyni, prof. dr hab. inż. Janusz Zarębski – rektor Uniwersytetu Morskiego oraz Maciej Lignowski – prezes zarządu PKP SKM podpisali list intencyjny w tej sprawie. Po zmianach stacja będzie się nazywać Gdynia Stocznia – Uniwersytet Morski.
To ważny i symboliczny moment. Mamy świadomość, że obecna nazwa przystanku Gdynia Stocznia podkreśla nie tylko związek z położonymi nieopodal terenami stoczniowymi, ale ma też istotne znaczenie historyczne w naszym mieście. Pamięć o historii zobowiązuje do tego, byśmy przypominali, że ta stacja wpisana jest przede wszystkim w rocznicę Grudnia ’70. Dzisiaj chcemy dodać obok historii również trochę świeżości. Uniwersytet Morski, który dopełni nazwę tego przystanku, właśnie doskonale pokazuje jak historia łączy się w Gdyni z nowoczesnością – mówił Wojciech Szczurek.

podpisanie listu intencyjnego/fot. Magdalena Czernek
Wszystko po to, aby podkreślić fakt, że Uniwersytet Morski również znajduje się w okolicy tego przystanku. Nowa nazwa ma szczególne znaczenie dla władz uczelni.
Zmiana nazwy przystanku z Gdynia Stocznia na Gdynia Stocznia – Uniwersytet Morski jest ważna i dla nas i dla miasta. Będzie sygnałem nie tylko dla mieszkańców Gdyni, ale i całej Polski. Wszyscy przejeżdżający przez tę stację będą wiedzieli, że tu, w tym mieście istnieje uniwersytet i działa nieopodal. W końcu Gdynia to miasto liczące ponad 200 tysięcy mieszkańców, a dopiero od września ubiegłego roku mamy uniwersytet i dlatego to jest takie ważne – zaznacza prof. dr hab. inż. Janusz Zarębski, rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
Do zmiany ma dojść w 2020 r. Stacja Gdynia Stocznia-Uniwersytet Morski będzie czwartym przystankiem na trasie SKM poświęconym trójmiejskim uczelniom. Istnieją już stacje: Gdańsk Politechnika, Gdańsk Przymorze – Uniwersytet oraz Gdańsk Żabianka – AWFiS.