2011

13. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów

 

 11 marca rozpocznie się w Gdyni największa w Europie impreza podróżnicza - 13. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów. Zwieńczeniem trzech dni pokazów zdjęć, filmów i prezentacji z wypraw we wszystkie zakątki świata (łącznie prawie 90 prelekcji!) będzie ceremonia przyznania Kolosów, prestiżowych statuetek za dokonania roku. 

Rowerowe wyprawy dookoła świata, schodzenie w głąb tropikalnych jaskiń, ośmiotysięczniki (i to od razu w koronie), przeprawy przez niedostępne lodowce oraz podróże jako sposób na życie – opowieści o tym wszystkim i znacznie więcej: oto, co czeka na publiczność Kolosów. W nowoczesnej Hali Sportowo-Widowiskowej przy ul. Kazimierza Górskiego w Gdyni prelekcje będą się odbywały na sali głównej, gdzie podczas każdej z 30 godzin pokazów na widowni zasiądzie nawet 3200 osób, oraz w sali seminaryjnej. Prezentacjom będą towarzyszyć targi sprzętu i odzieży outdoorowej oraz organizowany już po raz drugi Salon Mediów Podróżniczych. Jego pierwsza edycja w ubiegłym roku cieszyła się ogromnym zainteresowaniem publiczności. Nie zabraknie też seminarium, podczas którego – co stało się już tradycją Kolosów – podjęta zostanie próba odkłamania kolejnego stereotypu związanego z podróżowaniem. Tym razem tematem będą podróże „trzeciego wieku”.

 

Kolosy to przy tym nie tylko święto, ale i okazja do dokonania rzetelnego przeglądu najważniejszych i najciekawszych wypraw oraz osiągnięć eksploracyjnych 2010 roku. Złożona z podróżniczych autorytetów Kapituła po raz dwunasty przyzna nagrody w kategoriach podróże, alpinizm, żeglarstwo, eksploracja jaskiń i wyczyn roku. Wręczony zostanie też Super-Kolos za całokształt osiągnięć oraz Nagroda im. Andrzeja Zawady dla młodych podróżników, połączona z grantem Prezydenta Gdyni na zorganizowanie wyprawy (15 tys. zł).

 

Na co w programie Kolosów 2010 warto zwrócić szczególną uwagę? Z pewnością na dużą liczbę ciekawych i bardzo różnorodnych wypraw rowerowych. Wyraźnie widać, że podróżowanie na dwóch kółkach, staje się w ostatnim czasie jedną z najpopularniejszych form poznawania świata przez polskich globtroterów. Jeździ się na wszystkie kontynenty, do wszystkich stref klimatycznych, a problemu nie stanowią nawet wysokości przekraczające 5000 m n.p.m. Zobaczymy relacje zarówno z ekstremalnych przepraw przez góry, z wypraw dookoła świata, jak i z rodzinnych podróży z dziećmi – wszystkie będące opowieściami nie tylko o drodze, ale głównie o spotkaniach z ludźmi, które przemieszczanie się rowerem bardzo ułatwia. Na jednośladach podróżują jednak nie tylko rowerzyści, zobaczymy więc również relacje z wypraw motocyklowych: po Azji i Ameryce Południowej.

 

Inna godna odnotowania tendencja to wielomiesięczne podróże, których uczestnicy realizują swoją pasję poznawania świata, nie tylko odwiedzając jego najróżniejsze zakątki, ale i doświadczając codziennego życia, pracując (zarobkowo lub w ramach wolontariatu) i mieszkając np. na Madagaskarze, na Półwyspie Jamalskim czy na kanadyjskiej północy.

 

Na Kolosach nie zabraknie ponadto relacji z wypraw po Polsce. Choćby rajd wzdłuż granic naszego kraju quadem czy spływ Wisłą, pokazujący jak egzotyczną i zaskakującą może być największa polska rzeka, to przykłady na to, że prawdziwe podróżnicze emocje da się znaleźć bliżej, niż to się może wydawać.

 

Niezwykle ciekawie prezentują się też ubiegłoroczne przedsięwzięcia jaskiniowe – oryginalne i realizowane w rzadko eksplorowanych obszarach, zarówno w klimacie tropikalnym, jak i np. w tak pozornie mało wdzięcznym dla speleologów kraju jak Irlandia. Z kolei najbardziej interesujące wyprawy górskie to te, których uczestnicy wybierali się w rejony mało znane i rzadko odwiedzane (Sudan, Afganistan). Gratką dla wodniaków będzie natomiast opowieść kpt. Jerzego Radomskiego o najdłuższym rejsie w historii polskiego żeglarstwa (240 tys. mil morskich w 32 lata!)

 

Goście specjalni tegorocznej edycji Kolosów to Piotr Pustelnik, zdobywca korony Himalajów, Marek Kamiński, świetnie znany polarnik, zdobywca Biegunów, realizujący ostatnio projekt „Ekspedycja Wisła”, Jan Gać, historyk i badacz kultur prekolumbijskich, Max Cegielski, pisarz i reporter, autor znakomitych książek o Indiach, Pakistanie i Turcji, oraz Jerzy Adamuszek, mieszkający na stałe w Kanadzie autor kilku wyczynów wpisanych do Księgi Rekordów Guinnessa, m.in. samochodowego rajdu z Alaski na Ziemię Ognistą.

 

Organizatorami 13.OSPŻiA są miasto GDYNIA (także sponsor strategiczny) i agencja MART z Krakowa. Wyłącznym organizatorem nagrody KOLOSY jest MART.

Wstęp jak zawsze wolny.

ikona