Nocny Bieg Świętojański – zmiany w organizacji ruchu (21-22.06.2024)
Co nowego

Gdyński biznes rośnie w pandemii

Pomimo kryzysu gospodarczego, w Gdyni rejestrują się kolejne działalności gospodarcze, zdj. ilustracyjne / pixabay

Pomimo kryzysu gospodarczego, w Gdyni rejestrują się kolejne działalności gospodarcze, zdj. ilustracyjne / pixabay

Lokalna gospodarka dobrze radzi sobie z kryzysem gospodarczym wywołanym pandemią koronawirusa. Statystyki wskazują, że w Gdyni liczba nowych działalności gospodarczych nadal przerasta liczbę zamykanych firm. Od czasu kwietniowego lockdownu w mieście powstało ponad 1100 nowych firm, a statystyki bezrobocia utrzymują się na bezpiecznym poziomie.

Gdynia – tu się robi biznes” to hasło, które pozostaje ciągle żywe. Pomimo dynamicznych zmian na rynku i trwającego kryzysu gospodarczego, w mieście regularnie przybywa nowych przedsiębiorców. Co najważniejsze, tych, którzy zakładają własne firmy, w ostatnich miesiącach było ponad dwukrotnie więcej niż likwidowanych działalności.

Gdynianie szukają swojej szansy


Od kwietnia tego roku, czyli od czasu gospodarczego lockdownu, w bazie REGON pojawiły się dokładnie 1124 nowe podmioty gospodarcze z Gdyni, a zniknęło – 491. Udało się utrzymać pozytywny trend, który jest widoczny w mieście od kilku lat. Miażdżąca większość z nowych biznesów to mikro i małe firmy zatrudniające do 9 osób – aż 97% wpisanych podmiotów kwalifikuje się do tej kategorii.

- Statystyki napawają optymizmem. Lokalny biznes to motor napędowy całego miasta. Obawialiśmy się, czy koronawirusowy lockdown nie odwróci pozytywnej tendencji, ale nadal rosnąca liczba powstających w Gdyni firm pokazuje, że oferowana przez nas pomoc zadziałała, a przedsiębiorcze postawy są ciągle żywe. Po pierwsze, ci już obecni na rynku w zdecydowanej większości przetrwali kryzys, a po drugie pojawiają się nowi przedsiębiorcy, którzy szukają swojej szansy i nie boją się założyć firmy od zera – podkreśla Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Według danych z końca sierpnia tego roku w Gdyni funkcjonowało dokładnie 42 213 firm. Porównując poprzednie okresy, rok 2019 zamknął się wynikiem sięgającym 41 352 działalności gospodarczych, a rok 2018 – liczbą 39 998.

Przypomnijmy, że Gdynia już kilka miesięcy temu podjęła działania, które miały uchronić lokalny biznes przed kryzysem. „Gdyński Falochron” był pakietem ulg i form wsparcia dla przedsiębiorców borykających się z kłopotami finansowymi. 100 gdyńskich firm skorzystało również z bezpłatnych usług doradczych, które były częścią programu pomocowego.

Bez fali bezrobocia


Gdynię omija też fala rosnącego bezrobocia, które jest jednym z kolejnych skutków załamania gospodarczego. Stopa bezrobocia w lipcu tego roku to 3,1%, czyli o blisko połowę mniej niż w skali całego kraju – 6,1%. Miasto, pod tym względem, wypada też pozytywnie na tle całego Pomorza, gdzie z brakiem pracy boryka się 5,5% mieszkańców.

W sierpniu Powiatowy Urząd Pracy w Gdyni zanotował też kolejny wzrost ogólnej liczby wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. Jest ich 590. To najwyższa liczba od lutego tego roku, z okresu jeszcze przed pandemią koronawirusa.

  • ikonaOpublikowano: 22.09.2020 09:01
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 22.09.2020 10:41
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także

Najnowsze

Zobacz także