Gdynia Innowacyjna

Tu się robi biznes. Działaj!

mat. prasowe

mat. prasowe

Gdynia – tu się robi biznes. Aby zapewnić idealne warunki do rozwoju przedsiębiorczości, mieszkańcy mogą skorzystać z wspieranych przez miasto inicjatyw dających nowe możliwości nie tylko na rynku biznesowym, ale i na rynku pracy. Oto jedne z programów, które poszerzają zawodowe horyzonty dla różnych grup: Junior Biznes, Gdyński Biznesplan i 30+ na start.

Miasto konsekwentnie wspiera przedsiębiorczość, innowacyjność w biznesie i tych, którzy nie boją się zmian – to programy, które dają szansę udziału w szkoleniach, prelekcjach, kursach i innych aktywnościach. W Gdyni można nauczyć się, jak zarządzać pierwszym projektem jeszcze ze szkolnej ławki, jak założyć własną firmę oraz jak przekwalifikować się po „trzydziestce”, aby zdobyć lepszą pracę. Wraz z początkiem roku ruszyły kolejne edycje.- Gdynia to miasto niezwykłe. Od zawsze, od zarania symbol wielkiej przedsiębiorczości, od czasu, kiedy mądry plan, ciężka praca i ogromna determinacja pozwoliły z marzeń wybudować nowoczesne miasto na plaży. W okresie komunizmu polskie okno na świat, a dzisiaj miasto, w którym wskaźniki dotyczące przedsiębiorczości są absolutnie niezwykłe. Rejestruje się tu bardzo wiele działalności gospodarczych, a likwiduje – stosunkowo mało - podkreśla Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki. - Staramy się wspierać przedsiębiorczość rozumianą jako postawę, chęć do działania i brania życia we własne ręce. Każdemu proponujemy inny rodzaj wsparcia. Młodzież uczymy postaw przedsiębiorczych, studentom i młodym ludziom oferujemy wsparcie na start przede wszystkim w konkursie „Gdyński Biznesplan”, który stał się wzorem dla całej Polski. Tym, którzy nadal są młodzi, ale szukają zmiany w swoim życiu proponujemy program „30+ na start”. To tylko ułamek tego, co proponujemy prawdziwym przedsiębiorcom - wymienia wiceprezydent Gruszecka-Spychała.Junior Biznes


Kreatywni uczniowie ze smykałką do biznesu mogą poddać swoje pomysły pod ocenę jury w piątej edycji konkursu Junior Biznes. Uczniowie gdyńskich szkół średnich stworzą, przedstawią i zrealizują projekt inicjatywy przedsiębiorczej możliwej do zrealizowania w lokalnej społeczności - szkole, dzielnicy czy całym mieście. Najlepsi dostaną najbardziej satysfakcjonującą z możliwych nagród - środki finansowe na realizację pomysłu, do tego prestiżowe badania predyspozycji zawodowych uczestników metodą Thomas International.

Powalczą też uczniowie szkół podstawowych z klas 6, 7 i 8. Będą musieli stworzyć film na temat „Moja firma marzeń”, a najlepsze z dzieł, oprócz nagród rzeczowych, zostanie wyświetlone w Gdyńskim Centrum Filmowym.

Junior Biznes to jednak przede wszystkim prawdziwa szkoła realizacji projektów i zarządzania nimi, wystąpień publicznych czy twórczego rozwiązywania problemów.

Zgłoszenia grup liczących od 3 do maksymalnie 7 osób będą przyjmowane do 31 stycznia 2020 roku. Konkurs realizowany jest we współpracy m.in. z Fundacją Gospodarczą w Gdyni oraz Gdyńską Szkołą Filmową.

Gdyński Biznesplan


To sztandarowy program wspierający przedsiębiorczych gdynian – tych, którzy dopiero planują postawić swoje pierwsze kroki w świecie wielkiego biznesu. Wystarczy pomysł, dużo dobrych chęci i wytrwałość, a w reszcie pomogą eksperci. Konkurs polega na wyszukiwaniu najbardziej innowacyjnych i perspektywicznych inicjatyw, które mogą sprawdzić się w warunkach rynkowych.

Wystarczy wspomnieć, że to właśnie od Gdyńskiego Biznesplanu zaczynał m.in. Łukasz Ossowski, twórca znanego syntezatora mowy Ivona, a w ostatnich latach w konkursie wygrywały firmy zajmujące się np. pozyskiwaniem ekstraktów z bursztynu, car-poolingiem, automatycznym generowaniem zapisu nutowego czy dostarczaniem posiłków do samodzielnego przygotowania.

Autorzy wszystkich z nich nie bali się konfrontacji swoich pomysłów z eksperckim jury, stawiając na rozwój osobisty i walkę o swoje marzenia. Po drodze do finału uczestnicy przechodzą szereg szkoleń, które dają im podstawowe know-how na temat prowadzenia działalności gospodarczej, od formalności do reklamy i badań rynku. Przede wszystkim uczą się też, jak napisać idealny biznesplan, który jest kluczem do wygranej w konkursie i nawiązują cenne relacje.

Tegoroczna pula nagród to aż 100 tysięcy złotych, z czego zdobywca nagrody głównej może liczyć na zastrzyk finansowy w wysokości 30 tysięcy złotych, które pomogą mu w rozkręceniu własnej firmy. Do tego pakiet innych form wsparcia, które przydadzą się na początku biznesowej drogi.

Zgłosić się do konkursu może każdy, kto jest pełnoletni. Zapisy trwają do 31 stycznia 2020 roku za pośrednictwem strony www.gdyniaprzedsiebiorcza.pl – wystarczy wypełnić elektroniczny formularz. Później poznamy listę pomysłów na biznes, które przeszły weryfikację i zakwalifikują się do drugiego etapu. Co roku na rywalizację w ramach konkursu decyduje się kilkaset osób.

Za organizację Gdyńskiego Biznesplanu odpowiedzialne jest Gdyńskie Centrum Wspierania Przedsiębiorczości. Głównymi partnerami osiemnastej edycji konkursu są PKO Bank Polski, Refinitiv i Radmor.

30+ na start


Nie trzeba tworzyć własnej firmy, aby zmienić coś w swoim życiu zawodowym. Miasto zaprasza do udziału w programie, który pomoże zdobyć nowe kwalifikacje i już po skończeniu symbolicznej „trzydziestki” znaleźć nową, lepiej płatną pracę.

Projekt jest przeznaczony dla mieszkańców Gdyni, Sopotu, Gdańska oraz powiatów puckiego i wejherowskiego, którzy spełniają kryterium wieku, pracują na umowie o pracę, umowie krótkoterminowej, umowie zlecenie lub o dzieło, a ich zarobki nie przekraczają wysokości minimalnego wynagrodzenia. Wspiera tych, którzy chcą zyskać stabilne zatrudnienie w pełnym wymiarze czasowym, zdobyć nowe umiejętności i kwalifikacje, które pozwolą znaleźć lepiej płatną posadę lub awansować.

Udział da szansę na bezpłatne uczestnictwo w kursie podnoszącym kwalifikacje lub kompetencje zawodowe. Uczestników do projektu mogą zgłaszać również sami pracodawcy. Ilość miejsc jest ograniczona.

Szczegółowych informacji dla mieszkańców Gdyni udziela Biuro Projektu:
Gdyńskie Centrum Wspierania Przedsiębiorczości
ul. 10 Lutego 24, 81-364 Gdynia
e-mail: projektzit@gdynia.pl
tel. 58 668 20 32, 58 668 20 30, 58 668 20 26

  • ikonaOpublikowano: 16.01.2020 15:45
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 20.01.2020 15:04
  • ikonaZmodyfikował: Kamil Złoch
ikona

Zobacz także