Nagrody przyznane Gdyni

Miasto Gdynia nagrodzone w konkursie „GOZpodarz 2023”

Miejski projekt, który został nagrodzony na arenie ogólnopolskiej

Miejski projekt, który został nagrodzony na arenie ogólnopolskiej

Sposób, w jaki używane ubrania trafiają w Gdyni do ponownego obiegu to jeden z najlepszych pomysłów na ich wykorzystanie w Polsce! Miasto Gdynia zostało nagrodzone za trzecie miejsce w konkursie „GOZpodarz 2023”. Za nami przyjęte tony rzeczy, które napędzają gospodarkę obiegu zamkniętego i jednocześnie wspierają organizacje charytatywne, przed nami – kolejne wyzwania.


Gdynia wśród najlepszych samorządów i firm, które wspierają idee Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Projekty, inicjatywy i działania napędzające pozytywne nastawienie do tej kwestii w najskuteczniejszy sposób wyłoniono w ramach konkursu „GOZpodarz 2023”, przy okazji IV Kongresu GOZpodarka w ramach PRECOP28 w Katowicach. To wydarzenie, które poprzedza Szczyt Klimatyczny w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Ubrania, które dostały drugie życie


Konkurs odbył się po raz trzeci i… przyniósł Gdyni trzecie miejsce. W ten sposób wyróżniono miejską kampanię „Zapomniane ubrania wspierają w Gdyni”, która rozpoczęła się we wrześniu 2022 roku, a latem tego roku projekt uzupełnił ubraniomat – specjalny automat do zbiórki w najbardziej uczęszczanym punkcie przy Centrum Nauki Experyment. Efekty przyszły błyskawicznie, bo tylko w sierpniu do nowoczesnego urządzenia gdynianie oddali prawie 1,7 tony tekstyliów – także dlatego, że odzież można oddawać w ten sposób całodobowo, przez siedem dni w tygodniu.

Ubraniomat obok budynku
Ubraniomat, który pojawił się przy Centrum Nauki Experyment, fot. Magdalena Czernek

Kampania związana z ubraniami oddawanymi do ponownego obiegu została zaliczona do konkursowej kategorii „Popularyzacja praktyk GOZ”. Nagrodę za trzecie miejsce odebrała Agata Lewandowska, kierownik Referatu Adaptacji do Zmian Klimatu w Wydziale Środowiska Urzędu Miasta Gdyni.

Gdynia znalazła się wśród najlepszych GOZpodarzy w Polsce dzięki innowacyjnemu podejściu do recyklingu ubrań. Nagrodę za trzecie miejsce odebrała Agata Lewandowska (trzecia z prawej), kierownik Referatu Adaptacji do Zmian Klimatu, fot. wlaczczystaenergie.pl
Gdynia znalazła się wśród najlepszych GOZpodarzy w Polsce dzięki innowacyjnemu podejściu do recyklingu ubrań. Nagrodę za trzecie miejsce odebrała Agata Lewandowska (trzecia z prawej), kierownik Referatu Adaptacji do Zmian Klimatu, fot. wlaczczystaenergie.pl

- Działania prowadzone z marką „Ubrania do oddania” zmieniają myślenie o obiegu tekstylnym. Mieszkańcy dzielą się niepotrzebnymi tekstyliami w ramach zbiórek stacjonarnych i online, a całość ma dodatkowy walor charytatywny, bo z każdego zebranego kilograma złotówka jest przekazywana na gdyńskie organizacje pozarządowe. Towarzyszące kampanii działania edukacyjne mają na celu zwrócenie uwagi na temat fast fashion oraz wpływu branży tekstylnej na środowisko, zarówno od strony produkcji, jak i odpadów – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Realizacja projektu „Zapomniane ubrania wspierają w Gdyni” to także konkretne działanie zmierzające do realizacji celów wynikających z obowiązującego prawa.

- Gdynia jest pierwszym miastem w Polsce, które postanowiło systemowo zająć się tematem przyszłej „6 frakcji”, która będzie obowiązkowo zbierana w gminach już od 1 stycznia 2025 roku. Już teraz gdynianki i gdynianie przyzwyczajają się do sortowania, oddawania tekstyliów w oddzielnych punktach, łącznie 13 w różnych miejskich instytucjach, online i w ramach wydarzeń, a także do bardziej rozważnych zakupów dzięki działaniom zwiększającym świadomość w zakresie zrównoważonej konsumpcji – mówi Damian Kleina, kierownik Referatu Gospodarki Odpadami w Urzędzie Miasta Gdyni.



Kolejne działania przed nami


Co dalej? To jeszcze nie koniec miejskiej misji wycelowanej w drugi obieg – wkrótce ruszą kolejne działania: stworzenie innowacyjnych materiałów edukacyjnych dla młodzieży w wieku od 12 do 18 lat, która jest częstym konsumentem branży fast fashion, mocniejsze włączenie szkół do projektu oraz docieranie do kolejnych grup mających wpływ na cyrkularność tekstyliów. Ważnym czynnikiem będzie także dialog z osobami i firmami odpowiedzialnymi za tworzenie na istniejących i nowych osiedlach wiat na odpady oraz promowanie idei GOZ wśród mieszkańców.

Z badań dostarczonych próbek wynika, że ok. 93% tekstyliów przekazanych z terenu Gdyni trafiło do ponownego użycia w swojej pierwotnej funkcji (do sprzedaży w kraju lub w ramach akcji pomocowych). Reszta jest przeznaczana do odzysku materiałów jako czyściwo lub paliwo alternatywne (w niewielkim procencie). Do tej pory zebrano około 23 tony tekstyliów, co przekłada się na 23 tysiące złotych dla gdyńskich NGO-sów.

Celami akcji jest zmniejszanie ilości odpadów oraz zachęcanie mieszkańców Gdyni do korzystania z wymian odzieży lub kupowania odzieży z drugiego obiegu, w myśl zasady, że najbardziej zrównoważoną modą jest ta w naszych szafach, a najbardziej zrównoważonym materiałem ten, który już jest w obiegu i został wielokrotnie przez kogoś wyprany.

Coraz więcej mieszkańców i mieszkanek Gdyni jest świadomych, że branża tekstylna ma olbrzymi wpływ na środowisko, zwłaszcza w obliczu rozwoju branży fast fashion i coraz większym udziale coraz młodszych konsumentów w codziennych decyzjach zakupowych (często na niezwykle dostępnych i intuicyjnych portalach internetowych).

W najbliższych dniach (12-13 października 2023) odbędą się spotkania edukacyjne z młodzieżą z gdyńskich szkół ponadpodstawowych oraz seniorami poprowadzone przez Zosię Zochniak – współzałożycielkę „Ubrań do oddania” oraz edukatorkę w zakresie zrównoważonej mody.

  • ikonaOpublikowano: 11.10.2023 13:43
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 28.02.2024 10:38
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona

Zobacz także