Od prezydenta

Gdynia szykuje ulgę dla gastronomii

Puste kieliszki do wina na stole

Gdynia częściowo zwolni z opłaty tych przedsiębiorców, którzy ze względu na trwającą pandemię nie prowadzą sprzedaży, zdj ilustracyjne

28.01.2021 r.

Prezydent Gdyni zamierza wprowadzić nową ulgę dla dotkniętej przez pandemię branży gastronomicznej. Miejscy radni na najbliższej sesji poznają projekt uchwały, która zapewni częściowe zwolnienie z opłaty pobieranej za zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do sprzedaży w miejscu spożycia.


Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek reaguje na sytuację pogrążonej w kryzysie branży gastronomicznej. Na najbliższej sesji Rady Miasta zostanie przedstawiony projekt nowej uchwały, która częściowo zwolni firmy z tej branży z opłaty pobieranej za sprzedaż alkoholu spożywanego „na miejscu”.

Przedsiębiorcy, którzy opłacili pełną stawkę za cały rok z góry, będą mogli ubiegać się o zwrot niewykorzystanej części. Zwolnienie ma objąć tych, którzy z powodu pandemii i zamknięcia lokali nie sprzedają alkoholu. To wsparcie dla biznesu najciężej dotkniętego obostrzeniami wynikającymi z pandemii, które jest podejmowane przez prezydenta Gdyni w porozumieniu z prezydentami Gdańska i Sopotu, aby zapewnić jednolity kształt pomocy w całym Trójmieście.

Wojciech Szczurek wyraża nadzieję, że Rada Miasta Gdyni przyjmie zaproponowaną przez niego uchwałę. W takim wypadku wszelkie szczegóły proceduralne związane z ubieganiem się o zwolnienia zostaną przedstawione niezwłocznie po jej przegłosowaniu.Wynikające z ulg ubytki w funduszach przeznaczonych na realizację Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień w Gdyni na lata 2021-2024 zostaną uzupełnione z budżetu miasta – tak, aby działania związane z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych były kontynuowane we wcześniej zaplanowanym kształcie, bez dodatkowych ograniczeń.