Od prezydenta

Prezydent o zaniżanych kwotach na testy

Oświadczenie prezydenta ws. finansowania testów przez NFZ / fot. pexels.com; Przemysław Kozłowski

Oświadczenie prezydenta ws. finansowania testów przez NFZ / fot. pexels.com; Przemysław Kozłowski

23.04.2020 r.

Drodzy Gdynianie, 

dziś dowiedziałem się, że dwa dni temu NFZ zmienił zasady finansowania testów na koronawirusa. Dotąd szpital, który taki test zlecał otrzymywał refundację w wysokości 400 zł (z odczynnikami), lub 200 zł (bez odczynników). Po nowemu, będzie to odpowiednio 280 i 140 zł. 280 zł to mniej niż wynosi cena jednego testu, kształtująca się minimalnie na poziomie ok 360 zł. Oznacza to, że do każdego wykonanego badania szpital będzie musiał dopłacić z własnych środków. Taka decyzja jest niepojęta i oburzająca. 


W ostatnich dniach słyszeliśmy opinie ministra oraz wiceministra zdrowia, że w Polsce wykonuje się za mało badań, że przepustowość naszych laboratoriów jest większa, ale pozostaje niewykorzystana. Z drugiej strony, wszelkie głosy płynące ze świata, w tym z WHO oraz krajów, które dobrze sobie poradziły z epidemią, nawołują do jak najpowszechniejszego testowania, upatrując w tym klucza do sukcesu w walce z wirusem. Wydawałoby się zatem, że zostaną podjęte działania zmierzające do tego, by wreszcie badać dziennie ok. 20 000 próbek, czyli tyle, na ile gotowe są certyfikowane laboratoria. Tymczasem zaskakuje nas krok, który odniesie dokładnie przeciwny skutek - liczba badań się zmniejszy.

Jest oczywiste, że nagłe i tak drastyczne obniżenie stawki refundacji musi wywołać efekt mrożący. Testów będzie jeszcze mniej, a szpitale wcześniej czy później zaczną się starać obniżać ich liczbę, aby nie generować kosztów, których nie będą miały z czego pokryć. Nosi to znamiona celowego działania mającego spowodować obniżenie liczby wykonywanych badań.

Oczekuję, że Minister Zdrowia spowoduje, że Prezes NFZ natychmiast naprawi swój błąd. Inaczej mieszkańcy naszego kraju zostaną w dużym stopniu odcięci od możliwości diagnostyki w kierunku COVID19. Niektórzy zapłacą za to zdrowiem lub co gorsza życiem, a my wszyscy - dłuższym czasem trwania epidemii i co za tym idzie, jeszcze gorszymi skutkami dla gospodarki.

Wojciech Szczurek
Prezydent Gdyni