Przystań Gdynia

Gdyńskie Przystanie: otwieramy się dla Was

Centra sąsiedzkie w Przystaniach wznawiają zajęcia stacjonarne // mat. Laboratorium Innowacji Społecznych

Centra sąsiedzkie w Przystaniach wznawiają zajęcia stacjonarne // mat. Laboratorium Innowacji Społecznych

01.07.2021 r.

Oczekiwanie się opłaciło! Z ogromną ekscytacją spieszymy poinformować, że wznawiamy działalność stacjonarną Młodzieżowego Centrum Innowacji Społecznych i Designu „Wymiennikownia” oraz domów sąsiedzkich w Przystaniach.


Przestrzenie społeczne koordynowane przez Laboratorium Innowacji Społecznych to miejsca, które wspierają aktywność mieszkańców i mieszkanek. Domy sąsiedzkie zapraszają każdego, kto szuka przestrzeni do rozwoju osobistego, pogłębiania pasji, poszerzania zainteresowań, zawierania znajomości i integracji sąsiedzkiej – niezależnie od wieku czy miejsca zamieszkania. Działająca na podobnych zasadach „Wymiennikownia” swoją ofertę kieruje do osób między 13. a 35. rokiem życia.

Stęskniliśmy się za pogawędkami przy kawie, dlatego czekamy na Was w naszych przestrzeniach. Niezmiennie zapraszamy także tych, którzy mają własne pomysły na organizację spotkań i zajęć sąsiedzkich, do kontaktowania się z nami.

– Domy sąsiedzkie w Przystaniach i „Wymiennikownia” to szczególne miejsca na mapie Gdyni, przede wszystkim dlatego, że to właśnie mieszkanki i mieszkańcy są ich współgospodarzami. Czas pandemiczny był trudny dla nas wszystkich, tym bardziej cieszy fakt, że choć nadal w reżimie sanitarnym, to jednak w końcu za sprawą gdyńskich przestrzeni społecznych znów będziemy mogli zacząć się spotykać i być razem, a przy tym wspólnie realizować swoje pasje – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Zajęcia w domach sąsiedzkich, jak i „Wymiennikowni” – w miarę możliwości – będą odbywać się w plenerze. Na Cisowej planowane są konkretne wydarzenia plenerowe. Ze względu na obowiązujące obostrzenia liczba uczestników, którzy mogą wziąć udział w spotkaniach wewnątrz budynków, jest ograniczona. Na te wydarzenia będą obowiązywały wcześniejsze zapisy.

Animatorzy chcą zapełnić wakacyjną ofertę wydarzeń wspólnie z sąsiadkami i sąsiadami, ale na start, w oczekiwaniu na pomysły mieszkańców, proponują pierwsze aktywności, m.in. spotkania dotyczące rozwijania ogrodu sąsiedzkiego, warsztaty kulinarne, malarskie i rzeźbiarskie, spotkania brydżowe, a dla młodszych gdynianek i gdynian – zajęcia z beatboxu oraz spotkania socjoterapeutyczne. 
 
Szczegółowy program zajęć i aktualne informacje na temat działalności przestrzeni społecznych dostępne są na fanpage’ach, przystaniowych grupach na Facebooku oraz na stronach internetowych www.wymiennikownia.org i www.przystan.gdynia.pl