Przystań Gdynia

Parapetówka w Gdyni Cisowej

Parapetówka w Przystani Chylońska 237
W niedzielę, 9 września swoją działalność rozpoczęła Przystań Chylońska 237. To trzecie centrum sąsiedzkie otwarte w ramach nowej sieci miejsc łączących usługi dla mieszkańców.
 
W programie otwarcia znalazły się m.in. warsztaty kuglarskie i bębniarskie, zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży, konsultacje zdrowotne, zumba i strefa gier planszowych. Od 13 mieszkańcy pobliskich osiedli schodzili się zobaczyć nowe miejsce – niektórzy wzięli również udział w paradzie otwierającej wydarzenie.
 
– Kiedy kilka lat temu przenoszony był stąd Zespół Szkół Ekologicznych, wiedzieliśmy, że chcemy zadbać, aby to miejsce służyło mieszkańcom. – mówił Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia – teraz działa tu już żłobek, przedszkole, a od dziś również funkcja sportowa i kulturalna. Niebawem będzie tu także przychodnia, mediateka, świetlica opiekuńcza dla seniorów oraz DOPS.

Finałem dnia była herbatka sąsiedzka, podczas której mieszkańcy dzielili się swoimi pomysłami na funkcjonowanie Przystani. A że pomysłów nie brakowało – pojawiły się nowe punkty w programie placówki. Od 25 września w każdy wtorek w godz. 16-19 w jednej z sal wszystkie aktywności będą się odbywały wyłącznie w języku angielskim – na nieformalnych spotkaniach z językiem obcym mile widziane będą dzieci i dorośli. Zaplanowano powstanie klubu rodzica – z wyraźnym zaznaczeniem, że ma on służyć nie tylko matkom, ale i ojcom. Rodzice będą mogli skonsultować się z psychologiem, który odpowie na pytania związane z trudnymi momentami w rozwoju dziecka – o konsultacje specjalistów zadba Gdyńskie Centrum Zdrowia. Podczas herbatki sąsiedzkiej zastanawiano się również czy zajęcia dla seniorów powinny odbywać się w formule międzypokoleniowej – czy raczej we własnym gronie. Oba rozwiązania znalazły zwolenników, dlatego oba znajdą się w programie centrum sąsiedzkiego.
 
Przystań Chylońska 237 powstała w budynku, gdzie mieścił się Zespół Szkół Ekologicznych (a dawniej szkoły o profilu chemicznym). Dziś funkcjonuje tu żłobek i przedszkole. W niedalekiej przyszłości powstanie Mediateka, część przychodni podstawowej opieki zdrowotnej oraz część opiekuńcza. Na potrzeby centrum sąsiedzkiego przygotowywana jest przebudowa obiektu. Zakończyły się prace nad koncepcją architektoniczną we współpracy z instytucjami, które będą działać w budynku. Następnie opracowana zostanie dokumentacja projektowa, wyłoniony zostanie także operator przychodni, który przygotuje dokumentację przebudowy swojej części budynku. Kolejne kroki to pozwolenia na budowę, przetarg na wykonawcę i wykonanie prac budowlanych. Zmiany w budynku będą znaczne z uwagi na konieczność uwzględnienia wielu różnych funkcji. 
 
Choć niezbędne prace adaptacyjne w budynku jeszcze będą się toczyć, to już teraz można korzystać z oferty przygotowanej przez kadrę LIS i GCS. Początkowo działalność Przystani skoncentruje się w sali gimnastycznej z szatniami, dwóch salach warsztatowych i dwóch pomieszczeniach biurowych. W tym kształcie Przystań działać będzie w najbliższych miesiącach.​
 • Pomysły mieszkańców na program Przystani
 • Parada na osiedlu
 • Parada na osiedlu
 • Przystań otworzył Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia
 • Zespół Kukakike
 • Pierwsza zumba w Przystani
 • Parapetówka w Przystani Chylońska 237
 • Zdjęcia mieszkańców z fotobudki
 • Zdjęcie z fotobudki
 • Każdy mógł poznać sekrety żonglerów
 • Parapetówka w Przystani Chylońska 237
 • Herbatka sąsiedzka
 • Parapetówka w Przystani Chylońska 237