Nocny Bieg Świętojański – zmiany w organizacji ruchu (21-22.06.2024)
Przystań Gdynia

Przygotujmy się do świąt razem!

Harmonogram przedświątecznych spotkań w Domach Sąsiedzkich dostępny jest na stronie internetowej Przystani: www.przystan.gdynia.pl // mat. Laboratorium Innowacji Społecznych

Harmonogram przedświątecznych spotkań w Domach Sąsiedzkich dostępny jest na stronie internetowej Przystani: www.przystan.gdynia.pl // mat. Laboratorium Innowacji Społecznych

Wspólne lepienie pierogów i pieczenie pierników, kolędowanie, strojenie choinek. Świąteczny klimat już zawitał do Domów Sąsiedzkich w Przystaniach! Warto w najbliższym czasie wpaść, by wspólnie przygotować się do obchodów Bożego Narodzenia, a także życzyć sobie wszystkiego najlepszego.

Aktualnie w centrach sąsiedzkich funkcjonują trzy Domy Sąsiedzkie – w Przystani Lipowa 15 (Wielki Kack), Przystani Śmidowicza 49 (Oksywie) oraz Przystani Opata Hackiego 33 (Chylonia). To miejsca, które są współtworzone przez mieszkańców. Można przyjść na wydarzenia organizowane w ramach programu, można samodzielnie coś zorganizować, a można także wpaść bez okazji – na przykład napić się herbaty, zagrać w planszówki, ugotować coś w sąsiedzkiej kuchni lub przeczytać książkę. Nic więc dziwnego, że do Domów Sąsiedzkich także zawitał świąteczny klimat.  
- Ideą Domów Sąsiedzkich jest tworzenie i zacieśnianie sąsiedzkich relacji w atmosferze otwartości i życzliwości. Wspólne przygotowania do świąt to właśnie jedna z takich okazji – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.
Tym samym, za nami jest już szycie mikołajkowych zabawek dla podopiecznych Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt „Ciapkowo” oraz sąsiedzkie kolędowanie w Przystani Lipowa 15 na Wielkim Kacku.
- To inicjatywy sąsiadów i sąsiadek zaangażowanych w działanie naszych Domów Sąsiedzkich. Dbamy o to, by każdy czuł się tu dobrze, stąd też konieczne jest przestrzeganie zaleceń epidemicznych. Jesteśmy razem mimo że dzieli nas fizyczny dystans i uśmiechamy się do siebie, choć mamy maseczki. Na wszystkie spotkania obowiązują także zapisy, spotykamy się w kameralnych grupach – mówi Dobrosława Korczyńska-Partyka, kierowniczka Działu Przestrzeni Społecznych Laboratorium Innowacji Społecznych, jednostki koordynującej sieć centrów sąsiedzkich Przystań.
W najbliższych dniach odbędzie się kilka kolejnych spotkań. Jako pierwsze odbędzie się sąsiedzkie świętowanie, czyli warsztat tworzenia ozdób świątecznych oraz wspólne strojenie choinki w Ogrodzie na Checzy (piątek, 10 grudnia, godz. 16.00 w Przystani Opata Hackiego 33). To jednak nie koniec, bo tego samego dnia będzie można wziąć udział w sąsiedzkim piernikowaniu, czyli wspólnym pieczeniu ciastek (piątek, 10 grudnia, godz. 15.00 w Przystani Śmidowicza 49).
Na amatorów gotowania i pieczenia czeka także masa innych świątecznych wydarzeń w Domach Sąsiedzkich. Zakwas z buraków do wigilijnego barszczu będzie można przygotować na spotkaniu podczas sąsiedzkiego gotowania last minute (czwartek, 16.12, godz. 17.00 w Przystani Opata Hackiego 33) lub wziąć udział we wspólnym pieczeniu ciast połączonym z warsztatami artystycznymi (czwartek, 16.12, godz. 16.00 w Przystani Śmidowicza 49).

Osoby, które mają własne pomysły na świąteczne potrawy, mogą je zrealizować w otwartej sąsiedzkiej kuchni. Ta zostanie udostępniona w wybrane dni w ramach Ugotuj Święta w Przystani specjalnie po to, by każdy kto chciałby skorzystać z wyposażenia Domu Sąsiedzkiego, mógł mieć taką możliwość (21.12, 22.12, 23.12 w Przystani Opata Hackiego 33).   

Osoby, które szykują już upominki dla bliskich zainteresują się na pewno warsztatami z kreatywnego pakowania prezentów (17.12 i 21.12 o godz. 17.00). Na miejscu czekać będą animatorzy ze sprawdzonymi sposobami i inspiracjami, ale także niezbędne materiały.

Szczegółowe informacje o spotkaniach i sposobach zapisów dostępne są także na stronie internetowej Przystani, www.przystan.gdynia.pl.

ikona