Aktualności

„Fiesta na ulicy Meksykańskiej” na zakończenie wakacji

„Fiesta na ulicy Meksykańskiej” odbędzie się w niedzielę, 28 sierpnia // mat. Laboratorium Innowacji Społecznych

„Fiesta na ulicy Meksykańskiej” odbędzie się w niedzielę, 28 sierpnia // mat. Laboratorium Innowacji Społecznych

25.08.2022 r.

Niedzielna „Fiesta na ulicy Meksykańskiej” zakończy tegoroczne wakacje w Gdyni. Podczas plenerowego wydarzenia na osiedlu Meksyk każdy znajdzie coś dla siebie. Będą aktywności sportowe, spektakl Teatru Gdynia Główna, warsztaty edukacyjne, zajęcia taneczne i koncert zespołu Axel Gdynia. W programie przewidziano także odsłonięcie tablicy z nazwą nowej ulicy, która powstała w tej części Chyloni.


W niedzielę, 28 sierpnia o godz. 13.00 na osiedlu Meksyk, w okolicy stacji SKM Gdynia Chylonia przy ul. Meksykańskiej, w pobliżu torów kolejowych, rozpocznie się „Fiesta na ulicy Meksykańskiej.” To pierwsze tego typu wydarzenie plenerowe organizowane w tej części Chyloni.
– W niedzielę, 28 sierpnia, zdecydowanie warto wybrać się na osiedle Meksyk. Dobra kilkugodzinna zabawa, którą zapewniają organizatorzy, to nie jedyny powód. Będzie można przyjrzeć się zmianom, jakie zaszły w przestrzeni dzięki prowadzonej tu rewitalizacji. Przygotowano mini-wystawę i spacer z przewodniczką, która oprowadzi chętnych po osiedlu, opowiadając o tym co i jak na nim powstało. Meksyk to cenna część historii Gdyni, warto ją poznać – zachęca Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

– Dla mieszkańców osiedla z pewnością ważne będzie symboliczne odsłonięcie, kilkanaście minut po godzinie 13.00, tablicy z nazwą nowej ulicy: Meksykańskiej. To nazwa, która podczas konsultacji z gdyniankami i gdynianami zebrała najwięcej głosów. Co ważne, tę propozycję zgłosiła pani Karolina, mieszkanka osiedla. Na styczniowej sesji Rada Miasta przyjęła uchwałę o nadaniu głównej ulicy na osiedlu Meksyk nazwy „Meksykańska” – przypomina Marcin Wołek, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni, członek gdyńskiego Komitetu Rewitalizacji.
Niedzielna fiesta potrwa do około godz. 19.00. Będzie coś dla ciała i dla ducha. O aktywności sportowe zadba Gdyńskie Centrum Sportu. Można liczyć m.in. na trening z piłkarkami CHECZ-MARCUS Gdynia. Instruktorzy z Młodzieżowego Domu Kultury zaproszą na minikurs tańca, a animatorki z Wymiennikowni – do udziału w warsztatach kreatywnych. Będą animacje dla najmłodszych zapewnione przez Gdynię Rodzinną (w tym malowanie buziek) oraz fotobudka. Na terenie Fiesty znajdzie się też miejsce dla Urzędu Miasta, który opowie o zakładaniu ogrodów deszczowych oraz wyjaśni, jak zdobyć dotację na wymianę pieca węglowego.

W godz. 13.15 -17.30 będzie można z bliska obejrzeć dwa autobusy: nowy, przegubowy elektryczny Mercedes-Benz eCitaro G należący do operatora PKA Gdynia oraz zabytkowy Ikarus 280 z firmy „Kultowy Ikarus”. O obu pojazdach będzie też można porozmawiać z ich kierowcami.

O godz. 15.15 przy ul. Śliwkowej rozpocznie się spektakl plenerowy „Potop. Pieśń o końcu świata” w wykonaniu zespołu Teatru Gdynia Główna. To opowieść utkana z zebranych relacji mieszkańców Wzgórza Orlicz-Dreszera, czyli gdyńskiego Pekinu, który nie istnieje już na mapie miasta. Przeniesiona na teatralną scenę historia mieszkańców zaskoczy autentycznością przeżyć i opisem codzienności podszytej rezygnacją. Pełny realizmu magicznego potop będzie chciał zabrać ze sobą zwyczajne życie mieszkańców, ich ukochane koty i przyjaźń wykraczającą poza definicję słowa „sąsiedzi”.

Po spektaklu, o godzinie 17.00 rozpocznie się koncert zespołu instrumentalno-wokalnego AXEL Gdynia.
Zakończenie fiesty zaplanowano na godz. 19.00.
 
W związku z organizacją fiesty, na osiedlu Meksyk wprowadzone zostaną zmiany w ruchu.
Parkowanie w pobliżu SKM Chylonia (od strony ul. Hutniczej) w godz. 00.00 w nocy z soboty (27.08) na niedzielę (28.08) do godz. 23.59 w niedzielę, 28.08, będzie ograniczone.
Ulica Śliwkowa będzie zamknięta dla ruchu w niedzielę, 28.08, w godz. 13.00–20.00.
 
Program "Fiesty na ul. Meksykańskiej"
  • 13.00 - otwarcie imprezy z udziałem władz miasta
  • 13.15-13.25 - przejście pod tablicę z nazwą ul. Meksykańska i odsłonięcie tablicy
  • 14.00-14.30 -  spacer po osiedlu z przewodnikiem
  • 13.30-17.00 - występy na scenie - nauka zumby, tańce, konkursy z nagrodami. Na terenie imprezy – animacje dla dzieci, treningi sportowe, stanowiska informacyjne wydziałów Urzędu Miasta
  • 15.15-16.30 - "Potop. Pieśń o końcu świata." Teatr Gdynia Główna
  • 17.00-19.00 - koncert zespołu Instrumentalno-wokalnego AXEL Gdynia