Aktualności

Fundusz Sąsiedzki: oto wyniki konkursu

Za nami pierwszy tegoroczny nabór pomysłów do Funduszu Sąsiedzkiego

Za nami pierwszy tegoroczny nabór pomysłów do Funduszu Sąsiedzkiego "Gdynia OdNowa" // mat. Laboratorium Innowacji Społecznych

16.04.2020 r.

Pięć inicjatyw, czyli wszystkie zgłoszone w pierwszej tegorocznej edycji Funduszu Sąsiedzkiego „Gdynia OdNowa”, zostało zakwalifikowanych do realizacji. W związku z aktualną sytuacją konieczne jednak będą zmiany w założonych przez autorów harmonogramach.
 
Na Witominie upiększony zostanie teren bezpośrednio przylegający do ul. Widnej 2, uzupełniony też będzie żywopłot. Kolejne zmiany zajdą na ścianie budynku Miejskiego Klubu Seniora "Witomino", a działania mają zostać połączone z Dniami Otwartymi Klubu Seniora.

Na Oksywiu powstaną kolorowe ogródki sąsiedzkie, zorganizowany zostanie Sąsiedzki Turniej Piłki Nożnej dla dzieci i młodzieży (12-16 lat).

Każdy z tych pomysłów wpisuje się w założenia Funduszu Sąsiedzkiego „Gdynia OdNowa”, czyli danie mieszkańcom gdyńskich obszarów rewitalizacji okazji do spotkań (czy to poprzez aranżację przestrzeni, czy organizację wydarzeń), integracji i aktywności społeczności. Inicjatywy zgłoszone przez mieszkańców na konkurs mogą zostać dofinansowane kwotą do dwóch tys. zł.
 
- Każda inicjatywa, która ma łączyć gdynian, pomóc im w nawiązaniu relacji, dać okazję do wspólnego działania jest cenna. Odbudowanie sąsiedzkich więzi to jeden z celów gdyńskiej rewitalizacji, w ramach której zaprosiliśmy mieszkańców pięciu obszarów do udziału w Funduszu Sąsiedzkim – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. - Rozstrzygnięcie konkursu przypada na niełatwy czas, zmusza do przesunięcia w czasie wprowadzenia sąsiedzkich pomysłów w życie. W trosce o nasze wspólne zdrowie i bezpieczeństwo przestrzegamy wytycznych i zaleceń, a nie chcemy odebrać funduszowi tego, co jest jego istotą, czyli sąsiedzkiego charakteru. Dlatego warto poczekać na czas, gdy będzie mogła rozpocząć się realizacja państwa pomysłów, a my będziemy mogli się cieszyć z efektów.
 
Mieszkańcy Oksywia, Babich Dołów, Witomina, osiedli: Zamenhofa - Opata Hackiego i Meksyk na Chyloni swoje pomysły zgłaszali w marcu. Mogli liczyć na wsparcie Joanny Pytel – animatorki z Laboratorium Innowacji Społecznych. Każdy z projektów oceniała komisja konkursowa, w której skład weszli m.in. przedstawiciele Komitetu Rewitalizacji i rad dzielnic. Ponieważ nie było możliwe spotkanie wszystkich członków komisji, oceny dokonali zdalnie.
 
- Wszystkie zgłoszone przez mieszkańców pomysły zostaną zrealizowane – informuje Monika Listwoń z Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni, jednostki miejskiej będącej operatorem konkursu. – Ponieważ dotyczą wspólnych działań, z powodu epidemii ich realizacja w założonym przez autorów czasie jest niemożliwa. Będziemy rozmawiać z naszymi wnioskodawcami, by wypracować optymalne rozwiązanie dla każdego pomysłu. W przypadku projektów dotyczących nasadzeń musimy wziąć pod uwagę także to, kiedy można sadzić konkretne rośliny.
 
Dodatkowo, projekt zakładający dalsze upiększanie ściany budynku Miejskiego Klubu Seniora „Witomino” będzie wymagał ustaleń pomysłodawcy z plastykiem miasta i klubem seniora.
 
Komisja konkursowa najwyżej oceniła pomysł na „Sąsiedzki Turniej Piłki Nożnej dla dzieci i młodzieży (12-16 lat)”, przyznając mu 161 punktów. Co ciekawe, to projekt zgłoszony przez jedyną niepełnoletnią uczestniczkę funduszu sąsiedzkiego. W ocenie projektu zwrócono uwagę na nieszablonowy i oryginalny pomysł na zagospodarowanie czasu młodych osób oraz to, że turniej sportowy zaangażuje nie tylko zawodników, ale i członków ich rodzin, sąsiadów, znajomych. Nie bez znaczenia był fakt, że w turnieju zmierzą się drużyny mieszane.
 
Na ten rok zaplanowano jeszcze na pewno jeden – czerwcowy – termin przyjmowania wniosków. Jeśli po nim pozostaną środki do wykorzystania, będzie też trzeci nabór. Łączna pula środków przeznaczonych na dofinansowanie inicjatyw w 2020 roku to 43 334 zł.

Po raz pierwszy gdyński Fundusz Sąsiedzki „Gdynia OdNowa” przeprowadzono w 2018 r.

Na portalu Facebook powstała grupa Funduszu Sąsiedzkiego "Gdynia OdNowa"
 
 
Fundusz Sąsiedzki "Gdynia OdNowa" jest finansowany ze środków Gminy Miasta Gdyni oraz z projektów „Gdynia odNowa – Rewitalizacja zachodniej części dzielnicy Witomino-Radiostacja” i „Gdynia odNowa – Rewitalizacja dzielnicy Oksywie”, współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.