Aktualności

Nowa altana na polanie na Babich Dołach

Altana na polanie rekreacyjnej na Babich Dołach // mat. Laboratorium Innowacji Społecznych

Altana na polanie rekreacyjnej na Babich Dołach // mat. Laboratorium Innowacji Społecznych

Na polanie rekreacyjnej na Babich Dołach, zagospodarowanej w ramach rewitalizacji fragmentu dzielnicy, stanęła altana – miejsce koncertów i wydarzeń plenerowych. Jej projekt przygotowano w Laboratorium Innowacji Społecznych, a koszt prac sfinansowała Rada Dzielnicy.


Babie Doły to najmniejszy z gdyńskich obszarów rewitalizacji – ale z ogromnym potencjałem, który dzielnica zawdzięcza swojemu położeniu. Jednym z celów zmian dla tej części Gdyni było podkreślenie jej walorów, zachęcenie do korzystania z nich przez większe niż dotąd grono mieszkańców i wprowadzenie infrastruktury, dzięki której można ciekawie spędzić czas. Jednocześnie ważne było, by nie stracić kameralnego, naturalnego charakteru dzielnicy.

Jednym z zadań, których szczegóły wypracowano podczas konsultacji z mieszkańcami i przy dużym zaangażowaniu Rady Dzielnicy było zagospodarowanie polany rekreacyjnej.

Mieszkańcy mogą z niej korzystać już od kilkunastu miesięcy. Zaprojektowany tu układ ścieżek odpowiada temu, jak chodzą po polanie spacerowicze oraz uwzględnia układ istniejący na przylegających do niej terenach. Ścieżki podzieliły polanę na strefy o różnych rodzajach aktywności. W części północnej i środkowej zlokalizowano trawnik wielofunkcyjny, miejsce na palenisko i stół piknikowy. W zachodniej i południowej części polany znajduje się natomiast strefa zabaw z dziećmi oraz urządzenia street workout.W ostatnich dniach na polanie stanęła altana, w której będą mogły odbywać się plenerowe wydarzenia – i o której ustawienie zabiegała Rada Dzielnicy.

- Dobrze uzupełnia wcześniej wykonane zagospodarowanie polany, podnosi jej atrakcyjność i daje większe możliwości organizacji wydarzeń - zauważa Sylwester Trzebiński, wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Babie Doły. – Nie mieliśmy w radzie wątpliwości, że warto sfinansować ustawienie altany: podjęliśmy tę decyzję jednogłośnie.
Altana jest drewniana, ze spadzistym dachem. Posadowiono ja na podłożu mineralnym. Projekt powstał w Laboratorium Innowacji Społecznych, jednostce miejskiej koordynującej gdyńską rewitalizację.  

Nie zmniejszyła powierzchni polany, ponieważ stanęła na przylegającym do niej terenie gminnym, którego dzierżawa już się zakończyła.
- Metamorfoza polany rekreacyjnej na Babich Dołach to bardzo dobry przykład współpracy mieszkańców, Rady Dzielnicy i jednostki miejskiej przy realizacji projektu ważnego dla lokalnej społeczności – zauważa Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Odnowione miejsce zachęca do spędzenia wolnego czasu, jest dobrym przystankiem w czasie nadmorskich spacerów. Zapraszam do zajrzenia do tej części Gdyni.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 23.09.2022 08:27
  • ikona

    Autor: Aleksandra Dylejko (a.dylejko@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 23.09.2022 08:54
  • ikonaZmodyfikował: Aleksandra Dylejko
ikona