Aktualności

Przejście przez lasek na Oksywiu: trwa budowa

Elementy nowego przejścia przez lasek ma Oksywiu // mat. Laboratorium Innowacji Społecznych

Elementy nowego przejścia przez lasek ma Oksywiu // mat. Laboratorium Innowacji Społecznych

Zarówno od strony ul. Zielonej, jak i ul. Żeglarzy widać już postępy prac przy budowie pieszego przejścia przez oksywski lasek. Z gotowego traktu mieszkańcy skorzystają jeszcze w tym roku.By skrócić sobie drogę z ul. Żeglarzy do sklepów w górnej części Oksywia, przy ul. Bosmańskiej, mieszkańcy przechodzą przez rosnący tu lasek. Przedept jest jednak nieoświetlony, a pokonanie  trasy bywa uciążliwe chociażby ze względu na ukształtowanie terenu.
- Różnica wysokości w tym miejscu wynosi 32 metry, a odległość, jaką trzeba pokonać, to 350 metrów. W ramach rewitalizacji fragmentu Oksywia, w odpowiedzi na potrzeby mieszkańców, trwa właśnie budowa wygodnego przejścia przez las, które ułatwi codzienność – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. –  Obok ścieżki staną sprzęty do rekreacji, pojawi się oświetlenie, a to sprawi, że ta część dzielnicy będzie też ciekawym miejscem spacerów.

Nową ścieżkę tworzą dwie, już dobrze widoczne, przeplatające się trasy: główna, tzw. na skróty, oraz ścieżka meandrująca. Trasa główna powstaje wzdłuż istniejącego przedeptu. W miejscach o największym nachyleniu powstają schody.

Trasa meandrująca, bez schodów, będzie dostosowana do potrzeb osób o ograniczonej mobilności w maksymalnym stopniu, na który pozwala ukształtowanie terenu i istniejący drzewostan.

Zaplanowano miejsca do odpoczynku – z ławkami wykonanymi z elementów drewnianych. W górnej części przejścia powstanie niewielki plac rekreacyjny z urządzeniami do zabawy dla dzieci i stołami piknikowymi. Montaż tych elementów już się rozpoczął.

Główna trasa ciągu pieszego zostanie oświetlona. Projekt zakłada, że system oświetleniowy będzie zamocowany nad ścieżką. Dzięki temu uda się uniknąć prac ziemnych, które mogłyby naruszyć leśny ekosystem. Warto też podkreślić, że przebieg przejścia wyznaczono tak, by trasa nie kolidowała z żadnym dużym rosnącym tu drzewem.

- Oksywie to rozległa dzielnica, o specyficznym ukształtowaniu terenu. Planując wraz z mieszkańcami działania rewitalizacyjne za cel postawiliśmy ułatwienie poruszania się po tej części Gdyni. Budowa przejścia przez lasek między ulicami Zieloną i Żeglarzy to jeden ze sposobów na realizację tego zamierzenia – zauważa Elżbieta Sierżęga, wiceprzewodnicząca gdyńskiego Komitetu Rewitalizacji. – Z myślą o wygodzie pieszych powstał już chodnik przy ul. Arciszewskich czy schody prowadzące z tej ulicy na przebudowaną ulicę Makowskiego.

Projekt Gdynia OdNowa: Rewitalizacja dzielnicy Oksywie jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020


Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 05.10.2023 18:06
  • ikona

    Autor: Aleksandra Dylejko (a.dylejko@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 06.10.2023 10:15
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona