Aktualności

Spotkajmy się w Przystani Widna 2A

Przystań Widna 2A: patio // fot. Przemysław Kozłowski

Przystań Widna 2A: patio // fot. Przemysław Kozłowski

I wszystko jasne! We wtorek, 26 września w samo południe otwieramy Przystań Widna 2A na Witominie! Zapraszamy wszystkich mieszkańców do wspólnej zabawy – tak na dobry początek działalności ósmej już placówki w ogólnogdyńskiej sieci. Zachęcamy do skorzystania z bogatej oferty Biblioteki Gdynia i udziału w zajęciach w domu sąsiedzkim.


Do składającej się z dwóch budynków Przystani Widna 2A nie sposób nie trafić, bo mieści się w centrum Witomina – na skrzyżowaniu ulic Chwarznieńskiej i Rolniczej. Taki też był zamysł podczas prac nad Gminnym Programem Rewitalizacji (objęta jest nim zachodnia część dawnej dzielnicy Witomino-Radiostacja). Chodziło o to, aby w odpowiedzi na oczekiwania mieszkańców stworzyć miejsce sąsiedzkich spotkań i aktywności, do którego będzie łatwy dostęp.
 
Przystań Widna 2A // fot. Przemysław Kozłowski
Przystań Widna 2A // fot. Przemysław Kozłowski

Projekt Przystani Widna 2A wyłoniono w konkursie architektonicznym. Sąd konkursowy przyznał główną nagrodę projektowi stworzonemu przez studia Dynamo Produce Marzena Wytrykusz, Hago Architekci Andrzej Gołębiewski oraz Jakub Piórkowski PB Studio. Dziś dwa zaprojektowane przez nich budynki są już gotowe, trwa ich wyposażanie, a 26 września o godz. 12.00 zostaną otwarte. Od tej chwili mieszkańcy będą mogli korzystać z domu sąsiedzkiego oraz Biblioteki Witomino.

– Zapraszam wszystkich serdecznie do Przystani Widna 2A, do nowego i wyjątkowego miejsca na Witominie. To przestrzeń aktywności w domu sąsiedzkim i spotkań z kulturą w Bibliotece Gdynia; w nowoczesnych, dostępnych dla wszystkich wnętrzach – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. – Przystań Widna 2A powstała na obszarze objętym rewitalizacją, czyli intensywnymi działaniami poprawiającymi warunki i jakość życia mieszkańców. Oprócz oferty umożliwiającej ciekawe spędzenie czasu będzie też możliwość otrzymania wsparcia od specjalistów czy udziału w zajęciach pozwalających zdobyć nowe umiejętności. Otwarcie Przystani na Witominie to ważny dzień dla całej lokalnej społecznośc; zyskuje ona miejsce z ogromnym potencjałem, jakiego tu wcześniej nie było.

Przystań Widna 2A tworzą dwukondygnacyjne budynki: domu sąsiedzkiego oraz Biblioteki Witomino. Wyróżniają je duże okna oraz jasna elewacja osłonięta od strony skrzyżowania drewnianą, ażurową kurtyną. Są w pełni dostosowane do potrzeb osób w różnym wieku i o różnej sprawności. W obu budynkach są windy, nie ma progów, drzwi są szerokie, a sufity akustyczne, czyli nie powstaje pogłos. Prowadzący na patio chodnik jest nachylony pod kątem umożliwiającym poruszanie się tu wózkiem.

– Przystań Widna 2A to pierwsza gdyńska Przystań, którą zbudowaliśmy praktycznie od zera, rozmawiając z mieszkańcami, pytając o ich oczekiwania – przypomina Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Zapraszam do korzystania z zasobów Biblioteki Witomino, zapraszam do Domu Sąsiedzkiego. Czekają tu sale: konferencyjna i warsztatowa, gdzie będą mogli państwo spotykać się, brać udział w zajęciach, ale przede wszystkim poznawać się i aktywizować. Taki jest cel tworzenia sieci Przystani.Łączna powierzchnia użytkowa budynków to blisko 900 m kw. Całości dopełnia przestronne, amfiteatralne patio z małą architekturą, fontanna posadzkowa oraz zieleń: trawy i byliny. Trzeba podkreślić, że nie wycięto żadnego drzewa: cztery drzewa kolidujące z inwestycją zostały przesadzone, a zasadzono 17 nowych.

Po zmroku teren będzie efektownie oświetlony.

Co ciekawe, nawierzchnię patio i podłogi budynków wykonano z tego samego materiału. Dzięki temu kompleks tworzy spójną całość. Można do niego dostać się z czterech stron: w zamyśle głównym wejściem jest to od strony skrzyżowania ul. Rolniczej i Chwarznieńskiej. Dojazd samochodem: ul. Widną. Przy Przystani powstał parking.

Tyle na zewnątrz, a co w środku? W Domu Sąsiedzkim na mieszkańców czekać będzie m.in. wielofunkcyjna sala sąsiedzka, dostępna kuchnia przeznaczona na warsztaty kulinarne, miejsca spotkań i warsztatów oraz sala do ćwiczeń.

W Bibliotece Witomino będą działać połączone filie znajdujące dotąd przy ul. Narcyzowej i w Leśniczówce: z bogatym księgozbiorem, ofertą wydarzeń kulturalnych dla osób w każdym wieku i takie nowinki jak dwustronna mapa do gier bitewnych, piłkarska mata do dryblingu czy hula hopy.

– Dzięki nowej Bibliotece Witomino mieszkańcy dzielnicy zyskają komfortowo urządzone miejsce do spotkań i relaksu, w tym salę konferencyjną, strefę zabaw dla najmłodszych oraz taras – podkreśla Natalia Gromow, dyrektor Biblioteki Gdynia. - Przy wejściu stanie także wrzutnia do oddawania zbiorów po godzinach pracy filii. Na czytelników w każdym wieku czekać będzie atrakcyjna oferta zajęć, warsztatów i spotkań tematycznych. Biblioteka będzie mogła poszczycić się bogatym księgozbiorem, składającym się zarówno z nowości wydawniczych, jak i poszukiwanych przez czytelników starszych pozycji. Dodatkowo, w ofercie znajdą się gry planszowe, audiobooki oraz innowacyjne gadżety, których nie znajdziemy w filiach Biblioteki Gdynia.

– Przystań Widna 2A w mojej ocenie stanie się sercem dzielnicy i to z kilku powodów – nie ma wątpliwości Jakub Ubych, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni. – Znajdując się w punkcie centralnym dzielnicy, będzie łączyć mieszkańców ze wszystkich części Witomina. Zaprojektowana przestrzeń pozwala kierować bardzo urozmaiconą ofertę – szczególnie ciekawe jest patio, a także taras. Dodając do tego filię Biblioteki Gdynia, stworzone zostało wyjątkowe miejsce nie tylko na mapie naszego miasta.

Przystań Widna 2A jest częścią ogólno gdyńskiej sieci miejsc sąsiedzkiej aktywności i usług społecznych. W ciągu minionych pięciu lat otwarte zostały:
  • dwie Przystanie na podobszarach rewitalizacji: Śmidowicza 49 na Oksywiu i Opata Hackiego 33 na osiedlu Zamenhofa – Opata Hackiego,
  • dwie Przystanie poza podobszarami rewitalizacji: Lipowa 15 w Wielkim Kacku oraz Chylońska 237 na Cisowej,
  • trzy sale sąsiedzkie w Przystaniach: Chabrowa 43, Łowicka 51, Wiczlińska 50A.

Po uroczystym i oficjalnym otwarciu Przystani Widna 2A będzie okazja do obejrzenia Domu Sąsiedzkiego i Biblioteki Witomino.

O godz. 13.00 rozpoczną się zajęcia oraz warsztaty przygotowane przez Laboratorium Innowacji Społecznych i Bibliotekę Gdynia, SPOT „Młodorośli” oraz Dom Filmowy. O godz. 17.00 na patio rozpocznie się dwugodzinna potańcówka.

Regularną działalność Przystań Widna 2A rozpocznie w środę, 27 września.

Projekt Gdynia odNowa: Rewitalizacja zachodniej części dzielnicy Witomino-Radiostacja jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020


Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 12.09.2023 10:42
  • ikona

    Autor: Aleksandra Dylejko (a.dylejko@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 27.09.2023 08:52
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona