Aktualności

Koniec zmian w ruchu na oksywskich skrzyżowaniach

Rozbudowane skrzyżowania ul. Bosmańska - Płk. Dąbka - Dickmana // mat. Laboratorium Innowacji Społecznych

Rozbudowane skrzyżowania ul. Bosmańska - Płk. Dąbka - Dickmana // mat. Laboratorium Innowacji Społecznych

Kończą się zmiany w ruchu na Oksywiu Górnym, w rejonie rozbudowywanych skrzyżowań ul. Bosmańskiej, płk. Dąbka i Dickmana. W piątek, 14 kwietnia o godz. 10.00 zostanie tam przywrócona pierwotna organizacja ruchu. Natomiast w sobotę, 15 kwietnia na stałe trasy wrócą autobusy ZKM. To znak, że zbliża się koniec inwestycji prowadzonej w ramach rewitalizacji tej części Oksywia.


Prace na skrzyżowaniach ul. Bosmańska - Płk. Dąbka - Dickmana rozpoczęły się w lipcu 2022 roku. Rozbudowę prowadzono etapami, a wraz z początkiem każdego z nich wprowadzano niezbędne zmiany w ruchu. Przez kilka miesięcy zmienionymi trasami kursowały autobusy ZKM, wyznaczano tymczasowe przejścia dla pieszych oraz objazdy dla samochodów osobowych.

- Mam dobrą wiadomość: te utrudnienia właśnie się kończą. Prace są już na etapie, który pozwala na przywrócenie pierwotniej organizacji ruchu w rejonie rozbudowywanych skrzyżowań. W piątek, 14 kwietnia, znikną objazdy dla samochodów, a dzień później na stałe trasy wrócą autobusy ZKM – informuje Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Inwestycja na terenie dawnej wsi Oksywie jest jednym z większych gdyńskich przedsięwzięć rewitalizacyjnych, kluczowym dla poprawy bezpieczeństwa w tej części miasta. Wyniesiona nawierzchnia, azyle dla pieszych i nowe rondo, które tu powstały, to rozwiązania wypracowane wspólnie z mieszkańcami podczas konsultacji. Planując te prace mieliśmy na uwadze historyczny charakter terenu dawnej wsi Oksywie, stąd specjalne rozwiązania chroniące dorodne kasztanowce, rosnące w pobliżu hospicjum, czy dbałość o odpowiednie wyeksponowanie kapliczki św. Rocha.

Zastosowane na Oksywiu Górnym rozwiązania mają uspokoić ruch i przystosować przestrzeń do potrzeb pieszych.
I tak, nawierzchnia jezdni w obrębie skrzyżowań ulic Płk. Dąbka - Bosmańska - Dickmana - Kępa Oksywska została wyniesiona. Przystanek „Oksywie Górne” w kierunku ul. Dąbka i Bosmańskiej ma zatokę, ten w kierunku ulicy Arciszewskich jest bezzatokowy. Między przystankami wyznaczono dwa przejścia dla pieszych. Pojawiły się też azyle oraz zabruk, by uniemożliwić wyprzedzanie między przystankami.


Nowe rondo na skrzyżowaniu ul. Dąbka i Bosmańskiej // mat. Laboratorium Innowacji Społecznych


Na skrzyżowaniu ul. Dąbka i Bosmańskiej powstało rondo. W jego centralnym punkcie stoi zabytkowa kapliczka św. Rocha. W jej otoczeniu pojawiły się głazy znajdujące się wcześniej w innej części tego obszaru. Zachowano rosnące drzewo, będą też nowe nasadzenia.

W kierunku ulicy Dickmana oraz Płk. Dąbka rowerzyści mogą jechać albo jezdnią, albo szerokim ciągiem pieszym.

Wkrótce plac przy przystanku północnym, w pobliżu hospicjum, wyłożony zostanie nawierzchnią z dużych płyt betonowych, z odwzorowaniem układu ruralistycznego dawnej wsi Oksywie - z zaznaczeniem jej granic, podziałów parcelacyjnych oraz historycznego zlokalizowania zagród. W sąsiedztwie kasztanowców pojawią się nowe nasadzenia i miejsce wypoczynku. Co ważne, chodnik w tym rejonie wyniesiono nad gruntem, by nie uszkodzić korzeni kasztanowców.
- Poprawiamy bezpieczeństwo, usprawniamy ruch, ale też podkreślamy wyjątkowość rewitalizowanego Oksywia – zwraca uwagę wiceprezydent Guć. - W bliskim sąsiedztwie skrzyżowań powstała kameralna ul. Makowskiego, właśnie dobiega końca budowa chodnika wraz z murem oporowym wzdłuż porośniętej dorodnymi drzewami skarpy na ul. Arciszewskich.

W rejonie skrzyżowań trwają obecnie prace przedodbiorowe.

Ważne dla pasażerów ZKM
W sobotę, 15 kwietnia 2023 r., przywrócone zostają stałe trasy autobusów linii: K, 150, 152, 197 i N40.

Autobusy linii K w kursach przez Oksywie Dolne, od przystanku Oksywie Dolne 02 do przystanku Dąbka – Zespół Szkół 02 ponownie kursować będą ul. Arciszewskich i Dąbka, z zatrzymaniem na przystanku Oksywie Górne 02.

Autobusy linii 150 w kierunku Oksywia Godebskiego, od przystanku Muchowskiego 02 do przystanku Czwartaków 01 ponownie kursować będą ul. Dąbka, Bosmańską i Czwartaków, z zatrzymaniem na przystanku Oksywie Górne 02. W kierunku Witomina obowiązuje stała trasa.

Autobusy linii 152 w kierunku Węzła F. Cegielskiej, od przystanku Pancerna 01 do przystanku Bosmańska - Zielona 02 ponownie kursować będą ul. Dickmana, Dąbka i Bosmańską, z zatrzymaniem na przystankach Oksywie Górne 02 oraz Alzacka 02.
W kierunku Oksywia Dickmana obowiązuje stała trasa, jednak zatrzymanie w rejonie Oksywia Górnego odbywać się będzie tak jak do tej pory, na stanowisku 04 przy ul. Dickmana.

Autobusy linii 197 w kierunku Obłuża Maciejewicza oraz autobusy linii N40 w kierunku Pogórza Górnego, od przystanku Muchowskiego 02 do przystanku Dąbka - Zielona 02 ponownie kursować będą ul. Dąbka, Bosmańską, Zieloną i Dąbka, z zatrzymaniem na przystankach Oksywie Górne 02, Alzacka 02 oraz Bosmańska – Zielona 04. Trasy linii w kierunkach powrotnych nie ulegają zmianom.

Dla linii N40 zmiany obowiązują od nocy 15/16 kwietnia

Projekt Gdynia odNowa: Rewitalizacja dzielnicy Oksywie jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 13.04.2023 10:19
  • ikona

    Autor: Aleksandra Dylejko (a.dylejko@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 13.04.2023 18:21
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona