Społeczeństwo

110 drzew z okazji 110. rocznicy powstania OSP Wiczlino

Jednego z jubileuszowych nasadzeń dokonał prezydent Gdyni Wojciech Szczurek / fot. OSP Wiczlino

Jednego z jubileuszowych nasadzeń dokonał prezydent Gdyni Wojciech Szczurek / fot. OSP Wiczlino

08.11.2021 r.

Ochotnicza Straż Pożarna we wsi Wiczlino powstała w 1911 roku. Jej założycielem był znany i zamożny gospodarz – Józef Warzewski. Na początku jednostka liczyła 8 ludzi, którzy mieli do dyspozycji sikawkę,12 metrów bieżących węża, prądownicę, wiadro do wody, tłumice, łopaty, kilofy i piły ręczne. Od tego czasu wiele się zmieniło…

– To wielka radość patrzeć na niezwykle zaangażowany zespół ludzi, który niezależnie od pory dnia jest gotowy do niesienia pomocy. To niezwykłe poświęcenie trwa od 110 lat, a dzisiaj spotkaliśmy się wraz z drużyną OSP Wiczlino, aby w sposób całkowicie niezwykły zaakcentować ważna datę w historii, sadząc 110 sadzonek drzew – mówi prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Tylko w 2021 roku drużyna OSP Wiczlino, która jest włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, była wzywana do akcji ponad 200 razy i jest to rok rekordowy. Te liczby w sposób bardzo dosadny pokazują, jak ważną rolę odgrywa gdyńska jednostka w celu zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom.

Na zdjęciu znajduje się wóz strażacki, a przy nim strażacy oraz mieszkańcy Wiczlina w leśnym anturażu
Przez 110 lat zostało zapisanych wiele kart związanych z działaniami naszej drużyny. Mam jednak przekonanie, że ostatnie lata są szczególne. Mowa o kolejnych rekordach związanych z liczbą interwencji, szeregiem udoskonaleń związanych z zakupem sprzętu, którego finałem będzie nowy ciężki wóz bojowych, który dotrze jeszcze w tym roku. To efekt przychylności mieszkańców, którzy wybrali go w ramach Budżetu Obywatelskiego – mówi Waldemar Kolatowski prezes OSP Wiczlino.
Działania OSP Wiczlino zahaczają o wiele obszarów. Głównym jest oczywiście praca związana z ratownictwem, a więc branie udział w akcjach gaśniczych, wypadkach drogowych, zabezpieczaniu w sytuacjach zagrożenia. Nie bez znaczenia są działania prewencyjne, jak i edukacyjne – strażacy odwiedzają przedszkola i szkoły, a także realizują pokazy i szkolenia.
Remiza znajduje się przy ul. Wiczlińskiej, jednak należy docenić sprawność i tempo mobilizacji. Podczas zgłoszeń nie tylko z macierzystej dzielnicy, ale również sąsiednich jak Dąbrowa czy Witomino drużyna OSP potrafi przyjechać na równi z kolegami z PSP. Fakt regularnego zadysponowania drużyny świadczy o ich kompetencjach i umiejętnościach, które są doceniane przez jednostki państwowe – dodaje Jakub Ubych wiceprzewodniczący Rady Miasta, od lat współpracujący z OSP Wiczlino.
Wydarzenie związane z nasadzeniem było możliwe, dzięki zaangażowaniu Nadleśnictwa Kartuzy przekazującego sadzonki, a także Wydziałowi Ogrodnika Miasta, który przygotował teren.

Na zdjęciu widzimy uczestników jubileuszu stojących w rzędzie na polu zasadzonych drzew