Społeczeństwo

Drugi dzień Forum Praktyków Partycypacji w PPNT Gdynia

2. Dzień Forum Praktyków Partycypacji w PPNT Gdynia, fot. Ilona Budzbon (LIS)

2. Dzień Forum Praktyków Partycypacji w PPNT Gdynia, fot. Ilona Budzbon (LIS)

6. Forum Praktyków Partycypacji w tym roku po raz pierwszy odbywało się w Trójmieście. Gospodarzem drugiego dnia była Gdynia. 11 czerwca praktycy partycypacji – działacze społeczni, pozarządowi i urzędnicy – spotkali się w  Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym, by wziąć udział w sesjach dyskusyjnych, prelekcjach i warsztatach dotyczących włączania mieszkańców w procesy zarządzania miastem i społecznościami lokalnymi.
 
Tegoroczna odsłona Forum (poprzednie odbywały się m.in. we Wrocławiu, Warszawie i Lublinie) ściągnęła do Trójmiasta blisko 300 uczestników z 60 różnych miejscowości i 4 krajów: Polski, Gruzji, Ukrainy i Rosji. Wydarzenie zostało wpisane we wspólne świętowanie miast 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów z 4 czerwca 1989 roku.
 
- Partycypacja to włączanie mieszkańców do procesów zarządzania miastem i społecznościami lokalnymi, to bardzo cenne narzędzie. Będziemy się zastanawiali wspólnie, jak te procesy porządkować, wzmacniać, nadawać im nowy kształt, żeby były one z jednej strony skuteczne, a z drugiej atrakcyjne dla mieszkańców – mówił pierwszego dnia, na otwarciu Forum w Europejskim Centrum Solidarności Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
 
23 tematy podzielone na 3 bloki i podsumowująca sesja plenarna. Tak wyglądał drugi dzień Forum Praktyków Partycypacji. Uczestnicy mogli wybierać spośród takich tematów, jak budżet partycypacyjny w szkołach, dostępność procesów partycypacyjnych dla osób z niepełnosprawnościami czy narzędzia partycypacyjne na obszarach rewitalizowanych. Rozmawiano również o formach promocji konsultacji społecznych czy sposobach na radzenie sobie z hejtem w internecie. W tym roku Forum miało również charakter wymiany doświadczeń międzynarodowych. Podczas jednej z sesji omówiono reformę ukraińskich samorządów i ich podejście do konsultacji społecznych.
 
Organizatorem Forum była Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” we współpracy z Urzędem Miasta Gdyni, Urzędem Miejskim w Gdańsku, Urzędem Miasta Sopotu, Europejskim Centrum Solidarności oraz Obszarem Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot. W organizację Forum zaangażowało się również gdyńskie Laboratorium Innowacji Społecznych. O innowacjach społecznych na przykładzie Urban Labu opowiedział jego kierownik merytoryczny – Przemysław Górski. Ewa Stokłuska poprowadziła rozmowę o gdyńskim Budżecie Obywatelskim opowiadając o tym, jakie zmiany we współpracy z mieszkańcami udało się do niego wprowadzić w tym roku (głosowanie rusza 17 czerwca na www.bo.gdynia.pl!).
 
- Bardzo się cieszę, że po kilku Forach Praktyków Partycypacji w Warszawie zapadła decyzja, aby Fora zaczęły podróżować po kraju. Jest w tym ogromny potencjał, który najlepiej widać po liczbie osób, które po raz pierwszy uczestniczyły w tym wydarzeniu. W tym roku mamy wielu gości z całego obszaru metropolitalnego, nie tylko z Trójmiasta, co przekłada się na mnogość doświadczeń i możliwości ich wymiany między osobami, które zajmują się partycypacją. Kończąc 6. Forum Praktyków Partycypacji, chciałbym abyśmy rozjechali się do naszych miejsc pracy z myślą o tym, jak przełożyć nowe kontakty i pomysły na włączenie jeszcze większej liczby osób w procesy partycypacyjne. Jak powodować, by czuły się współodpowiedzialne za nasze miasta i regiony. Życzę wszystkim, aby pomysły, które podczas Forum wykiełkowały - zaowocowały i żebyśmy się spotkali za rok w jeszcze szerszym gronie. – podsumował Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji na sesji plenarnej kończącej Forum.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 12.06.2019 09:02
  • ikona

    Autor: Katarzyna Mejna (k.mejna@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 12.06.2019 12:53
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także